Ujelo mu zaplacení poplatku České televizi. Co mu udělala, to se opravdu nevidí. Strašné jednání

Kolem koncesionářských poplatků České televizi je opět rušno. Představitelé této instituce by si totiž představovali, aby je platili už úplně všichni. Tedy i ti, kdo nemají televizní přijímač, ale třeba jen počítač nebo mobilní telefon. Protože i oni by teoreticky mohli televizi sledovat. Byla to přitom sama Česká televize, která se rozhodla vysílat i online, a teď za to požaduje peníze.

Byla to drobnost, ale chytili se toho

To by však bylo na delší debatu. Mnohem méně pochopitelné je spíše jednání, s jakým Česká televize přistupuje k těm, kteří z jakéhokoliv důvodu poplatek neuhradí. Toto jednání v nedávné době popsal například podnikatel Zdeněk P., který přitom sám sebe považuje za podporovatele České televize, poplatky hradil rád a rozhodně nechtěl nic ošidit.

Stalo se ale nedopatření, kdy měnil banku a migroval celý účet, což měla zajistit nová banka včetně převedení trvalých plateb. Ukázalo se však, že některé vypadly, mimo jiné i ta České televizi, čehož si však podnikatel nevšiml, protože pro něj jde o minimální částku ve výši 150 korun. Na účtu má přitom měsíčně více než stovku různých transakcí.

Kdo by v takový moment čekal, že někdo na příslušném oddělení České televize vezme do ruky telefon a vlídně s poplatníkem situaci vyřeší, mýlil by se. Dokonce mu nepřišla ani nějaká emailová upomínka. Dotyčný je přitom ke koncesionářskému poplatku řádně přihlášen a televize tedy musí mít jeho kontaktní údaje.

Foto: Shutterstock

Takhle se to nemá dělat

Nic takového se nestalo a televize naopak vyčkávala, a to až do chvíle, než dluh narostl do určité úrovně a sice dvou tisíc korun. Následně neváhala a podala žalobu. Bohužel pro podnikatele, zrovna v té době se krátkodobě přestěhoval na jinou adresu, tudíž chvíli nevybíral poštu.

Když se k ní konečně dostal a všiml si výzvy k úhradě, okamžitě vše vyrovnal, jakkoliv mu jednání České televize nepřišlo v pořádku. Kdo by si myslel, že tím to končí, mýlil by se. Ve věci už byl angažovaný exekutor a brzy tak přišel exekuční návrh ve výši pěti tisíc korun s tím, že nebylo uhrazeno vše.

Muž už se v tom začínal ztrácet, a tak raději sám kontaktoval exekutorský úřad, ať mu sdělí, co, jak a kam má uhradit. Tak se také stalo a dotyčný zaplatil několik tisíc korun, aby měl vše z krku. Zůstala v něm ale hodně nepříjemná pachuť z toho, jak s ním bylo zacházeno. Vše vždy náležitě hradil, a když jednou udělal chybu, nikdo se mu nesnažil vyjít vstříc, ale vše se řešilo stylem, jakoby byl nějaký zločinec.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice se tak nějak ustálilo, že pokud někdo dosáhne důchodového věku, prakticky pouští pomyslnou tužku uprostřed rozepsaného slova a nastupuje okamžitě do penze, což pochopitelně zavdává i právo na to, aby od toho okamžiku pobíral důchod. Ačkoliv možná znáte někoho, kdo pracuje i v důchodu, dle statistik jde jen o velmi malé procento lidí. Všechno tomu hraje do karet Přitom by to mohlo a mělo být úplně jinak. V mnoha zemích je běžné, že si firmy cení svých zaměstnanců se zkušenostmi a snaží se je přesvědčit k tomu, aby práci vykonávali i tehdy, kdy už by mohli bez problémů odejít do důchodu. Mají to přitom často výrazně jednodušší, jelikož některé státy to různými způsoby podporují. V Česku je však situace bohužel odlišná. Dlouhodobě tu totiž probíhala určitá stigmatizace seniorů v zaměstnání. Jistě si vzpomenete na dobu, kdy měli velký problém získat práci lidé starší 50 let, natožpak ti, kteří už by mohli být v důchodu. Ani mezi samotnými lidmi nepřevládala nijak velká motivace k tomu, aby si pracovní život prodloužili. Jenže situace se mění a dnes tu máme hned tři různé faktory, které jdou jedním směrem a podporují to, aby důchodci v Česku pracovali výrazně déle. V první řadě je tu státní zájem, kdy už zkrátka na penze není tolik peněz a naopak je třeba podpořit ekonomiku práceschopnými. V druhé řadě jsou tu potom firmy, které mají dnes nedostatek zaměstnanců a ve skutečnosti vítají, když lidé pracují déle. A ve třetí řadě jsou tu potom samotní lidé, kteří stále více oceňují, když si mohou přivydělat nebo rovnou zůstat v zaměstnání a důchod si tak odložit. Stát připravuje změny Dle výzkumu společnosti ManpowerGroup bude už v roce 2030 napříč Evropou běžné, že 80 % všech zaměstnanců bude starších 50 let. Poměr se bude přitom i nadále zvyšovat a jelikož nebude dostatek mladších pracovníků, budou muset pracovat ti starší. Na ministerstvu práce a sociálních věcí přitom už vzniká plán, jak udržet důchodce v práci, případně jak je do pracovního života vrátit. Mělo by jít především o pozitivní motivaci v podobě toho, že jim odpadne povinnost platit sociální pojištění. Reálně to bude znamenat, že důchodcům by mělo z hrubé mzdy zbývat více. “Tohle velmi vítám, protože nedává smysl, abych nepobíral důchod a ještě platil sociální pojištění,” říká pan Josef, kterému je 63 let, ovšem na své pozici obchodního referenta se chystá zůstat i tehdy, až dosáhne důchodového věku. Čtěte také: Důchodci v Česku se budou koupat v hotovosti. Běžte do této banky, dají vám tam tisíce korun každý měsíc. Jinak vám to propadne Pracující důchodci by mohli být trendem příštích let. Zároveň je to zřejmě i cesta, jak zabránit celkovému kolapsu důchodového systému. Lidé budou zkrátka v práci déle a ideální bude, když tak budou činit dobrovolně. Jinak se to stejně bude muset nařídit. Foto: Shutterstock 34SdíleníSdíletTweet [...]
Jde skutečně o jedno z hlavních ožehavých témat dneška. Stále více lidí se oprávněně ptá, zda by lidé v pokročilém věku měli vlastnit řidičský průkaz, a tudíž mít možnost usedat do motorového vozidla a vyrážet na silnice do provozu. Každý by jim to jistě přál, ale musíme si uvědomit, že jízda na silnici vyžaduje také určitou společenskou zodpovědnost. Řidiči jsou znepokojeni A pokud už někdo není ve stoprocentní kondici nebo nemá reakce jako za mlada, měl by pochopit, že v provozu zkrátka nemá co dělat. Pokud se tak nestane, obvykle to končí nějakým nepěkným karambolem. Přibývá případů, kdy se senioři desítky kilometrů řítí na dálnici v protisměru, kdy si spletou brzdu s plynem nebo kdy jednoduše nezvládnou základní úkon při řízení a způsobí masivní nehodu. Nedávno se taková nehoda stala u Tachova. Způsobil ji 90letý řidič a pro jeho spolujezdkyni to byla bohužel vůbec poslední cesta. Řada lidí to potom komentovala na sociálních sítích. “Tohle čtu pomalu obden a nezlobte se na mě, ale nepřijde mi v pohodě nechat řídit devadesátileté,” napsala například Jana Dubová. Ostatní s tímto názorem prakticky veskrze souhlasili. Současné kontroly jsou prý nedostatečné a je nutné je zpřísnit. Přesně to přitom chystá Evropská unie, která si shodou okolností vytyčila velmi ambiciózní cíl, a to aby do roku 2050 nebyly na evropských silnicích již žádné fatální nehody. A to pochopitelně nepůjde udělat, aniž by nedošlo k významné regulaci těch, kdo vůbec mohou řídit. Důchodci musí dostat alternativu Ačkoliv to může působit poněkud asociálně, jako první na paškál se dostali právě senioři. V jejich případě se chystá zavedení velmi podrobných zkoušek a testů po 70. roce věku. Ty se potom budou opakovat každých pět let a bude na ně přímo navázáno prodloužení řidičského průkazu. Nebude to tedy tak, že někdo bude muset rozhodnout o jeho odebrání. Buď testem projdete, nebo nikoliv, a potom budete bez řidičáku. Čtěte také: Důchodci přijdou o tisíce korun. Stát definitivně rozhodl, už se o tom nebude diskutovat Současně se uvažuje také o zavedení zvýhodněného cestování pro důchodce, které v Česku už do značné míry funguje. Ale třeba některá německá města už dnes vyzývají důchodce, aby odevzdali řidičský průkaz. Jako odměnu pak dostávají bezplatnou tramvajenku. V úvahu přitom připadá i zvýhodněný tarif v rámci taxislužeb, případně určité využití možnosti spolujízdy. Foto: Shutterstock, zdroje: SWR, Focus 40SdíleníSdíletTweet [...]
Kuře přešlechtěné tak, že se nemůže postavit na vlastní nohy. Vedle něj mrtvé kuře, po kterém ostatní šlapou, protože jsou v hale těsně namačkaná. Takový pohled nabízí video zveřejněné dnes na sociálních sítích spolku OBRAZ – Obránci zvířat. Video odhaluje otřesné podmínky kuřat, která jako svou značku „Albertovo čerstvé“ prodává v České republice supermarket Albert. Přitom v zahraničí už Albert od prodeje kuřat z podobných velkochovů odstoupil. Ty nejhorší chovy Obránci zvířat zveřejněním videí startují kampaň „Albertova krutost“. Záběry totiž pocházejí ze tří chovů, které vykrmují kuřata následně prodávaná v supermarketech Albert. Konkrétně jde o farmy v Semtěši ve Středočeském kraji, Slavěticích a Batelově na Vysočině. „Supermarket Albert v Česku vydělává na utrpení zvířat. Zákazníkům nabízí kuřata z těch nejkrutějších chovů. Žijí namačkaná na promáčené podestýlce plné výkalů. Často se nemohou dostat k vodě a potravě, mají bolestivé popáleniny na nohou a na břiše a trpí řadou nemocí. Jsou šlechtěna tak, aby rostla co nejrychleji. Zaživa se jim lámou kosti, protože se jejich mladé tělo nemůže přirozeně vyvinout,“ komentuje video z velkochovů vedoucí kampaně „Albertova krutost“ Radim Trojan z Obránců zvířat. Cílem kampaně je, aby se Albert zavázal, že skončí s prodejem znetvořených kuřat, a přijal tak mezinárodní závazek European Chicken Commitment (ECC) k lepším podmínkám chovu. V zahraničí už Albert znetvořená kuřata neprodává „Albert ve svých reklamách obelhává zákazníky a tvrdí, že maso pochází ze zvířat, o které je dobře postaráno. Videa z chovů ale ukazují pravý opak… Takový život si kuřata nezaslouží,“ říká Trojan. Kromě České republiky působí Albert (pod názvem Albert Heijn) ještě v Belgii a Nizozemsku. V obou těchto zemích už kuřata z drastických velkochovů neprodává. „Lidé v Česku nejednou ukázali, že jim na zvířatech skutečně záleží. Vybojovali pro slepice konec klecových chovů, pro lišky a norky zase zákaz kožešinových farem. Nyní můžou dát přes web www.albertovakrutost.cz najevo, že si takové utrpení kuřat nepřejí,“ uzavírá Trojan. “Záběry, které byly v úterý zveřejněny, neodpovídají standardům chovu zvířat, které nám garantují naši dodavatelé. Proto jsme okamžitě kontaktovali Státní veterinární správu a požádali je o důkladné prověření. Stejně tak prověřujeme informace s našimi dodavateli. Farma, ze které záběry pochází, pak dodává drůbež široce pro českou maloobchodní síť a firma Rabbit Trhový Štěpánov je jejím majitelem. Ten nám garantuje standardy chovu,” uvedl k věci Albert. Foto: Shutterstock 34SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

19 názorů k článku “Ujelo mu zaplacení poplatku České televizi. Co mu udělala, to se opravdu nevidí. Strašné jednání

  1. Naprosto normální přístup… Jen tu ČT už by někdo mohl klepnout přes prsty… Reklamy tam mají, i když nesmí, ale běda tě, když máš starou televizi, co jejich vysílání nepřijímá, jen jako monitor… A bateriové rádio co nepoužívám a je v šuplíku jen na krizové situace… To tě budou šikanovat abys platil…

  2. To je typické pro českou republiku omylem nezaplatiš nedají ti možnost se hájit ani upomínkový dopis nepřijde a už jsi zločinec nejhoršího kalibru!!! Vyčkávají jak lev na kořist co nejvíc tě oškubat. A to jsem napsal hodně slušně

  3. ČT nemám rád. Z principu, platit za něco co nesleduji, jen proto, že mám zařízení které mi to umožňuje, je prostě špatně.Bohužel je to tak nastavené, nenadělám nic. Leč musím se ČT zastat, sám jsem v minulosti poplatek několikrát neuhradil,protože jsem lempl a kašlal na to. Pokaždé mi přišel dopis od zprávce pohledávek ČT s fakturou, kterou jsem zaplatil a bylo vyřešeno.Pokud tam vůbec bylo nějaké navýšení za administrativu, bylo minimální. Pohádkám o tom, jak pan podnikatel byl div né popraven, protože souhrou neuvěřitelné šňůry nešťastných náhod nezaplatil, neuvěří dnes nikdo kdo má v hlavě alespň trochu selského rozumu.

    1. Správně,adm.poplatek byl vždy 30kč.
      Pokaždé se organizace minimálně dvakrát ozvala.
      Navíc u podnikatelů to přijde do datové schránky a ta se vždy ozve sama signálem zprávy pro dát.schránku.Toto mu musel poslat i exekutor.

    1. Nemyslím, že je to vymyšlené. Mám podobnou zkušenost. Přišel jsem o více peněz. Nikdo se semnou nebavil, ani moje banka. Prostě strhnou peníze a nikdo se svama nebaví. Byl jsem v zahraničí a nezaplatil jsem 2 měsíce. Pověřil jsem tím matku, ale ona zapomněla…

  4. Já teda nevím, ale já jednou zapomněla zaplatit a žádné drama se nekonalo. Další měsíc mi přišla složenka s dvojnásobnou částkou a bylo po problému. Řekla bych, že v tom pán asi zase tak nevinně nebyl.

  5. Píšete, že mu dluh u ČT narostl na 2000 Kč a nevšiml si toho, takže neplatil více než rok, co jako čekal????

  6. Přesně tak, jestliže měl u ČT dluh 2 tisíce Kč, tak neplatil více než rok,takže totální mimoň

  7. Klasika našich organizacích.Souhra náhod může uskutečnit mnoha tisícový problém a následuje exekuce.
    A to stačí zvednout telefon,poslat email a druhé straně dát upozornění. U inteligentních lidí stačí přes mobil v součinnosti s poštou založit SIPO,kde vedle plateb vodné stočné,elektro záloh a dalších plateb zadat platbu za ČT,dát maximální částku a člověk se nemusí o nic doživotně starat.

  8. Tak úplně novinářská špína to není, jak zde píšete.
    V roce 2004 mi nějakým nedopatřením z účtu neodešel poplatek za jeden měsíc. 
    Samozřejmě jsem si toho vůbec nevšiml. Rovněž mě nikdo z ČT nijak nekontaktoval.
    Po několika letech, cca 3 roky poté mi byl doručen dopis od vymahačské společnosti, kterou si ČT zjednala a v něm byly vyčísleny úroky z prodlení a poplatek za výlohy.
    Celková částka k úhradě přesahovala 6000,- Kč za jeden neuhrazený poplatek.
    I když jsem se s celou věcí obrátil na známého právníka, neuspěl jsem, částku jsem musel uhradit.
    Kdyby mě jakkoli slušně kontaktovali, rád bych poplatek dodatečně uhradil, ale toto jejich jednání je neomluvitelné a nezapomenutelné. Taková banální věc se přece může stát komukoli.

  9. Trošku pohádka řekl bych, ale nic to nemění na tom, že tyhle poplatky jsou nehorázná drzost. Nemám tv, nemám rádio, nemám telefon a nemám počítač, na internet chodím ke kamarádovi. Ať mi prokáží opak, šmejdi jedni. Koncesionářské poplatky neplatím a platit nebudu.

    1. Vše se dá prokázat,není pravdou,že nezjistí,že se díváte na TV,používáte mobil apod.
      Vše se zaznamenává a organizace vám v čte,kdy jste zapnul TV,kdy jste se připojil na WiFi,nebo operátora.Dnes je vše hlídané,každý krok.

  10. Nejhorší je, že zločinci nejsou obyčejní lidé, ale právě ti co chtějí různé poplatky a schválně čekají až se někdo zpozdí. Ty by měly sedět v chládku.

    1. To je ale rádoby podnikatel co si nevšimne, že pomalu půl roku neplatí. Ten má v podnikání slušný bordel.

  11. Srdceryvné, ale pan podnikatel si to zavinil sám. On si nekontroluje odchozí platby? On si po migraci do jiné banky nekontroluje, co se mu stalo s účtem? Zdá je vše ok? Má možnost, se u ČT k svému účtu přihlásit a ověřit si platbu. To bude nějaký rádoby podnikatel

  12. Jsem pro zakódování ČT. A bude klid kdo platí má přístup a kdo ne. Tak je to jeho věc. Toto vynucování něco platit je zlodějina když nějakou službu nechci tak přeci nebudu platit
    A já ČT. Nic platit nechci ať si své programy zakoduje nebo strčí do špic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *