Třídění a recyklace odpadů: třídění je zásadní, ale nestačí

Třídění odpadů je běžnou součástí života většiny Čechů, dle statistik 73 % obyvatel České republiky. Aby ne, když dnes najdeme sběrné nádoby na tříděný odpad téměř na každém rohu. Každý z nás má alespoň základní povědomí o tom, jaký odpad patří do žlutého, jaký do modrého nebo do zeleného kontejneru.

Důležitým pomocníkem správného třídění odpadu jsou samolepky na kontejnerech, které nás jasně navedou, co kam patří a to i přesto, že se v obcích může třídění odpadu lišit. Právě samolepky na nádobách říkají, do jakých nádob správně třídit odpad v konkrétní obci.

Řada lidí se domnívá, že vhozením odpadu do sběrné nádoby provádí recyklaci. Tak to ale není, recyklace odpadu je něco zcela jiného.

Odpad: recyklace je proces

Recyklace odpadu je proces, který zahrnuje několik různých činností, na kterých se podílí celá řada procesních kroků a subjektů.

Zahrnuje třídění odpadu, přes jeho svoz a dotřídění na třídicí lince až po zpracování a úpravu ve specializovaných zařízeních.

Díky recyklaci získáme tzv. druhotné suroviny, kterými nahrazujeme tzv. primární suroviny (dřevo, ropa apod.). Tyto získané suroviny používáme k výrobě nového produktu.

Třeba pro výrobu papíru je potřeba pokácet stromy, které jsou primární surovinou pro jeho výrobu. Vytříděný papír přitom můžeme recyklovat 5 – 7 krát, a tak se k nám kancelářský papír může příště vrátit třeba jako časopis. Ročně díky třídění papíru ušetříme jen v Česku průměrně více než 2 200 000 stromů!

Proč musí odpad na třídicí linky?

Možná jste si někdy kladli otázku, proč musí odpad procházet přes třídicí linky, takzvané třídičky, a jak ona třídicí činnost vlastně probíhá.

Odpověď na první otázku je poměrně jednoduchá – bohužel i když se snažíme sebevíc, ne vždy jsou ve sběrných nádobách vyhozeny pouze ty odpady, které do nich skutečně patří, a proto musí být provedeno před jejich dalším zpracováním důkladné roztřídění, při kterém se oddělí recyklovatelný odpad od nerecyklovatelného. Na třídicích linkách nejprve probíhá ruční dotřídění odpadu, kdy se odstraní ty největší nečistoty a odpad, který do daného kontejneru vůbec nepatří. Může ale probíhat i druhové dotřídění, protože jednotlivé druhy vytříděného odpadu je třeba zpracovat odlišnou metodou dle druhu materiálu (například mikroténové sáčky a tašky se zpracovávají a používají k výrobě jiných produktů, než PET láhve, totéž platí pro plastové bedýnky apod.).

Zpracování vytříděného odpadu pak závisí na vybavenosti daného třídicího centra – řada moderních míst již využívá pro třídění odpadu nejnovější technologie, které například používají magnety, jež u sklad vytřídí víčka a u kovů odstraní jiné materiály. Výjimkou nejsou ani různá proplachovací zařízení, výkonné fukary či drtiče.

Jakmile se z vytříděného odpadu odstraní veškeré nečistoty, nevhodné příměsi a vše, co nelze dále zpracovat, získáme materiál pro vytvoření ceněné druhotné suroviny, která následně slouží pro výrobu nových produktů.

Nyní už tedy víme, jaký je rozdíl mezi tříděním a recyklací odpadu – aby však recyklace byla možná, je třeba být při třídění odpadu co nejpečlivější. Proto třiďte odpad správně!

Nenechte si ujít
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 3SdíleníSdíletTweet [...]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *