Už to lítá. Největší zaměstnavatel v Česku začíná vyhazovat zaměstnance na dlažbu. Tohle bude ostré

Bude to pravděpodobně tento rok, kdy se v České republice začne ve větší míře propouštět. Je to vlastně s podivem, že se vydrželo tak dlouho, jelikož mnozí už tyto kroky očekávali v loňském a předloňském roce. Mnohé firmy se nicméně ještě držely a doufaly, že se podaří krizi překlenout. Jenže problémy ani zdaleka nekončí.

Úplná otočka

Ekonomický vývoj České republiky je naprosto tristní a letos se očekávají další zoufalá čísla. Model tuzemské ekonomiky se navíc podle všeho vyčerpal, což se projevuje mimo jiné v tom, že stavy začal snižovat i největší zaměstnavatel v této zemi, kterým je Škoda Auto. Ukazuje se, že motor tuzemského růstu je na konci s dechem a bude zřejmě ještě hůře, jelikož do Evropy začnou ve velkém proudit čínská vozidla a mateřský koncern Volkswagen navíc příliš nezvládá přechod na elektromobilitu.

Jak pro server Novinky potvrdily zdroje z nitra automobilky, firma již začala se snižováním stavů. Vedoucí pracovníci dostali zadání, že mají snížit počet zaměstnanců ve svých týmech přibližně o tři procent. To se nejeví jako moc a zřejmě to bude možné do značné míry zvládnout přirozenou fluktuací nebo omezením náboru agenturních zaměstnanců, byť nějaká ta výpověď bude muset také padnout, ovšem mnohem důležitější je to, že jde o změnu trendu.

Škoda Auto byla dlouhé roky výjimečná tím, že zaměstnance v podstatě jen najímala a nikdy jich neměla dost. Proto jim také začala platit doslova královsky, v což se počítají i velmi štědré bonusy. Těmto časům je nicméně podle všeho konec.

Řeší se efektivita

S najímáním nových pracovníků je teď zřejmě na nějakou dobu utrum a je velkou otázkou, zda se to vše nepřetočí ve významnější propouštění, které už by opravdu bolelo. Sama automobilka deklaruje, že chce zvýšit efektivitu, což je ovšem eufemistické vyjádření pro to, že je v problémech. Důvodem jsou prý rostoucí ceny materiálů, energií i samotné práce.

Čtěte také: Zaměstnanci v Česku jsou nahraní. Za svůj plat si koupí mnohem méně, už to prasklo

Nějakou dobu se to řešilo zdražováním vozidel, ovšem to zase vedlo k utlumení poptávky. Další zdražování by už trh pravděpodobně neunesl, a tak bylo nutné přistoupit právě ke snižování počtu zaměstnanců.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 0SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 15SdíleníSdíletTweet [...]
Ani v dnešní době, kdy se pocitově zdá, že jsou Češi ochotní utrácet velmi vysoké částky za běžné služby, nemají obchodníci na růžích ustláno. Například v případě restaurací zavírá jedna za druhou, a to i věhlasné podniky, jako nedávno ten, který patřil šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu. Jde však i o velmi tradiční podniky, které tu fungovaly desítky let, ale teď to najednou přestaly zvládat. Těžké časy Řeč je o lahůdkářství Zlatý kříž, které centrum Prahy zdobilo přinejmenším sto let. Jeho vznik se datuje do tak dávných dob, že přesné datum dnes již není známo. Ale už je to také tak trochu jedno, jelikož podnik před několika týdny definitivně zavřel. Nejprve se dle nápisu na dveřích zdálo, že řeší nějaké technické problémy, avšak teď už je jasno. Firma je rovnou v likvidaci, takže provoz neobnoví. Tyto lahůdky pravděpodobně budete znát také. Sídlily v Jungmannově ulici a dosud si je lidé, přinejmenším dle hodnocení na Googlu, pochvalovali, a to navzdory tomu, že sem v posledních letech začali ve velkém chodit také turisté. Těm o slavných českých chlebíčcích básní různí průvodci, takže je pochopitelně musí vyzkoušet. Drahé chlebíčky Rychle však ubývá míst, kde tak mohou učinit. Ostatně, hodně rychle rostou také jejich ceny. Kdo by ještě před pár lety řekl, že takový chlebíček může stát 45 Kč, jako tomu bylo právě ve Zlatém kříži, ještě než zavřel. Mnohým to připadá hodně, ovšem sami si odpovězte na otázku, za jakou cenu byste je dnes byli ochotni prodávat. Čtěte také: Tak to je rána. V Česku končí 160 let stará firma. Přežila všechno, ale tohle už ne Jak se totiž ukázalo, Zlatý kříž nedokázal přežít ani s těmito cenami a velkou tradicí. Důvodů může být hned několik. Mluví se o tom, že měl podnik příliš vysoký nájem, ale také o tom, že se Praha 1 vylidňuje, takže se tu nedá opřít o pravidelnou klientelu, kterou by podnik tohoto typu potřeboval jako sůl. Podle jiných už se také zřejmě vyčerpal model tradičního lahůdkářství. Lidé sem sice stále tu a tam zašli, ale na nějaké velké vyskakování to zkrátka už nebylo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

4 názory k článku “Už to lítá. Největší zaměstnavatel v Česku začíná vyhazovat zaměstnance na dlažbu. Tohle bude ostré

  1. To teprve začíná. Postihne to dodavatele dílů a jejich partnery. Náš průmysl jako jediný v Evropě nedosáhl předcovidové úrovně. Je to vinou vlády a její špatné energetické politiky. Zájmy Bruselu, Ukrajiny a Německa byly pro vládu přednější než zájmy občanů, průmyslu a zemědělců. Naše ceny energií byly násobně větší než v Rakousku, Maďarsku, Slovensku, Polsku atd. Stali jsme se konkurence neschopní. Fiala obětoval stát za zájmy Bruselu a Ukrajiny. Co se ale dalo očekávat od premiéra Ukrajince?

  2. Petrof skončí zrovna tak jako výrobce pian Dalibor. Náš trh není schopen jejích výrobu absorbovat. Kdo si už dneska koupi piano? Pro zahraničí jsme příliš drazí. Máme drahé energie a i pracovní sílu. Vždy jsme měli levné ceny energií a kvalifikovanou pracovní sílu. Po uzavření atomových elektráren v Německu a na severu Evropy došlo u nás ke skokovému zdražení energií na několika násobek. Naše přebytky elektrické energie jsme prodávali na burze v Německu. Proč jsme měli vyšší ceny než Slovaci, Poláci, Maďaři ale i Francouzi atd? Na to by nám měl odpovědět pan Fiala a jeho vláda. Ceny energií likvidují náš průmysl, zemědělství i domácnosti občanů.

  3. Stát se snaží uchránit peníze a nejít do deficitu, ikdyž už v něm leží a peníze jdou jinam ! Příklad zvýšení penzí je toho markantní přiklad ! Má dáti, dal ! Čeština je krásná !

  4. Na jednu stranu novejch kramu bylo roky az moc. Skodovka iz davnk neni ceska trochu pokrachovani ji prospeje👍 na,druhou stranu po ocelarnach bude hir😬😐 zacne se propoustet I v mnohem sirsich spektrech. Ano energie a nedostatek poptavky bere za sve doba temna prichazi to je nase peti hnusovice✌ je to ale jaksi nepali az skonci jen prehodi brambor ba jine nekonecny cyklus… dokud tomu neucini lidi sami pritrz…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *