Tak tohle už je moc. Zkuste si žít za můj důchod, já už nevím jak. Důchodce promluvil, to se líbit nebude

Někteří důchodci se vlivem neustále rostoucích nákladů za všechny jejich potřeby dostávají do nemalých problémů. Pravdou je, že se penze poměrně významně navyšovaly, a to i v důsledku mimořádných valorizací. Ovšem ty se odrážejí od průměrné inflace, která činí nějakých patnáct procent, přičemž energie ale zdražily několikanásobně a potraviny přibližně o 40 % oproti stavu před dvěma lety.

Přišlo stěhování

Teď se navíc nárůst důchodů podle inflace má zastavit a bude řešen spíše nárazově a nepřehledně. Podle aktuálních pravidel by měli penzisté dostat přidáno dalších 1800 korun. Jenže stát už na to nemá peníze, a tak v červnu dostanou v průměru jen 750 korun. Rozdíl to je velký a faktem je, že důchody tak přestanou pokrývat byť jen průměrnou inflaci.

Zaznívají hlasy o tom, že se penze utrhly z řetězu a že se současná generace důchodců má nejlépe v historii. Pokud se to vezme průměrně, pak je to asi pravda a je také nutné říct, že ostatním skupinám klesly reálné příjmy ještě podstatněji, protože jim do inflace dorovnávány obvykle nebyly.

Osudy jednotlivých důchodců ovšem značí, že ne vše lze brát jako průměr a že někteří mohou mít potíže vůbec vyjít. “Nakonec to dopadlo tak, že jsem se musel přestěhovat ze svého bytu v Praze, kde jsem byl 30 let. Zvedli mi tam totiž nájem takovým způsobem, že už to nešlo utáhnout ani kdybych měl důchody dva,” říká pan Libor. “Zjistil jsem ale, že na Prahu už prostě nemám, dokonce ani na Středočeský kraj. Nakonec jsem si našel byt v Ústí, který je levnější, ale ve velmi špatné lokalitě.”

Foto: Shutterstock

Jak to má vystačit?

Nájem se ale letos zvýšil i tady. “Teď platím 13 tisíc korun včetně energií. Důchod po všech navýšeních mám 17 tisíc. Ať mi poradí, jak z těch čtyř tisíc vyžít. Kupuji ty nejlevnější potraviny, ale je hrozné, jak všechno za poslední rok zdražilo,” říká Miroslav.

Jak sám říká, pokud by neměl děti, které mu finančně vypomáhají, vůbec neví, jak by to zvládl. Taková situace mu ale rozhodně nepřidává, protože se necítí v příjemné roli. Rád by naopak svým dětem a vnoučatům něco přispěl, jenže to nepřipadá v úvahu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments