Trh pojištění pro cizince je jako z jiné galaxie. Dva poslanci ANO hrají o 800 milionů

Velké peníze se točí i tam, kde by to čekal málokdo. Navíc existují stále trhy, na kterých platí pravidla, na jaká už v jiných oblastech v České republice nejsme příliš zvyklí. Jenže oblast zdravotního pojištění pro cizince je velmi lukrativním kolbištěm, na kterém se utkávají hráči podle pravidel divokého západu.

Podle informací zdroje, který se v této oblasti pohybuje, dochází ze strany zprostředkovatelů pojištění pro cizince k hrubému porušování právních předpisů. “Pojišťovací zprostředkovatelé nabízí nelegální služby, například vyřízení nepravdivého potvrzení z banky, otevřeně to inzerují na oficiálních stránkách,” uvádí zdroj s tím, že prodávají také nepravdivá potvrzení o studiu, které studenti cizích zemí potřebují za účelem získání víza na území ČR. “Nabízí i psaní diplomových prací. Otevřeně to inzeruji na instagramu a na webových stránkách.

Organizace upozorňuje na skutečnost, že už v srpnu 2020 podala stížnost České národní bance, která má na činnost pojišťovacích zprostředkovatelů, někdy nazývaných také jako finanční poradci, dohlížet. “Uběhlo už skoro 10 měsíců, výsledek ale stále není a firmy to nabízejí ještě s větší intenzitou,” tvrdí zdroj.

Na tento lukrativní trh teď upozornila snaha dvou poslanců Hnutí ANO. Věra Adámková a Miloslav Janulík se snaží prosadit zákon, aby cizinci mohli uzavírat zdravotní pojištění pouze u jediného subjektu, a to Pojišťovny VZP. Aktuálně přitom pojištění pro cizince nabízí pět pojišťoven. Jde přitom o odvětví, ve kterém se každoročně protočí přibližně 800 milionů korun, jak upozorňuje server Seznam Zprávy.

S tímto návrhem však nesouhlasí především Ministerstvo zdravotnictví, podle kterého by na trhu potom vznikl monopol. Není podle něj důvod omezovat zaručené právo na podnikání ostatních pojišťoven. Navrhovatelé zákona však oponují, že jim jde o zajištění zdravotní péče pro cizince. Stává se podle nich totiž, že někteří lékaři nemají s danými pojišťovnami smlouvu, a tak se cizincům ošetření nedostane. To v případě Pojišťovny VZP prý nehrozí.

Je však třeba dodat, že poslankyně Věra Adámková je předsedkyní správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny a poslanec Janulík potom členem správní rady. Pojišťovna VZP je dceřinou společností VZP.

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments