Uherskohradišťská nemocnice hlásí problémy. Od krize nás dělí nemoc dvou lékařů, říká primář

Nemocnice v České republice aktuálně zažívají hotový příval covidových pacientů. Už dnes řada z nich naráží na své limity, a to opravdová vlna hospitalizací teprve započala, protože obvykle přichází kolem dvou týdnů od nárůstu počtu pozitivních případů. Každý den do nemocnic přibude několik set pacientů s Covidem-19 a jen málo z nich lůžka opouští. Léčba tohoto onemocnění je totiž poměrně náročná a dlouhá.

Dlouhodobě jednou z nejvytíženějších nemocnic v České republice je ta v Uherském hradišti. Zde sice mají stále relativní dostatek lůžek, ale dojíždějí na to, před čím mnozí odborníci varovali: nedostatek personálu, který by se dokázal o pacienty ve vážném stavu kvalifikovaně postarat. Vedení nemocnice už vydalo výzvu, ve které žádá o pomoc mediky, anesteziology a další zdravotnický personál, který by mohl pomoct.

Potřebujeme jakéhokoli zdravotníka, protože se musíme postarat o covidové pacienty, kterých přibývá. A také o všechny ostatní pacienty,” řekl pro ředitel uherskohradišťské nemocnice Petr Sládek pro idnes.cz. “Máme vychytané mechanismy a postupy a v tom jsme dva týdny před zbytkem republiky, který to teprve čeká. Ale personál padá.

Tolik pacientů jsme tu ještě neměli

Přímo v první linii operuje primář covidového oddělení Lubor Hruška. Ten už začíná lehce panikařit, protože jeho lidé jedou už zcela nadoraz a jakýkoliv další výpadek dostane kolegy do těžko řešitelné situace. Hruška si přitom jistě dobře uvědomuje, že nápor na jeho oddělení zdaleka není u konce. “Nevím, jak to bude dál. Tolik pacientů najednou napojených na plicní ventilaci jsme tu ještě neměli. Kdyby dva lékaři onemocněli, tak by byl problém,” uvedl Lubor Hruška. “Jsme na konci kapacity, i když si pořád držíme dva boxy jako pojistku, aby to bylo bezpečné.

Postupem času nebude problémem pouze personál, ale také vybavení. V současné době je v celé nemocnici 102 pozitivně testovaných pacientů na Covid-19. Třináct z nich je napojeno na plicní ventilaci. Tu přitom potřebuje i dalších osm necovidových pacientů. Poměrně brzy tak může přijít doba, kdy lékaři budou muset vybírat pacienty, které na plicní ventilaci napojí. Přesně takovému scénáři přitom vláda chtěla zabránit.

Více lidí potřebuje kyslík a více jich umírá

Uherskohradišťská nemocnice je pod tlakem už od jara. Tentokrát je to ale jiné. Už před týdnem musela omezit plánované operace a z lůžek propouští všechny pacienty, kteří jsou toho schopni. Připravuje si tak půdu pro další přísun pacientů s koronavirem.

Lékaři z uherskohradišťské nemocnice říkají, že oproti jaru tu mají více těžších případů a také více úmrtí. Poměrně velká část pacientů také potřebuje kyslík. Na rozdíl od “samozvaných” odborníků, kteří od počítače hlásí, jak nemocnice vše bez problému zvládají, tu mají před koronavirem velký respekt.

Nemocnice zatím zvládá léčit i necovidové pacienty, kteří vyžadují akutní péči. Může se ale stát, že o tuto schopnost brzy přijde a veškerá pozornost se začne soustředit na Covid-19. I tak může vypadat kolaps českého zdravotnictví.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments