Ukrajinci mají zbraň, která na Rusy pálí jako v Hvězdných válkách. Ti pak musí tancovat mezi lasery

V bouřlivých konfliktech na Ukrajině jsme svědky technologických inovací i ve vojenské technice. Jedním z nejvýraznějších příkladů jsou ukrajinská bojová vozidla pěchoty BMP-2, která při střelbě připomínají scény z Hvězdných válek. Jak je to možné? Podívejme se blíže na tuto fascinující technologii.

Streaková munice: efektní a užitečná

Záběry ukrajinských BMP-2 v akci nás mohou přivést k otázce, zda se jedná o laserové zbraně. Ve skutečnosti je tento efekt způsoben tzv. trasovací municí, která obsahuje streaker – složku, jež se při výstřelu vznítí a hoří po určitou dobu. Tato technologie umožňuje střelci snadno sledovat dráhu střely a upravit míření podle potřeby.

I přes tuto výhodu má trasovací munice svou nevýhodu: nepřítel ji také vidí. Tento typ střeliva je často používán v protiletadlových systémech nebo ve vozidlech s automatickými kanony. Na Ukrajině je běžně používána právě v bojových vozidlech pěchoty BMP-2.

BMP-2: evoluce bojového vozidla

Základem pro ukrajinské BMP-2 je ruské bojové vozidlo pěchoty BMP-1, které bylo revoluční konstrukcí své doby. Přestože představovalo skvělou kombinaci přepravy pěchoty a její podpory, brzy se ukázalo, že jeho hlavní výzbroj je nedostatečná. Proto byla v 80. letech 20. století vyvinuta varianta BMP-2, která disponuje automatickým kanonem 2A42 ráže 30 mm.

Díky tomuto kanonu má BMP-2 účinný dostřel až 2 km a rychlost střelby až 800 ran/min. Navíc může střílet z pásu s protitankovou nebo tříštivou municí, což zvyšuje jeho bojovou efektivitu. Kanon 2A42 je častým prvkem ruské obrněné a letecké techniky a v podobě dvojice jej najdeme i na slavném BMPT Terminator.

Budoucnost bojových vozidel: co nás čeká?

Ukrajinské BMP-2 představují pouze jeden z mnoha příkladů, jak moderní technologie ovlivňují vojenskou výzbroj a taktiku. Vývoj nových typů munice, jako je trasovací munice, nejenže zlepšuje schopnosti vojáků na bojišti, ale také zvyšuje efektivitu a výkon bojových vozidel.

V budoucnu se můžeme těšit na další inovace v oblasti vojenských technologií, které zahrnují rozšířenou realitu, autonomní systémy a energetické zbraně. Tyto nové technologie nejenže změní způsob, jakým se války vedou, ale také způsob, jakým armády chrání své vojáky a civilní obyvatelstvo.

Zdroj: Twitter

Etické otázky moderního válečnictví

Ačkoliv technologie jako trasovací munice přináší řadu výhod, nelze přehlédnout etické otázky, které se vážou k jejich používání. Je zřejmé, že zlepšení vojenských schopností může vést k větší účinnosti a minimalizaci ztrát, ale zároveň může zvyšovat riziko zneužití a vedlejších škod.

Je důležité, aby politici a vojenské velení pečlivě zvažovali výhody a nevýhody nových technologií a stanovili jasné limity a pravidla pro jejich použití. Pouze tak můžeme zajistit, že vojenské inovace budou sloužit k ochraně svobody a bezpečnosti, nikoliv k jejich narušení.

Nové, efektivní způsoby boje.

Ukrajinská bojová vozidla pěchoty BMP-2 ukazují, jak vojenské technologie pokračují v rychlém vývoji a jak mohou přinést nové, efektivní způsoby boje. Vývoj a nasazení takových technologií však musí být prováděno s ohledem na etické a bezpečnostní otázky, aby bylo dosaženo udržitelného a mírumilovného světa.

Foto: Shutterstock, zdroj: BBC, APNews, Wikpedia, Forbes

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

2 názory k článku “Ukrajinci mají zbraň, která na Rusy pálí jako v Hvězdných válkách. Ti pak musí tancovat mezi lasery

  1. Tak za prvé ,jestli to vychází z původně Ruské technologie,tak to Rusové budou mít taká a ve větším množství a kvalitě!!!!A za druhé vaše pro- ukrajinistická,lživá a dezinformační propaganda je naprosto trapná a ubohá!!!!!!!!!

  2. Už to nebude dlouho trvat a ta americká hybridní válka proti Rusku do posledního Ukrajince skončí prohrou Ukrajiny. Rusko to stejně nijak nepoložilo (jak bylo Washingtonem plánováno) a Putinův režim se ani trošku neotřásl. Odskákaly to (k vůli sankcím) akorát evropské země. USA již avizovaly, že mají jinou prioritu, Čínu. Ta je pro imperiální zájmy USA ještě mnohem větší ohrožení než Rusko, takže Ukrajina se Zelenským je pro USA další odepsanou položkou v řadě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *