Tutanchamonova dýka: Vědci odhalili vesmírný materiál, ze kterého je vyrobena

O záhadě Tutanchamonova hrobu jste určitě slyšeli. Jeho hrobku objevil britský archeolog a egyptolog Howard Carter v roce 1922. Kromě posmrtné masky a nesmírného bohatství, v ní byla nalezena také dýka, která dlouhou dobu nedala vědcům spát. Záhadou totiž byl původ materiálu, ze kterého byla vyrobena její čepel. Nyní, po celém století, byl ale původ kovu, ze kterého je čepel vyrobena, objasněn. Společně s tím, kde byla Tutanchamonova dýka vyrobena.

Pozvolná analýza dýky objevila přítomnost mimozemského materiálu

Z prvních analýz, které odborníci provedli, bylo zjištěno, že železo, ze kterého je čepel dýky vyrobena, není pozemského původu. Tomu, že se jedná o mimozemský materiál, napovídalo vysoké procento niklu a kobaltu. Meteorické železo je právě typické tím, že obsahuje velký podíl niklu. Odkud ale meteorit pocházel?

Záhada původu materiálu, ze kterého je dýka vyrobena, je konečně odhalena

Jak bádání pokračovala, vyšlo najevo, že jeden z meteoritů, který ve 13. století dopadl západně od Alexandrie, obsahoval identické množství kobaltu a niklu jako čepel této dýky. Tím tedy bylo konečně odhaleno, odkud se vzal materiál k její výrobě. Jak její vzhled naznačuje, vyrobil ji zručný nožíř, který perfektně ovládal techniku zpracování železa.

Foto: Shutterstock

Kde byla dýka vyrobena?

Kromě čepele je na dýce fascinující také její zlatá zdobená rukojeť a obal na dýku s motivy lilií. Podle techniky výroby rukojeti, která se začala v Egyptě používat až v období po smrti Tutanchamona se usuzuje, že dýka byla vyrobena v Mitanne v Anatolii. Tuto domněnku potvrzuje také dopis, který byl nalezen a ve kterém je zmínka o tom, že onu dýky daroval Tutanchamonově dědečkovi Amenhotepovi III. mitannský král.

Jak se ukazuje, i po 100 letech od objevení Tutanchamonovy hrobky v sobě stále ukrývá mnohá tajemství. Naštěstí se vědcům další z nich podařilo rozluštit.

Foto: Shutterstock, zdroj: BBC

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments