Piráti se chtějí zbavit svého kandidáta na ministra zdravotnictví, který se nenechal očkovat. “Ať jde s Okamurou,” hádají se před volbami

Jedním ze specifik Pirátské strany, které je velmi kvitováno v běžných časech, ale v době předvolební se ukazuje jako nepříliš nápomocné, je praní stranického špinavého prádla na veřejnosti. Piráti totiž témata, kde se neshodnou, diskutují na svém vnitrostranickém fóru, které je přístupné i široké veřejnosti.

Jednoznačně hlavním tématem posledních dní tu je kauza pirátského kandidáta na ministra zdravotnictví Ondřeje Dostála. Ten se nejprve v rozhovoru pro Prostor X vyjadřoval zvláštně k protiepidemickým opatřením a zaujal opatrný postoj i vůči testování a očkování. Nejen členové Pirátů se pak na sociálních sítích začali ptát, zda je Dostál sám očkován. Ten to nejprve odmítl sdělit s tím, že jde o citlivý údaj.

Nemotivuje k dodržování opatření

To mu však rychle vyvrátil ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Marián Hajdúch. “Nikdo se Vás neptal na diagnózu, nebo zda jste měl vedlejší účinky. Otázka byla, zda jste podstoupil očkování, kterým se teď všichni prokazujeme, například v hotelu při ubytováni. Toto podle mne není citlivý údaj. Spíše to ukazuje obecně na Váš postoj k prevenci nemocí. Smutné,” napsal na Twitteru.

Dostál následně informoval, že očkovaný není, protože má dost protilátek. To a jeho vyjádření obratem zkritizoval biochemik Jan Konvalinka. Zároveň se na pirátském fóru objevil příspěvek Pavla Moravce, který je nadepsán jednoznačně: “Nechci Ondřeje Dostála za kandidáta na ministra zdravotnictví”.

Ondřej vše řeší až příliš ze svého teoretického pohledu lékařské etiky a práv pacientů. Byť asi chápe důležitost očkování a obecně boje proti covidu, svým postojem zkrátka až příliš nahrává antivax lidem a nedokáže lidi motivovat k dodržování protipandemických opatření či motivovat k očkování,” vystřelil do diskuze Moravec s tím, že si je dobře vědom problematičnosti přepřahání krátce před volbami, ale přesto by k němu přistoupil.

Nezapomínejme, proč Piráti vznikli, připomněl Michálek

Mnoho členů Pirátské strany s tímto názorem souzní. “Veřejné vystupování Dostála je jednoznačně fail, odpovědnost za něj padá primárně na vedení strany, které ho na post prosadilo a po několika měsících oprávněné kritiky ho není schopné nijak usměrnit. Situace se naopak zhoršuje,” opřel se jeden ze zakládajících členů strany Dalibor Záhora i do současného vedení.

Ministrem zcela jistě nebude. Více mi ale vadí, že svým výrokem škodí Pirátům. Jeho sebereflexe je zcela nulová. Takhle prostě nemůže mluvit kandidát na ministra zdravotnictví. Ledaže by kandidoval za Volného nebo Okamuru,” míní zase bývalý kandidát Pirátů do Senátu, Petr Daubner, podle kterého je Dostál navíc velmi arogantní.

Vedení strany v čele s Ivanem Bartošem však už veřejně odmítlo hodit Ondřeje Dostála přes palubu. Na pirátském fóru se to pokoušel vysvětlit poslanec Jakub Michálek. “Piráti jsou strana, která vznikla hlavně na obranu základních práv občanů a na to bychom neměli nikdy zapomínat,” uvedl Michálek na obhajobu Dostálových slov, v nichž se potenciální ministr zdravotnictví zastával právě i možnosti lidí svobodně se rozhodnout pro nebo proti očkování.

Foto: Pirátská strana

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments