Už je to tady. Banky začaly kontrolovat Čechům účty ve velkém. Musíte hlásit, kam posíláte peníze a odkud je berete. Nekončí to dobře

Pakliže se chcete přesvědčit, jak moc se doba za posledních pár let změnila, ideální způsob je porovnat poměry v bankovnictví, které tam panoval třeba před deseti lety a které tam panují dnes. Pryč jsou časy diskrétnosti a bankovního tajemství, na kterém byly banky kdysi ostatně zakládány. Dnes musí být vše maximálně transparentní, a s trochou nadsázky platí, že kdo chce, může se do vašeho účtu podívat. Přinejmenším pokud jde o úřady a státní instituce.

Kontrolám se nevyhnete

Bohužel se však v tomto směru postupuje ještě dále. Stát už dnes aktivně vaše účty nekontroluje, ale dělají to za něj přímo samotné banky. Je to pro ně poněkud zvláštní situace, protože tímto jdou často proti zájmům svých klientů. Musí jim totiž kontrolovat účty a jakékoliv nesrovnalosti hlásit.

Ještě předtím se však od vás pokusí získat informace, což se děje stále častěji. “Posílal jsem do zahraničí trochu větší částku než obvykle. Dříve byla do druhého dne na cílovém účtu, ale tentokrát se tak nestalo. Když jsem v bance pátral, co se děje, sdělili mi pouze, že platba byla zadržena. Posléze mi volali a doptávali se, odkud jsem peníze vzal a kam je posílám,” říká pan Jáchym z Prahy. “Když jsem jim říkal, že přeci vidí, z jakých účtů a od jakých firem mi chodí peníze a jednoduše zjistí i to, kam je posílám, sdělili mi tajemně, že jim to musím říct, jinak mi také mohou zrušit účet.

Na sociálních sítích se přitom podobné příběhy velmi rychle množí. Zdá se, že tuzemské banky začaly brát vážně regulaci, která je nutí ke zjišťování původu prostředků tam, kde si nejsou jisty. Mají také povinnost kontrolovat, kam se peníze posílají a zda to náhodou nejsou nějaké pochybné účty.

ČNB proto očekává a kontroluje, že všechny finanční instituce účinně a efektivně aplikují zásadu Poznej svého klienta. To znamená, že jednak vždy důkladně prověří, s kým vstupují do obchodního vztahu, ale také průběžně monitorují transakce a chování svých již existujících klientů,” uvádí k problematice Česká národní banka na svém webu.

Foto: Shutterstock

Raději se podvolte

České banky mají přitom také mimořádně velké potíže s tím, pokud si peníze posíláte například na známé kryptoměnové burzy. Tam je pravidlem, že vám platby zadrží, případně vůbec neprovedou. Problémy jsou potom i s příjmem plateb z těchto účtů, přestože nikde není psáno, že by to nebylo povoleno, natožpak, že to není legální.

Banky jsou přitom poměrně přísné a často požadují vědět velké detaily o transakcích, případně požadují doložit daňová přiznání, ze kterých vyplyne, že jste si peníze, které vám chodí, skutečně vydělali a především také zdanili. Můžete si sice říct, že takové informace poskytovat nebudete, ovšem v takovém případě se skutečně připravte na zrušení účtu. To banka může provést bez udání důvodu, a často se tak děje doživotně, jak se nedávno ukázalo například u Raiffeisenbank.

Čtěte také: V Česku náhle končí oblíbená banka. Okamžitě si převeďte peníze, ať se někam neztratí

Je třeba se smířit s tím, že vaše peníze jsou pod permanentním dohledem. To může být na jednu stranu pozitivní, protože se tak může předejít i určitým podvodům, kterých je dnes značné množství, na druhé straně to ale není vždy zrovna příjemné, protože finance mnoho lidí stále považuje za citlivou a osobní věc.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 3SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

12 názorů k článku “Už je to tady. Banky začaly kontrolovat Čechům účty ve velkém. Musíte hlásit, kam posíláte peníze a odkud je berete. Nekončí to dobře

  1. Myslím si, že je jednodušší mít své peníze doma. Když to jde, platím hotovosti. Spořím si doma a nikdo mi účet zrušit nemůže. Platí “co je doma, to se počítá, pánové”

  2. Když to tak chtějí, tak jim nakaslu a budu spořit doma. Oni nám nebudou poroučet, co uděláme s našimi penězi! 👍

  3. To už je fakt ” do nebe volající. Prodám pozemek státu a musím prokazovat, kde jsem peníze vzala. Budu je chtįt rozdat svým vnoučatům, musím uvádět komu. Ještě by to měli rozšířit o kolonku ” proč jim to dávám. Protože podle mě neexistuje žádnè bankovní tajemství ani úroky, je lepší si penįze dát doma pod strožok.

  4. Když transakce probíhají čestně nevidím důvod proč se obávat. Věřím, že tyto informace jsou chráněny a využívají je kontrolní instituce. V boji proti ziskům z různých černých obchodů, šedé ekonomiky a podvodných pastí je kontrola na místě.

  5. Proto mám jeden účet v Holandsku a druhý na cestování Revolut. České banky jsou komické, Poslat pár € SEPA platbou znamená vyplňovat formulář jako při koupi vozu. ING v Holandsku mi prostě sdělí, že účet je v zahraničí a pošle peníze bez otálení, většinou jsou do třech hodin na účtu.

  6. Nejlépe bude peníze vždy vyzvednout a banka tím pádem nebude mít problém zjišťovat, odkud přišly. Raději mít je doma. Osobně doufám, že se € nebo digitální měny nedožiji. Nepotřebuji, aby mi nějaký kretén, typu Křeček a Stanjura, kontroloval účet. Je mu po tom hovno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *