Ukrajinské tanky T-84 jsou nezničitelné. Po roce války s Ruskem žádné ztráty

Zdá se být až neuvěřitelné, že válka na Ukrajině trvá již více než celý rok. Od počátku byly odhady na ukončení různící se, co se finálního vítěze týká. Co ale prakticky celý svět překvapilo, tak naprostá odolnost Ukrajiny a jejich resistence. To se týká i ukrajinských válečných strojů používaných v bojích.

I po více jak roce jsou na ukrajinském území stroje a zbraně, které ruští vojáci nedokázali srovnat se zemí. O kterou techniku se konkrétně jedná, která stále odolává?

Tanky T-80 a T-84

Modely T-80 byly konstruovány v ukrajinském Charkově v polovině 90. let a před jejich koncem byly předány do ukrajinské armády. Důvod proč se Ukrajina vrhla do výroby a konstrukce svých vlastních tanků? Touha po odříznutí od dodávek z Ruska a potřebě mít zbraně dostupné z domácí půdy.

Druhy T-84 jsou obohaceny o dieselový pohon a se svým výkonem se řadí mezi nejrychlejší svého druhu vůbec a rozdíl je k naleznutý i u jejich věžích, nejsou lité, ale svařované.

Tanky z řad T-80, leč se jich nenachází v bojích přímo stovky, byť ani několik desítek, proti ruským silám stále úspěšně odolávají. Fakticky se jedná jen o šest strojů typu T-84 Oplot a jeden T-84U.

Foto: Shutterstock

T-84 Oplot

Tento stroj je naprostou raritou, která se ukázala jako extrémně stabilní a odolná vůči vnějším bojům a zásahům. Obsahuje v sobě munici pro 28 kanonů. Ta je kompletně oddělena od přítomné osádky. Co ale spadá pod hlavní výzbroj, tak je kanon s ráží 125 mm, se kterým může střelec disponovat, společně se zaměřovačem na termovizi.

Takto se dá cíl zaměřit a kanon k němu přímo nasměrovat, ovšem poslední úpravy před výstřelem stejně zůstávají na samotném střelci. Tato kombinace však bývá pro cíl naprosto fatální.

V čem je ale tato verze ještě fatálnější, tak jsou stěny nábojů. Takovéto náboje se roztřišťují na střepiny a s cílem dokážou udělat něco zcela brutálního.

Foto: Shutterstock, zdroje: Wikipedia, Military Today

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments