Už to leze ven. Důchodce oholí o pěknou částku. Stát už nemá peníze, a tak jim to prostě vezme

Ještě před pár lety každý vymýšlel, jak ještě více přilepšit důchodcům, kteří se už tak měli více než dobře. Možná si ještě vzpomenete na těžko pochopitelné akce, kdy se například rozhodlo, že každý penzista zničehonic dostane 5000 Kč. Prostě se vzaly peníze ze státní kasy a takto jednoduše se rozházely, aniž by to přineslo cokoliv pozitivního. Šlo přitom o desítky miliard korun.

Seškrtá se kde co

Teď je situace opačná a představitelé státu si naopak lámou hlavu, kde důchodcům ještě něco sebrat a jak jim finance omezit. Zavděk přitom berou doslova každou stokorunou, kterou se takto podaří ušetřit. Jak jinak si totiž vysvětlit poslední opatření, které je zaměřeno skutečně cíleně proti důchodcům.

Stát se rozhodl zrušit státní příspěvek na důchodovém spoření a připojištění v rámci třetího pilíře, který dosud mohli čerpat právě i senioři. Pravdou je, že to bylo nastaveno poměrně nepochopitelně. Vždyť příspěvek v rámci spoření na důchod takto kasírovali i ti, kdo už v důchodu jsou a pobírají řádnou penzi.

Nikdo sice důchodcům nebude bránit v tom, aby nadále používali některý z produktů pro důchodové spoření, avšak už tam nedostanou státní příspěvek ve výši 340 Kč měsíčně, tedy 4080 Kč ročně.

To je opravdu nespravedlivé. Proč bych si tímto způsobem nemohla spořit k důchodu jako každý jiný? Měla jsem tento produkt ve velké oblibě, ale teď ho budu muset zrušit, protože už nedává smysl,” říká paní Miroslava z Mladé Boleslavi. Někteří odborníci poukazují na nepromyšlenost takového opatření, protože řada seniorů přestane myslet na zadní vrátka, když v tom nebudou mít podporu státu.

Foto: Shutterstock

Mělo to dobrý důvod

Na druhou stranu je ale pravdou, že mnoho důchodců penzijní spoření nepoužívala pro ten účel, k němuž bylo vytvořeno a ke kterému je státem podporováno, ale zřídili si ho jednoduše proto, aby z eráru dostali ještě nějaké ty peníze navíc. V podstatě si tak navyšovali svou penzi o 340 korun měsíčně.

Ministerstvo financí nejprve počítalo s tím, že zákaz čerpání tohoto příspěvku naváže na věkovou hranici 65 let, kdy se obvykle odchází do důchodu. To se však ukázalo být jako nepříliš dobře promyšlené, protože by to omezovalo motivaci lidí dále pracovat. Nakonec se tedy rozhodlo, že podporu nebudou dostávat pouze ti, kdo už dostávají vyplácen starobní důchod.

Čtěte také: Důchodci na to vyzráli. Berou o 3 tisíce měsíčně navíc, než kolik měli brát. Takhle se to dělá, poučte se

Penzijním společnostem se tento krok vůbec nelíbí. Důchodce totiž příspěvek motivoval dělat si rezervy na další roky, které se jim mohou hodit v různých krizových situacích, jako byla například energetická krize, kdy ceny za elektřinu a plyn prudce vyskočily a mnozí je nedokázali platit ze svých důchodů.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

11 názorů k článku “Už to leze ven. Důchodce oholí o pěknou částku. Stát už nemá peníze, a tak jim to prostě vezme

 1. Alešek a jeho oblíbené téma důchodci. Odborník na ekonomiku a důchodce, ale hlavně provládní patolízal.

 2. Státní podpora stavebního a penzijního spoření jsou jen vyhozené miliardy. Je to dlouhodobý produkt. Peněžní ústavy by je měly zatraktivnit vysokým úrokem. Ne, aby nízké úroky suploval stát státními podporami. Důchodové spoření jsem zrušil. Důchodový fond České spořitelny mi prodělal 5000 Kč za rok a ještě jsem musel platit za vedení účtu. Státní podpora vůbec nic nezachranila, absolutní prodělek. Se stavebnim spořením to bylo obdobné. Stát by neměl vůbec podporovat podnikání bank. Ušetřené peníze by měl dát na sanaci současných a budoucích důchodů. Naše důchody nejsou vůbec nijak vysoké. Náš stát dává na důchody 8% HDP, průměr států EU je 12% ale vyspělejší státy dávají 14-16%. Náš stát je velký dlužník dnešních důchodců. Všechno zde vybudovaly předešlé generace a zaslouží si slušný život a ne.
  ustrky a osočování. Dnešní vláda udělala z důchodců nebezpečí pro stát. Vnáší do společnosti mezigenerační nesnášenlivost. Jejich zoufalá politika je rozděl a panuj. To co předvádí je fialový hnus.

  1. Tak to bych chtěl ty úroky vidět. Státní příspěvek je jediná možnost proč je penzijko a stavebko ještě atraktivní. Jinak jsou na prd.

 3. Zapominar na to, že vstupem do EU jste nás okradli o platy a za máme nejnižší důchody v EU.A vysvětlí mi,kdo dal právo čerpat Ukrajincům naše peníze z z rozpočtu a jak jim vznikl nárok na sociální dávky a příspěvky na bydlení. Kromě toho, kdo podnikatelů kal a měl živnosti nemá nárok na důchod. Jak ten co bere důchod víc jak 20.000 měsíčně o němu přišel?

  1. A to prý největší důchod v Česku je buď 240.000 nebo 270 000. Kdo ho může mít a za co. Potom ty vysoké důchody udělajį ten průměrný důchod 20.000 kč.

 4. Píšete o 5000kč které dostali. Ano,ale mnozí z nich je dali na přilepšenou dětem,vnoučatům. A samozřejmě to bylo v období vánoc,kdy se více nakupuje. Důchodci si tyto peníze nenechávali,ale dali je zase v období vánoc do oběhu.Stát o žádné peníze určitě nepřišel. Ty se jen těmto lidem otočili v ruce nebo na účtě.
  Opět jeden z Vašich ” povedených” článků.

 5. Zase důchodci….
  Je zajímavé, že když si zamrčí lékaři, zdravotníci, soudci, policisté a hasiči…..peníze pro ně jsou vždycky.
  Proč někdo nenapíše o tom, že v 90 letech bylo na důchodovém účtu 200 miliard…..kde jsou….????!!!!!!
  Tehdejší vládnoucí ODS je nacpala kdo ví, kde, že nejsou potřeba….i tom napište.

  1. Vláda Klause je dala do státnįho rozpočtu. Proč pan redaktor místo o důchodcích nepíše, kolik peněz mají politici? AaFiala shání každou stokorun o kterè by sedral důchodce, ale politikům by mohl vzít tisíce.

 6. Pane Bože. To jsou ale pitomci. Kdo z důchodců bude tímto způsobem šetřit je hloupý a má Alzerheimera. Do důchodu mám jit příští rok a jestli tuhle sviňárnu příští rok prosadí, je s penzijkem konec. Vyberu a kašlu na to. A co se týká práce v důchodu. Ať pracují Jurečka a ta banda dezolátů, co teď tady tomu šéfují. Ti ještě nepoznali, co to je práce. Jen jim od sezení tvrdnou a rozšiřují se zadky. Jako prasatům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *