Ukrajinec to přebaluje na Slovensku. Všechno prasklo. Pravda o kuřecím mase v českých obchodech. A dost!

Byly doby, kdy se český zákazník nemusel v tuzemských obchodech bát nakupovat. Ačkoliv potraviny neměly kdovíjakou kvalitu, pokud šlo o ty živočišné a tedy poměrně rizikové, měla Česká republika velmi dobrou pověst coby jedné z nejbezpečnějších zemí. To už dnes ale zdaleka neplatí.

Zachytili jenom něco

Již několik měsíců totiž Státní zemědělská a potravinářská inspekce hlásí jeden nález v kuřecím mase za druhým. Mají přitom poměrně dost společného. Ve většině se zjistí salmonela a obvykle ho na český trh dodá společnost We Trade, od které si ho rádi kupují obchodní řetězce jako Tesco, Penny Market nebo Makro.

Záchytů bylo už minimálně šest v rámci přibližně tří měsíců, což je skutečně tristní výsledek. Bohužel lze takřka s jistotou říct, že spousta várek se neotestovala a prošla bez povšimnutí. Ani tak se o tomto závažném problému ve veřejném prostoru příliš nemluví.

To už nedalo spát jednomu z významných českých zemědělců, který vše popsal bez obalu a na rovinu. “Z Ukrajiny je věc jedna, a to je obilí, a pak živočišná, to jsou ta kuřata se salmonelou, a nikdo si netroufne říci – a dost! A ví se, že se to přebaluje na Slovensku a že to vlastní nějaký Ukrajinec a ještě chce zvýšit obrat,” uvedl šéf plzeňské pobočky Agrární komory Jaroslav Šíma, který provozuje také zemědělský holding. “Jde o to, že on ta kuřata někde chová a my je musíme mít bez klecí. Zrušení klecových chovů stálo hrozné peníze. Dopadlo to přesně tak, jak jsem před zhruba pěti lety říkal.

Foto: Shutterstock

Chce sem vozit ještě víc

Zemědělec naráží na zajímavou skutečnost, že danou společnost dovážející sem kuřecí maso uvedené problémy zřejmě nijak nepoškodily. Naopak, dovoz do České republiky chce ještě navýšit a nikoho to příliš netrápí.

Čtěte také: V Česku je hrozně nebezpečný nápoj. Češi ho pijí ve velkém, ale netuší, jak dopadnou

Šíma se pozastavil také nad neustálým omíláním obchodních řetězců, že ony za zdražování nemohou. Považuje za směšné, že české veřejnosti předkládají čísla, jako je ziskovost ve výši 2 až 4 %, kterou údajně mají. Podle něj jde o uměle vytvořená čísla, přičemž skutečný zisk je podstatně vyšší.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice se na mobilních telefonech začaly šířit velmi nebezpečné aplikace. Zdá se, že Češi v tomto ohledu dojíždějí na to, že ve svých telefonech mají důležité informace, například v podobě mobilního bankovnictví, skrz které mohou přistupovat k veškerému svému majetku. Zároveň však nedokáží své telefony adekvátně zajistit proti hrozbám, případně jsou velkou hrozbou sami, jelikož do telefonu instalují neověřené aplikace. Potká vás to kdykoliv Právě to je teď podle všeho největším problémem v rámci takzvané kyberbezpečnosti. Lidem se do telefonu dostávají speciálně upravené aplikace, takzvané bankery. Může se vám stát, že zabrousíte například na nějakou stránku, která spustí výzvu, že musíte aktualizovat svůj prohlížeč v telefonu. Pak už stačí jen kliknout na souhlas a nainstaluje se vám aplikace, která může být potenciálně velmi nebezpečná. Jakmile ji spustíte a udělíte souhlasy, které požaduje, čehož si skoro ani nemusíte všimnout, získává tato aplikace nadvládu nad vaším telefonem. “Potom už nejste jeho pánem, ale organizované skupiny si s vaším zařízením budou dělat, co je napadne,” říká Patrik Barel, který je expertem na bezpečnost v rámci mobilních telefonů a internetu. Problémy se přitom nemusí objevit hned. Obvykle nějakou dobu trvá, než se na vás dostane řada a podvodníci vás vytěží. Potom už si často ani neuvědomíte, že jste něco podezřelého do telefonu nainstalovali. Je to nový trend “Taková aplikace si v telefonu může dělat doslova, co se jí zachce. Může si na pozadí pouštět aplikace a dokonce si schvalovat přístupy či transakce, což je klíčové právě v mobilním bankovnictví,” říká odborník s tím, že si toho ani nemusíte všimnout. Podvodníci navíc mají přehled o vašem displeji, takže jim stačí počkat si, až na něj vyplníte přihlašovací údaje, které potom mohou využít. Čtěte také: Velká česká banka namíchla klienty. Ukázalo se, jak masivně je odírá na skrytých poplatcích Zdá se, že právě na tomto poli teď budou organizované skupiny působit nejvíce. Ostatně, například Česká spořitelna už varovala před aplikacemi, které se vydávají za její mobilní bankovnictví George, ale ve skutečnosti jsou podvodné a jejich cílem je pouze připravit vás o peníze. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Tlaky na zvýšení bezpečnosti dopravy na evropských silnicích velmi rychle sílí. Už nějakou dobu se připravují podrobné plány na to, jak docílit do roku 2050 naprosté absence fatálních nehod. Již v roce 2030 by se jejich počet oproti současnému stavu měl snížit na polovinu. Je tedy jasné, že změny budou muset být překotné a že se řidičů velmi výrazně dotknou. Samá omezení Na jedné straně se chystají regulace pro některé skupiny řidičů, jako jsou důchodci nebo mládež, na straně druhé potom velmi citelná opatření, která se dotknou všech. Řeší se to na úrovni celé Evropské unie, tudíž to bude platit ve všech členských státech včetně České republiky. A na jeden velký zlozvyk českých řidičů si úředníci opravdu výrazně posvítí. Nejde o nic jiného než překračování povolené rychlosti. Když vyjedete do zahraničí, zjistíte, že tam se povolených rychlostí řidiči drží mnohem více než v tuzemsku. Je to dáno mírou kontrol, ale také sankcemi, jež jsou v Česku stále velmi mírné. Problematická je především rychlá jízda v obci. Ovšem opravdu nepříjemné to začne být až ve chvíli, kdy rychlost překročíte o 40 km/h a jedete ve městě třeba devadesátkou. To se třeba na okreskách může jednoduše stát, když nedáte včas nohu z plynu. V takovémto případě můžete přijít o řidičský průkaz, i když se to často řeší jinak. Evropská unie chce ale ještě podstatně více přitvrdit. Řidičský průkaz má být odebrán už při překročení povolené rychlosti o 30 km/h. Jde sice o snížení o pouhých deset kilometrů v hodině, ovšem výsledný efekt může být opravdu nepříjemný. Ještě vám to opepří Navíc bude zavedena i další změna. Když dnes překročíte rychlost nebo uděláte podobný přestupek v jiné zemi Evropské unie, zřejmě vás to přijde draho, ale neztratíte možnost řídit ve své domovské zemi. Na tu se odebrání řidičského oprávnění nevztahuje. Brzy to však má být jinak. Záznam o odebrání řidičského oprávnění bude v kterékoliv zemi zanesen do společného evropského systému a výsledkem bude zákaz řízení po celé Evropské unii. Čtěte také: Řízení večer a v noci bude v Česku omezeno. Spousta lidí nebude smět po setmění vyjet na silnici V této souvislosti je třeba se připravit na to, že v řadě zemí budou silniční pravidla ještě přísnější, než jaký je základ chystaný Evropskou unií. Vždyť v mnoha městech se brzy bude smět jezdit maximálně 30 km/h. Pokud byste tam jeli omylem šedesátkou, přijdete o řidičský průkaz a bude se to vztahovat i na Českou republiku. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ještě poměrně nedávno bylo českým domácnostem doporučováno, aby přešli z kotlů na tuhá paliva na plynové kotle. Ty tu s námi měly být desítky let, a to i v rámci přechodu na nízkoemisní energetiku. Nikdo totiž nepočítal s tím, že se někdo pokusí ve snaze o co nejekologičtější provoz skoncovat právě i se zemním plynem. Takhle to brzy bude Jenže přesně to se teď děje. Ačkoliv se o tom stále příliš nemluví, faktický konec plynových kotlů už je v rámci Evropské unie naplánován. Stát by se tak mělo již v roce 2029. To není zrovna vzdálený termín, jelikož to nastane za pouhých pět let. Ještě to sice není schváleno, avšak všechno k tomu směřuje. V Evropě jsme si v poslední době zvykli dávat podobné závazné cíle, byť je otázkou, co se stane, až do těchto termínů dospějeme, ale nebudeme mít hotová náhradní řešení. Termíny se pochopitelně mohou prodlužovat, ovšem když je k něčemu dopředu vydán zákaz, znamená to především to, že výrobci se na daný výrobek přestávají orientovat a pochopitelně začnou i omezovat a zastavovat jeho produkci. Pakliže tedy pojedeme na této notě, v roce 2029 žádné nové plynové kotle stejně nebudou, jelikož se již nevyrobí. V tento rok by měl začít platit zákaz jejich prodeje. Nikoliv snad přímo, ovšem zajímavou oklikou. Nesmyslná účinnost V rámci snahy o takzvaný ekologický design budou připuštěna pouze taková zařízení, která budou mít minimální účinnost 115 procent, a to namísto současných 86 %. To je hodnota, kterou plynové kotle nemohou splnit. Jednoduše tak z nabídky budou muset vypadnout. Čtěte také: Loni si koupili tepelné čerpadlo za 500 tisíc, aby ušetřili. Teď Češi litují, stát jim schválně zdražil elektřinu o desítky tisíc A jak to bude dále, už není těžké uhodnout. Nějakou dobu se ještě nechají běžet ty plynové kotle, které už jsou v domácnostech nainstalované, ovšem postupně se začne zvyšovat tlak na to, aby se i ty definitivně vyměnily za tepelné čerpadlo, navzdory tomu, že do řady domů není toto zařízení vhodné. A potom přijde zákaz, podobně jako letos s kotly 1. a 2. emisní třídy, které od září tohoto roku již nesmíte používat, a to pod hrozbou pokuty. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

7 Replies to “Ukrajinec to přebaluje na Slovensku. Všechno prasklo. Pravda o kuřecím mase v českých obchodech. A dost!

  1. Ukrajina dnes politikům liberálních vlád západního světa slouží jako obrovská pračka peněz, ukradených z vlastních státních rozpočtů. Ukrajinští politici a oligarchové jsou pro ně komplici ve zločinu,, tudíž nedotknutelní.

   1. Co na to pan Výborný. Je zticha, to je tabu. Kdyby to bylo od Babiše to by bylo keců.

 1. My jsme zvětšovali klece a vajíčka byla o 100% dražší. Asi to bylo málo proto se přešlo na volný chov a cena šla o
  100-200% nahoru. Naše klece jsme jsme vyvezli a kupujeme vejce s klecových chovů z Polska, Slovenska, Ukrajiny atd. Naši politici jsou buď blbí nebo navedení. Brusel něco doporučí a my na to hned skončíme. Brusel se uprdne a my se už musíme posrat.

 2. jsme na dně.řekne fiala a jde večeřet pouze nutelu s germánie,kteřá ho živí,velí mu a je jejich podřizená.hloupílide věři všemu dobremu i to,že cizinec s tuberou manipuluje s potravinami,bez jakreho koliv vyšetření.maj se dobře.toto maso nejí,je mu na blití.občas do toho hodi zvratky,nemuže od pásu.všehrdy u chomutova.nedaleko věznice,pracuji vězni v drubežarně.patři čistě a prostě židum. občas prijedou a jejich kurata jsou žluté bio,kolem čtyř kilo.povesi je za nohy a nechavaji prokrvit.teče krev,vše pro izrael.odpad pro věznici.otročina.

 3. Je vidět, že vládě ani dobře placeným funkcionářům kontrol je úplně jedno, co se do republiky dováží a naši lidé jedí. O přebalování ukrajinského salmoneloveho kuřecího masa na Slovensku se ví, která firma to dělá se také ví, ale je to ukrajinské, tak s tím nic dělat nikdo nebude. Když v hospodě uvařím jídlo a hygiena mi prokáže salmonelu tak budu mít velký problém a když někdo následně zemře, půjdu si sednout za šíření nebezpečné nemocí. Stačilo by stejný zákon uplatnit u dovozce a stejně tak i u prodejců. V roce 2023 na salmonelu v Česku zemřeli dva lidé. Za komunistů nám dovezli pytle ořechů a nesměli jsme je použit dokut neprošly kontrolou kvality. Dnes se dovíme o tom, že některé potraviny byly závadné až když se prodají. Dokonce mi vrtá hlavou proč to tak je. Mají snad odpovědné orgány na tomto kšeftu i finanční podíl??

 4. Já bych to nezakazoval,pouze označit obchod kde se to masíčko nachází,to by se ti podporovatelé možná přetrhli jak by ho skupovali, jenom aby je podpořili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *