Ubytovali Ukrajince, ale už toho mají dost. Neví se, kam s nimi. Hrozí pěkný průšvih

Už je tomu více jak rok, co do České republiky přišly stovky tisíc Ukrajinců hledajících nový domov, protože jejich země je ve velmi svízelné situaci. Česko dosud s takovou vlnou nemělo žádné zkušenosti, ovšem dá se říct, že vše zvládlo s obrovským úspěchem, kdy se do pomoci a zejména ubytovávání nově příchozích rodin zapojili jednotlivé domácnosti i podnikatelé.

Podpora končí

Tehdy se vůbec nevědělo, jak to celé bude trvat dlouho a nikdo to ani příliš neřešil. Pravdou je, že v některých případech docházelo k problémům už po několika měsících a někteří svou podporu v této době stáhli. Většina ale vydržela. Teď je ale jasné, že se vše potáhne pravděpodobně ještě dlouho a je třeba najít trvalejší řešení.

Dosud solidární rodiny, ale také hotely a penziony s volnými kapacitami dostávaly od státu finanční podporu za to, že Ukrajince ubytují. To však již brzy skončí, což může vytvořit nemalý problém, kdy desítky až stovky tisíc lidí budou akutně řešit otázku ubytování.

Foto: Shutterstock

Někteří se nezačlenili

Jak pro server TN.cz říká jeden z podnikatelů, kteří ukrajinské rodiny ubytovali, některé z nich se dobře začlenily a mohou se po roce pomoci postavit na vlastní nohy. Další ale stále vůbec nekomunikují česky, nenašli si práci a spoléhají se na státní podporu. Je otázkou, co se s nimi stane, protože podnikatelé a zřejmě ani jednotlivci už ubytování ze svých prostředků dotovat nebudou. A mnozí už by ani nechtěli, ani kdyby podpora dále trvala. Obnovil se totiž turistický ruch a poptávka po kapacitách je značná.

Od července nemohou ubytovatelé čerpat žádnou podporu s výjimkou rodin s dětmi do šesti let a seniorů. Hrozí, že se velké množství lidí dostane jednoduše na ulici a bude pro ně potřeba vytvořit přinejmenším stanová městečka. Takový stav potom může podpořit rozvoj kriminality a dalších nechtěných jevů.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments