Už roky vůbec nepracuju. Celý den se flákám a stát mí dává 40 tisíc měsíčně. Mě to celkem stačí, neměnila bych

Systém pečovatelského státu v České republice v posledních letech mohutně nabobtnal a někteří lidé se v něm naučili velmi dobře chodit. Dnes už neplatí, že kdo nechodí do práce, musí nutně živořit. Ve skutečnosti si může přijít na poměrně slušné peníze, ze kterých se dá vyžít. Pochopitelně je to ale zneužívání sociálního systému, do kterého přispívají všichni občané a nemělo by se to dělat.

Není nutné pracovat

Jedna věc je to, že se pomůže někomu, kdo upadne do tíživé situace. Avšak má jít o dočasné opatření. Bohužel, v sociálním systému se pohybují i lidé, kteří nepracují třeba deset a více let. Jednoduše jim vyhovuje pobírat dávky a příspěvky. Pak je ale třeba se ptát, zda je systém nastaven správně, protože tu rozhodně není k tomu, aby někoho živil.

Základem je pochopitelně mít střechu nad hlavou, s čímž v současné době více než dobře pomáhá příspěvek na bydlení. Dnes se prakticky nemůže stát, aby někdo skončil takříkajíc na ulici, pokud sám nechce. Pakliže člověk nemá na hrazení nájmu, stát mu ho v podstatě bude platit, případně přispívat významnou částkou. Mnozí však tento příspěvek čerpají celé roky.

Stačí, abyste dávali více než 30 % ze svých příjmů na bydlení, což nezaměstnaný člověk splní velmi jednoduše. Pokud má navíc ještě dvě děti, přijde si na hodně dobré peníze. Z nájemného, které dělá nějakých dvacet tisíc korun, může od státu dostat šestnáct tisíc zaplaceno. Takovému člověku pak bydlení v podstatě platí daňoví poplatníci.

Foto: Shutterstock

Slušný příjem

Velkým zdrojem peněz pro nezaměstnané jsou příspěvky na děti, které čerpají ve velkém především ti, kdo mají hodně dětí. Pakliže jste bez příjmů, dostanete slušné peníze. Vše se odvíjí od životního minima, které například pro jednoho dospělého a dvě děti činí nějakých deset tisíc korun, které si můžete nárokovat. Pak jsou tu ještě různé doplňkové příspěvky na děti.

V případě, že máte problém, že vám partner neplatí alimenty, můžete se rovněž obrátit na stát. Ten totiž tuto povinnost může dočasně přejmout. Dostanete až tři tisíce korun na dítě, byť je to omezeno na dobu dvou let.

Touha lidí po pobírání peněz bez práce je poměrně velká. Odhaduje se, že mnozí práci vykonávají jen proto, že jsou takové společenské konvence. Najde se však nemálo takových, kteří požadují úplnou změnu systému na takový, kde by každý člověk dostával určitý příjem, nezávisle na tom, zda by pracoval nebo nikoliv.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
26 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments