Už roky vůbec nepracuju. Celý den se flákám a stát mí dává 40 tisíc měsíčně. Mě to celkem stačí, neměnila bych

Systém pečovatelského státu v České republice v posledních letech mohutně nabobtnal a někteří lidé se v něm naučili velmi dobře chodit. Dnes už neplatí, že kdo nechodí do práce, musí nutně živořit. Ve skutečnosti si může přijít na poměrně slušné peníze, ze kterých se dá vyžít. Pochopitelně je to ale zneužívání sociálního systému, do kterého přispívají všichni občané a nemělo by se to dělat.

Není nutné pracovat

Jedna věc je to, že se pomůže někomu, kdo upadne do tíživé situace. Avšak má jít o dočasné opatření. Bohužel, v sociálním systému se pohybují i lidé, kteří nepracují třeba deset a více let. Jednoduše jim vyhovuje pobírat dávky a příspěvky. Pak je ale třeba se ptát, zda je systém nastaven správně, protože tu rozhodně není k tomu, aby někoho živil.

Základem je pochopitelně mít střechu nad hlavou, s čímž v současné době více než dobře pomáhá příspěvek na bydlení. Dnes se prakticky nemůže stát, aby někdo skončil takříkajíc na ulici, pokud sám nechce. Pakliže člověk nemá na hrazení nájmu, stát mu ho v podstatě bude platit, případně přispívat významnou částkou. Mnozí však tento příspěvek čerpají celé roky.

Stačí, abyste dávali více než 30 % ze svých příjmů na bydlení, což nezaměstnaný člověk splní velmi jednoduše. Pokud má navíc ještě dvě děti, přijde si na hodně dobré peníze. Z nájemného, které dělá nějakých dvacet tisíc korun, může od státu dostat šestnáct tisíc zaplaceno. Takovému člověku pak bydlení v podstatě platí daňoví poplatníci.

Foto: Shutterstock

Slušný příjem

Velkým zdrojem peněz pro nezaměstnané jsou příspěvky na děti, které čerpají ve velkém především ti, kdo mají hodně dětí. Pakliže jste bez příjmů, dostanete slušné peníze. Vše se odvíjí od životního minima, které například pro jednoho dospělého a dvě děti činí nějakých deset tisíc korun, které si můžete nárokovat. Pak jsou tu ještě různé doplňkové příspěvky na děti.

V případě, že máte problém, že vám partner neplatí alimenty, můžete se rovněž obrátit na stát. Ten totiž tuto povinnost může dočasně přejmout. Dostanete až tři tisíce korun na dítě, byť je to omezeno na dobu dvou let.

Touha lidí po pobírání peněz bez práce je poměrně velká. Odhaduje se, že mnozí práci vykonávají jen proto, že jsou takové společenské konvence. Najde se však nemálo takových, kteří požadují úplnou změnu systému na takový, kde by každý člověk dostával určitý příjem, nezávisle na tom, zda by pracoval nebo nikoliv.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice se tak nějak ustálilo, že pokud někdo dosáhne důchodového věku, prakticky pouští pomyslnou tužku uprostřed rozepsaného slova a nastupuje okamžitě do penze, což pochopitelně zavdává i právo na to, aby od toho okamžiku pobíral důchod. Ačkoliv možná znáte někoho, kdo pracuje i v důchodu, dle statistik jde jen o velmi malé procento lidí. Všechno tomu hraje do karet Přitom by to mohlo a mělo být úplně jinak. V mnoha zemích je běžné, že si firmy cení svých zaměstnanců se zkušenostmi a snaží se je přesvědčit k tomu, aby práci vykonávali i tehdy, kdy už by mohli bez problémů odejít do důchodu. Mají to přitom často výrazně jednodušší, jelikož některé státy to různými způsoby podporují. V Česku je však situace bohužel odlišná. Dlouhodobě tu totiž probíhala určitá stigmatizace seniorů v zaměstnání. Jistě si vzpomenete na dobu, kdy měli velký problém získat práci lidé starší 50 let, natožpak ti, kteří už by mohli být v důchodu. Ani mezi samotnými lidmi nepřevládala nijak velká motivace k tomu, aby si pracovní život prodloužili. Jenže situace se mění a dnes tu máme hned tři různé faktory, které jdou jedním směrem a podporují to, aby důchodci v Česku pracovali výrazně déle. V první řadě je tu státní zájem, kdy už zkrátka na penze není tolik peněz a naopak je třeba podpořit ekonomiku práceschopnými. V druhé řadě jsou tu potom firmy, které mají dnes nedostatek zaměstnanců a ve skutečnosti vítají, když lidé pracují déle. A ve třetí řadě jsou tu potom samotní lidé, kteří stále více oceňují, když si mohou přivydělat nebo rovnou zůstat v zaměstnání a důchod si tak odložit. Stát připravuje změny Dle výzkumu společnosti ManpowerGroup bude už v roce 2030 napříč Evropou běžné, že 80 % všech zaměstnanců bude starších 50 let. Poměr se bude přitom i nadále zvyšovat a jelikož nebude dostatek mladších pracovníků, budou muset pracovat ti starší. Na ministerstvu práce a sociálních věcí přitom už vzniká plán, jak udržet důchodce v práci, případně jak je do pracovního života vrátit. Mělo by jít především o pozitivní motivaci v podobě toho, že jim odpadne povinnost platit sociální pojištění. Reálně to bude znamenat, že důchodcům by mělo z hrubé mzdy zbývat více. “Tohle velmi vítám, protože nedává smysl, abych nepobíral důchod a ještě platil sociální pojištění,” říká pan Josef, kterému je 63 let, ovšem na své pozici obchodního referenta se chystá zůstat i tehdy, až dosáhne důchodového věku. Čtěte také: Důchodci v Česku se budou koupat v hotovosti. Běžte do této banky, dají vám tam tisíce korun každý měsíc. Jinak vám to propadne Pracující důchodci by mohli být trendem příštích let. Zároveň je to zřejmě i cesta, jak zabránit celkovému kolapsu důchodového systému. Lidé budou zkrátka v práci déle a ideální bude, když tak budou činit dobrovolně. Jinak se to stejně bude muset nařídit. Foto: Shutterstock 34SdíleníSdíletTweet [...]
Jde skutečně o jedno z hlavních ožehavých témat dneška. Stále více lidí se oprávněně ptá, zda by lidé v pokročilém věku měli vlastnit řidičský průkaz, a tudíž mít možnost usedat do motorového vozidla a vyrážet na silnice do provozu. Každý by jim to jistě přál, ale musíme si uvědomit, že jízda na silnici vyžaduje také určitou společenskou zodpovědnost. Řidiči jsou znepokojeni A pokud už někdo není ve stoprocentní kondici nebo nemá reakce jako za mlada, měl by pochopit, že v provozu zkrátka nemá co dělat. Pokud se tak nestane, obvykle to končí nějakým nepěkným karambolem. Přibývá případů, kdy se senioři desítky kilometrů řítí na dálnici v protisměru, kdy si spletou brzdu s plynem nebo kdy jednoduše nezvládnou základní úkon při řízení a způsobí masivní nehodu. Nedávno se taková nehoda stala u Tachova. Způsobil ji 90letý řidič a pro jeho spolujezdkyni to byla bohužel vůbec poslední cesta. Řada lidí to potom komentovala na sociálních sítích. “Tohle čtu pomalu obden a nezlobte se na mě, ale nepřijde mi v pohodě nechat řídit devadesátileté,” napsala například Jana Dubová. Ostatní s tímto názorem prakticky veskrze souhlasili. Současné kontroly jsou prý nedostatečné a je nutné je zpřísnit. Přesně to přitom chystá Evropská unie, která si shodou okolností vytyčila velmi ambiciózní cíl, a to aby do roku 2050 nebyly na evropských silnicích již žádné fatální nehody. A to pochopitelně nepůjde udělat, aniž by nedošlo k významné regulaci těch, kdo vůbec mohou řídit. Důchodci musí dostat alternativu Ačkoliv to může působit poněkud asociálně, jako první na paškál se dostali právě senioři. V jejich případě se chystá zavedení velmi podrobných zkoušek a testů po 70. roce věku. Ty se potom budou opakovat každých pět let a bude na ně přímo navázáno prodloužení řidičského průkazu. Nebude to tedy tak, že někdo bude muset rozhodnout o jeho odebrání. Buď testem projdete, nebo nikoliv, a potom budete bez řidičáku. Čtěte také: Důchodci přijdou o tisíce korun. Stát definitivně rozhodl, už se o tom nebude diskutovat Současně se uvažuje také o zavedení zvýhodněného cestování pro důchodce, které v Česku už do značné míry funguje. Ale třeba některá německá města už dnes vyzývají důchodce, aby odevzdali řidičský průkaz. Jako odměnu pak dostávají bezplatnou tramvajenku. V úvahu přitom připadá i zvýhodněný tarif v rámci taxislužeb, případně určité využití možnosti spolujízdy. Foto: Shutterstock, zdroje: SWR, Focus 40SdíleníSdíletTweet [...]
Kuře přešlechtěné tak, že se nemůže postavit na vlastní nohy. Vedle něj mrtvé kuře, po kterém ostatní šlapou, protože jsou v hale těsně namačkaná. Takový pohled nabízí video zveřejněné dnes na sociálních sítích spolku OBRAZ – Obránci zvířat. Video odhaluje otřesné podmínky kuřat, která jako svou značku „Albertovo čerstvé“ prodává v České republice supermarket Albert. Přitom v zahraničí už Albert od prodeje kuřat z podobných velkochovů odstoupil. Ty nejhorší chovy Obránci zvířat zveřejněním videí startují kampaň „Albertova krutost“. Záběry totiž pocházejí ze tří chovů, které vykrmují kuřata následně prodávaná v supermarketech Albert. Konkrétně jde o farmy v Semtěši ve Středočeském kraji, Slavěticích a Batelově na Vysočině. „Supermarket Albert v Česku vydělává na utrpení zvířat. Zákazníkům nabízí kuřata z těch nejkrutějších chovů. Žijí namačkaná na promáčené podestýlce plné výkalů. Často se nemohou dostat k vodě a potravě, mají bolestivé popáleniny na nohou a na břiše a trpí řadou nemocí. Jsou šlechtěna tak, aby rostla co nejrychleji. Zaživa se jim lámou kosti, protože se jejich mladé tělo nemůže přirozeně vyvinout,“ komentuje video z velkochovů vedoucí kampaně „Albertova krutost“ Radim Trojan z Obránců zvířat. Cílem kampaně je, aby se Albert zavázal, že skončí s prodejem znetvořených kuřat, a přijal tak mezinárodní závazek European Chicken Commitment (ECC) k lepším podmínkám chovu. V zahraničí už Albert znetvořená kuřata neprodává „Albert ve svých reklamách obelhává zákazníky a tvrdí, že maso pochází ze zvířat, o které je dobře postaráno. Videa z chovů ale ukazují pravý opak… Takový život si kuřata nezaslouží,“ říká Trojan. Kromě České republiky působí Albert (pod názvem Albert Heijn) ještě v Belgii a Nizozemsku. V obou těchto zemích už kuřata z drastických velkochovů neprodává. „Lidé v Česku nejednou ukázali, že jim na zvířatech skutečně záleží. Vybojovali pro slepice konec klecových chovů, pro lišky a norky zase zákaz kožešinových farem. Nyní můžou dát přes web www.albertovakrutost.cz najevo, že si takové utrpení kuřat nepřejí,“ uzavírá Trojan. “Záběry, které byly v úterý zveřejněny, neodpovídají standardům chovu zvířat, které nám garantují naši dodavatelé. Proto jsme okamžitě kontaktovali Státní veterinární správu a požádali je o důkladné prověření. Stejně tak prověřujeme informace s našimi dodavateli. Farma, ze které záběry pochází, pak dodává drůbež široce pro českou maloobchodní síť a firma Rabbit Trhový Štěpánov je jejím majitelem. Ten nám garantuje standardy chovu,” uvedl k věci Albert. Foto: Shutterstock 34SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

26 názorů k článku “Už roky vůbec nepracuju. Celý den se flákám a stát mí dává 40 tisíc měsíčně. Mě to celkem stačí, neměnila bych

  1. Velkým zdrojem peněz pro nezaměstnané jsou příspěvky na děti, které čerpají ti kteří mají více děti ! To je klíčová věta celého problému. A otázka která přijde zní ? Kdo má většinou více děti a často nepracuje ? Jsou to obecně řečeno nepřizpůsobiví tedy hlavně cikáni nebo jak se dnes musí říkat romové. Pak se nikdo nesmí divit že je většina společnosti považuje za parazity. Nepracují a mají mnoho děti 4,5, 6 i více a tím zase velké přídavky ze kterých v pohodě vyžijí .To vytváří logicky napěti mezi nimi a většinovou společnosti. Upřimně řečeno hlavním viníkem této situace nejsou oni (nepřizpusobiví) ale stát který tuto situaci způsobil a nemá zájem na jejím řešení. Je to začarovaný kruh a řešení nikdy nebude pokud stát nezmění svůj nesmyslný způsob financování a celé sociální politiky. Děkuji autorovi za objektivní článek a informace. Ne vždy je to pravidlem.

    1. Řešení je přitom snadné. Stát by měl podporovat třeba 2-3 děti a zvýhodnit i na ně přídavky ale má-li někdo 4 a více děti tak jo může být ale budeš si je živit sám. Není v tom nic rasistického neb by to platilo pro všechny bez rozdílu..

      1. V principu ale stát potřebuje, aby se jeho občané rozmnožovali, a co nejvíc vnoučat přispívalo svými daněmi na důchod prarodičů. Z dlouhodobého hlediska je to ovšem cesta do pekel.

        1. Problem je ze stat porodnost timto podporuje jen u socialne slabych. Ja na priklad nemela narok na porodne, na pridavky na nic jen proto,ze manzel vydelava o dva tisice vic nez je nutne minimum… A rodicovsky prispevek je taky smesna zalezitost… Jenze alusny pracujici clovek napred hodne pocita jestli si vubec bude moci dovolit mit dve deti… Tem slabsim je to jedno… Nekdo se postara za ne…

      2. Vaše slova mluví určitě mnoha lidem z duše! Bohužel se náš stát už léta staví do pozice ochránce nepřizpůsobivých, přestože tempem, kterým se tito lidé rozmnožují, budou brzy ne menšina, ale většina, tyto zákony je budou neustále preferovat a živit je s jejich 5-6, většinou nevzdělavatelnými dětmi — na úkor slušných, pracujících lidí, kteří se mnohdy rozmýšlí, zda si mohou pořídit 2 děti- jestli je uživí……

    2. O dětech to ani nejde, vidím to okolo sebe. Je to právním systému. Nežijí jen z dávek. Práce na černo, drobné kšefty atd. Dnes je vše povoleno pokud to jde.

  2. Tak to není žádná novinka tento článek. Ale aspoň se na to nějak poukazuje, ale obávám se, že zbytečně, protože naše vláda přece musí obírat a omezovat pracující třídu. Nebudou přece něco dělat s nepřizpůsobivými lidmi.

    1. Jsou nepřízpůsobivý a jsou lidé s postižením, kteří pobírají příspěvky jako na péči, mobilitu nebo nám stát přispěje na zvláštní pomůcky. Já jsem to na invalidním vozíku a potřebuji pečovatele. Moje žena nesouhlasila s mým umístěním do hospice a vzala si mně domů. Přišla o práci, jedině příspěvek na péči je jejím příjmem, který se jí nezapočítává do důchodu. Tam je třeba udělat změnu. Popravdě nás ale také štve, že cikánum se cpe všechno a ještě větší drzosti cikánů / Romů he, když si přijedou pro sociální dávky taxíkem nebo nějakým drahým SUVečkem. To je na vr..du Milane.

  3. Vzpomínám si jak moje dcera měla porodit dítě díky své práci a práci přítele s bídou se chytla na porodné a mateřskou. Přídavek na dítě nedostala. Její kamarádka sociál rodila v té době. Dostala si asi 20 000kč . Teď ta osoba má 3 děti,její přítel dělá nedělá. Jak je vidno zle jim není . Pokud neviřvou prachy ,tak jsou různé charity, a na ty je spoleh vždy. A takových tu je celkem dost. Udělat největšího chudáka i když kolikrát nejsou. Tak různé charity pomohou.

    1. To je ta havlovská ” spravedlnost ” hned po převratu to zde zavedli ti dobrodruzi jako Klaus, Zeman a další.Každý systém který umožní zneuživání soc.dávek je špatný.A pozor nezastavám se komoušů.To byla taky banda.

    2. Od mojí dcery odešel přítel když vnukovi bylo 6mesicu žádala o sociální dávky ty trvali 3 měsíce než je získala nebýt rodiny nevím jak by to dopadlo jak to dělají tedy jiní nechápu

  4. Nejspíš to tedy neumím .Jsem v invalidním důchodu , chodím na brigádu .Dcera má též nějaké zdravotní problémy .Po škole neměla odpracováno a tak nic nepobírá živím ji já a čtyřicet tisíc teda nemáme ani když dáme dohromady výplatu s partnerem máme nějak pod cca 35 .

  5. Když dříve nepracovali,byli prizivnici, teď za to, že nechodí do práce jim stát platí.

  6. Kdo má v dnešní době více dětí ??? Jedině romové. Ti pracovat nebudou a dokáží od státu získat všechny možné sociální dávky. Ostatní lidé přemýšlí, jestli by další dítě uživili.

    1. Jo a vo tom to je. Oni jsou paraziti mají to v povaze ! Svoje práva znají dokonale, povinnosti a slušnost se jich netýká.

    2. Ja se obavam,ze uz to nejsou jen vyhradne oni… U nas ve meste paradoxne zacalo dost romu pracovat a naopak za domem mame bytovku kde bydli socialni pripady… Minimalne tri deti,vyrustaji jak Robinsoni,ale vsichni jsou bili…

  7. Tak to je dobře napsaný já mám invalidní 7000 a mám co dělat když jsem šla požádat o peníze tak nemám nárok na nic jak je to možný taková nespravedlnost hnus

  8. Nepodmíněný základní příjem by pro stát byl výhodnější. Byla by tak odstraněna hustá houština různých dávek, příspěvků atd. Tedy by mohl být výrazně zredukován byrokratický aparát, nikdo by nemohl být diskriminován s tím, že má nižší dávku apod., protože by pobíral základní příjem pro všechny stejný, který by podle mého názoru měl lehce překračovat výši životního minima, aby lidé věděli, že pobírání dávky by nemělo být základní životní filosofií občana.

  9. Takže zapojíme trochu matematiky, pokud máte nájem 20 000 a 16 vám zaplatí stát, pak musíte ze svého doplatit 4 tisíce. Ty můžete dostat v hmotné nouzi což ale znamená že na všechny ostatní potřeby, vám a vašim dvoum dětem zbývá 6 000 Kč. Pokud tohle někdo počítá za závratnou sumu…

  10. Když jim to stát umožní tak se není čemu divit.Nejlepší je, když jedete v neděli do práce a vytlemený celý rodiny v autobuse se smějí.Že gadžové jdou do práce.Kolegyni ujeli nervy a zařvala na ně . Bodejť aby vy jste se váleli,tak musíme makat.

  11. Já bych takové to s prominutím vyzirky poslala makat do dolů, aby věděli co je to práce a že doma se válí jen lempli a obyvatelé tmavší pleti, kteří přijdou na úřad, zaječí a mají vše…

  12. Nikdy to nebylo a nebude jiné jen v době kdy museli všichni pracovat a nemakacenkum hrozilo že půjdou do vězení vyhýbání práce se prostě moc nevyplatilo bylo to prostě příživnictví a pak i v tom vězení museli pracovat.Dnes je vězení dovolená když se vyplatí tam jít někdo i 10krat i více

  13. Je to letitá neschopnost vlád jak řeší soc.případa které jsou zneužívány.Jsou romské rodiny kde ještě nikdo neoracoval a všichni jsou zdraví.V souč.době za to může ministerstvo které řídí Jurečka a může s tím něco udělat!Nastavit nové principy a kontrolní mechanismy zvláště když vláda schání peníze do rozpočtu.!!!!!!!

  14. Pracuji 33 let, nepočítám-li studia. V současné době jsem jediná v ulici, která chodí denně do práce. Ostatní jsou důchodci a velmi přizpůsobiví, kteří pobírají dávky, k tomu pracují načerno, zbytek nepracuje vůbec. Ano, někteří mají 3 a více dětí, některé již odebrané státem. Žijí si v pohodě, vstávají, když se vracím z práce a pak začíná živá zábava, takže relaxují mimo domov. Peněz mají dost na alkohol, kuřivo i drogy. Začínám si myslet, že to nemám v hlavě v pořádku, když stále chodím do práce. Posměch těchto spoluobčanů mi, bohužel, dává za pravdu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *