Už je to tady. Vybíráme, koho dáme na JIP a koho necháme umírat na těžký zápal plic, říká primář

Už v druhé vlně epidemie se Česká republika přiblížila stavu, kterého se děsí každý lékař. Tedy, že bude muset volit mezi pacienty, kterým poskytne adekvátní péči a na které už se nedostane. Tehdy jsme se tomu ještě dokázali vyhnout. Ale teď se zdá, že tento stav v nemocnicích nastává. Přinejmenším v chebské nemocnici už je situace podle primáře Stanislava Adamce takto kritická.

Aktuálně v chebské nemocnici již není jediné volné intenzivní lůžko a jsme nuceni již selektovat pacienty, které na intenzivní péči dáme a které necháme na standardním oddělení prakticky umírat na těžký covidový zápal plic. Krajská koordinátorka Dr. Uhlíková nás odkázala na našeho ředitele chebské nemocnice, aby jsme si pomohli sami,” napsal na svém facebookovém profilu primář chebské nemocnice Stanislav Adamec.

Vláda musí říct, jak se bude umírat, žádá primář

V danou chvíli máme sesterský personál na interním oddělení s 30 lůžky obsazenými covidovými pacienty v kritickém stavu. Na 12-ti hodinovou směnu máme k dispozici obvykle 3 sestry a v noci někdy jen 2 + sanitář. Jsou již naprosto vyčerpané, nemohou se střídat po 3 hodinách jako ve velkých nemocnicích. Lékařsky jsme aktuálně na tom taky špatně, ale to je problém dlouhodobý,” uvedl primář.

Podle něj v současné době není možné rozšířit intenzivní péči z personálních důvodů. Navíc naráží na celkovou kapacitu nemocnice, která už je v tuto chvíli zcela vyčerpaná. Adamec říká, že je se svým týmem jako ve vakuu, protože mu nikdo není schopný říct, jak to bude dál. Nabízí se podle něj nechávat pacienty nad 85 let doma a nevozit je do nemocnice, ale takové rozhodnutí nemohou učinit lékaři v nemocnici, musí přijít shora. “Je načase, aby vláda konala a případně vysvětlila občanům Karlovarského kraje, že se zde bude umírat,” vzkázal primář.

Koronavirová epidemie se v současné době blíží pravděpodobnému vrcholu třetí vlny. Té hraje do karet především chladné počasí a svou základnu má v prosincovém promořování v obchodech, restauracích i domácnostech. Brzdění do přijatelného stavu tak bude podle epidemiologů trvat déle, než tomu bylo ve vlně druhé.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments