Na mnoho výdobytků a věcí, na které jsme si v minulých letech příjemně zvykli, budeme muset pravděpodobně zase rychle zapomenout. Státu totiž docházejí peníze, a tak hledá, kde by se dalo nějak ušetřit.
Složité rozhodnout
Jedním z diskutovaných témat je přitom znovuzavedení karenční doby, která se zrušila před čtyřmi lety. O co jde? Pro zaměstnance to představuje hodně významnou záležitost. Hraje se tu totiž o to, zda budou dostávat peníze i v prvních dnech po odchodu na nemocenskou. Právě karenční doba znamená, že první tři dny nic neobdržíte, zatímco teď jste takříkajíc placeni od první minuty.
Je přitom zajímavé, že v této věci se neshodnou ani odborníci. Podle některých má karenční doba svůj smysl, protože odrazuje zaměstnance od toho, aby stonali zbytečně nebo to dokonce jen hráli. Získání potvrzení od doktora není nic složitého, a pokud se někomu jednoduše nechce do práce, má v tomto případě prakticky stoprocentní šanci uspět a navíc bude ještě pobírat náhradu mzdy. Zaměstnavatel s tím nic nenadělá. Pouze musí vzít v potaz absenci, kterou složitě nahrazuje, a ještě vyplácet peníze.
Odpůrci znovuzavedení karenční doby potom argumentují tak, že lidé přeci nestonají jen tak, ale pouze v případě, když je to opodstatněné. Naopak, pokud nedostanou náhradu mzdy, budou se snažit do práce chodit s problémy, které mohou roznést i na kolegy.

Takhle to bude vypadat
“Tohle snad už není pravda. Pro mě není nemocenská žádnou výhrou, i tak na náhradě přicházím o peníze. Beru si ji jenom, když není zbytí. Ale jestli to chtějí hrát takhle, tak to jim ukážu. Dolezu do práce v jakémkoliv stavu a pěkně to tam roznesu. Pokud to chytne víc lidí v našem kolektivu, může naše firma třeba zavřít,” uvedl pro Mix24.cz pan Jarek z Ostravska.
Odborníci z Národní ekonomické rady vlády jsou nicméně karenční době nakloněni. Prý nepůjde o žádný velký zásah do rozpočtu zaměstnanců. Mohou si přeci vždy vzít třeba dovolenou nebo ušlé příjmy pokrýt ze svých úspor.
Foto: Shutterstock