U tohoto národa je běžné, že bratři sdílejí jednu manželku. Nikomu to nepřijde divné

Naše kultura se vyznačuje převážně monogamními vztahy, přestože se v posledních letech dostaly do popředí i jiné typy vztahů, například polyamorie. Lidé nadále k jiným vztahům, nežli jsou ty monogamní, zůstávají skeptičtí, a to nejen co se našeho národu týče.

Co kultura, to jiné vztahy

Navzdory tomu, že u nás a ve většině evropských států převažují monogamní vztahy, s jinými variantami vztahů býváme obeznámeni. Patří k nim i islám a jeho mnohoženství, které nás již nijak neudivuje. Existuje někde jinde na světě i jiná obdoba vztahů a typů manželství? Věřte, že ano.

Sdílená žena

Muže a několik žen známe. Co ale vztah, kde je jedna žena a vícero mužů? A nejen ledajakých mužů, ale dokonce bratrů. V Nepálu žije národ, kde není nijak pozastavující, že si bratři vezmou stejnou ženu a sdílí s ní domácnost ve všech směrech. Takový svazek se nazývá polyandrie. Nejdůležitější je pozadí takového stavu, prakticky se tak začalo dít o strach z přežití. Tamní lidé mají k dispozici pouze omezené množství půdy a díky takovému manželství rodinný majetek v rodině nadále zůstane.

Foto: Shutterstock

Praxe

Obvykle to funguje tak, že nejstarší syn z domácnosti si zvolí svou ženu. Až i jeho mladší bratři dosáhnou plnoletosti, uzavřou další svazky a zůstávají společně žít pod jednou střechou.

V případě prvního sňatku pak manželka manželi pomáhá se starat o jeho bratry, kteří se pak později stanou i jejími choti. Nutné podotknout, že chlapci jsou odmala v tomto modelu vychováváni, a tudíž na něj zvyklí, žárlivost tam žádná nefiguruje.

Výhody

Kromě výhody se zachováním majetku v rodině, je nesporná výhoda v tomto sňatku pro ženy v případě úmrtí jejího manžela. Zemře-li jeden, jsou zde další, kteří se o ni mohou dále starat. S čímž se pojí zajištění i pro jejich děti.

Pravdou je, že typ těchto manželství pomalu skomírá. Ke všemu nepálský občanský zákoník od nedávné doby uznává anulaci manželství, pokud si žena vezme dalšího muže. Prozatím soudům ale působí jen obtíže.

Foto: Shutterstock, zdroj: Guardian, BangkokPost

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments