Neplacená nemocenská namíchla Čechy. Tak koukejte, takhle dolezu do práce. To chcete?

Na mnoho výdobytků a věcí, na které jsme si v minulých letech příjemně zvykli, budeme muset pravděpodobně zase rychle zapomenout. Státu totiž docházejí peníze, a tak hledá, kde by se dalo nějak ušetřit.

Složité rozhodnout

Jedním z diskutovaných témat je přitom znovuzavedení karenční doby, která se zrušila před čtyřmi lety. O co jde? Pro zaměstnance to představuje hodně významnou záležitost. Hraje se tu totiž o to, zda budou dostávat peníze i v prvních dnech po odchodu na nemocenskou. Právě karenční doba znamená, že první tři dny nic neobdržíte, zatímco teď jste takříkajíc placeni od první minuty.

Je přitom zajímavé, že v této věci se neshodnou ani odborníci. Podle některých má karenční doba svůj smysl, protože odrazuje zaměstnance od toho, aby stonali zbytečně nebo to dokonce jen hráli. Získání potvrzení od doktora není nic složitého, a pokud se někomu jednoduše nechce do práce, má v tomto případě prakticky stoprocentní šanci uspět a navíc bude ještě pobírat náhradu mzdy. Zaměstnavatel s tím nic nenadělá. Pouze musí vzít v potaz absenci, kterou složitě nahrazuje, a ještě vyplácet peníze.

Odpůrci znovuzavedení karenční doby potom argumentují tak, že lidé přeci nestonají jen tak, ale pouze v případě, když je to opodstatněné. Naopak, pokud nedostanou náhradu mzdy, budou se snažit do práce chodit s problémy, které mohou roznést i na kolegy.

Foto: Shutterstock

Takhle to bude vypadat

Tohle snad už není pravda. Pro mě není nemocenská žádnou výhrou, i tak na náhradě přicházím o peníze. Beru si ji jenom, když není zbytí. Ale jestli to chtějí hrát takhle, tak to jim ukážu. Dolezu do práce v jakémkoliv stavu a pěkně to tam roznesu. Pokud to chytne víc lidí v našem kolektivu, může naše firma třeba zavřít,” uvedl pro Mix24.cz pan Jarek z Ostravska.

Odborníci z Národní ekonomické rady vlády jsou nicméně karenční době nakloněni. Prý nepůjde o žádný velký zásah do rozpočtu zaměstnanců. Mohou si přeci vždy vzít třeba dovolenou nebo ušlé příjmy pokrýt ze svých úspor.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

12 názorů k článku “Neplacená nemocenská namíchla Čechy. Tak koukejte, takhle dolezu do práce. To chcete?

  1. Tak zrovna tohle je mi jedno, nemocný jsem tak 1x za 10 let a navíc stejně dělám načerno, takže nemocenská se mě netýká. Ale přijde mi to jako blbost, protože někteří sociálně slabší budou chodit do práce v jakémkoliv stavu a všechny tam nakazí.

  2. Tak proč nejsou kontroly s doktorem který posoudí jestli lékař napsal oprávněnou nemocenskou ,to mají strach aby doktoři nerušily ordinace

  3. Tak to je pěkná blbost. Někteří si nemají z čeho našetřit. A to by musela být delší dovolená. Jsou firmy, které krátí prémie i za vyhranou dovolenou natož nemocenskou.

  4. No to se teprve uvidí až přijde zase něco jako covid,vy hlavy pomazaný vy nám zase něco vymyslíte ne. Z vašema prachama bych si taky nedělal žádné starosti. Víte vy vůbec kolik tady lidi berou,jestli mněli něco našušnáno taky jim to sebral covid? krize,inflace a vaši předchúdci který tady tu republiku vytunelovali i za vaší podpory vy kolaboranti.

  5. Tak nevím,skratej pracovní týden aby nabyli unavený ale zrušej
    nemocenskou aby chodili do práce nemocný . Co je asi lepší ?

  6. Odborníci z Národní ekonomické rady vlády,nebo dementi státu? Pokud chybí ve státní sféře peníze,tak ať si důchodci ve sněmovně utáhnou opasky, stejně dělají ostudu a berou za ní peníze.

  7. Tak hlavně, že oni si na platy nesahnou a nesníží si je….. Budou akorát brát peníze druhým a sobě je budou ještě přidávat….at jde tahle vláda někam

  8. No stát promrhal všechny peníze , ale nebylo to pro naše občany a ještě si i oni přidávají. Už takhle mají královský platy. A co musí stát ty jejich výlety. A teď to budou svádět na důchodce. Že se nestydi. Evidentně nestydí. Jsme jim ukradení . Banda mafiánská .

  9. Tohle jsem zazil,chlapek nemocnej ale nebude brat neschopenku protoze ma neplaceny 3 dny.tak chodi vesele do prace ,nemoc zesiluje,nakazi svou pritomnosti dalsi 3 a vice lidi,vsechny z jednoho strediska,prichazi neschopenky od 5 zamestnancu behem par dni a ti marodí po dobu 7 dni minimalne,pri nedostatku lidi ve firme je to docela problem……na nefachcenka co jen rvou a pobiraj davky zadnej metr neni a za me by teda byt mel..

  10. To že státu dochází peníze se není co divit, když vyplácí dávky lidem, kteří do práce nechodí vůbec a nikdy chodit nebudou. Nejjednodušší je to vzít pracující m.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *