Ačkoliv se má všeobecně za to, že značnou míru nadúmrtí všude na světě má epidemie nemoci covid-19, není to tak docela pravda. Poté, co se epidemie z hlediska smrtnosti přeci jen uklidnila, což je dáno vysokou mírou proočkovanosti a promořenosti, začíná lidstvo dohánět jakási sekundární vlna epidemie. A tu představují lidé, kteří umírají kvůli zanedbané či odložené zdravotní péči.
Nárůst na všech frontách
Jako první se na tento fenomén zaměřila Velká Británie, kde v létě umíralo překvapivě velké množství lidí. Při bližším pohledu do statistik to však nebylo dáno převážně koronavirem.
Podle expertů, které cituje deník The Telegraph, je to pro letní měsíce poměrně překvapivý stav. Britská zdravotní služba (NHS) zaznamenala od 2. července 9619 nadúmrtí, z nichž 48 % nebylo způsobeno covidem. Pokud ale tisíce lidí nezemřely v důsledku zákeřného viru, co jim tedy vzalo život?
Britské statistiky dávají poměrně jasnou odpověď. 2103 úmrtí navíc bylo způsobeno ischemickou srdeční chorobou, 1552 má na svědomí srdeční selhání a dalších 760 úmrtí je pak připisováno cerebrovaskulárním nemocem, jako je mrtvice či aneurysma.
Mezi další hojné příčiny úmrtí patří respirační infekce, selhání ledvinového systému, selhání jater či diabetes. Podle lékařů byl zaznamenán nárůst prakticky u všech nemocí, které obecně patří k nejčastějším příčinám úmrtí.
Lidé chodí z ulice ve vážném stavu
Co je však velmi alarmující, to je skutečnost, že v roce 2020, kdy řádila epidemie, výrazně ubylo diagnóz všech těchto nemocí, na které se teď významným způsobem umírá. Podle expertů si teď, 18 měsíců po začátku epidemie a nejrůznějších omezení, začíná koronavirus vybírat svou druhotnou daň.
“Máme tu nárůst necovidových pohotovostí, které dorazí do nemocnice z ulice a které jsou způsobeny zpožděním, jež do zdravotního systému vnesla pandemie,” říká doktorka Charlotte Summers z nemocnice Addenbrookes. “Jsou to věci jako pozdě diagnostikované nádory, které perforovaly do střev či aneurysma a spousta dalších záležitostí.“
Lékařka upozornila na skutečnost, že celé zdravotnictví teď musí masivně dohánět skluz a je pravděpodobné, že v příštích měsících to ještě povede k významnějšímu růstu úmrtí. Do toho je tu ještě epidemie koronaviru, která není zcela zvládnutá a už se očekává epidemie chřipky, jež by tento rok mohla být masivnější.
Foto: Shutterstock, zdroj: The Telegraph / Yahoo