Štědrost českého sociálního systému je poměrně známou věcí. V minulých letech už se zdálo, že v tomto ohledu bude už jen hůře (nebo lépe, jak je libo) a nejrůznější pomoc pro nepracující bude jen a jen bobtnat. Pravdou je, že vyrostla do skutečně monstrózních rozměrů, a pokud v tom umíte chodit, můžete si opravdu dát nohy nahoru, nenamáhat se a pouze kasírovat peníze od státu.
Bez práce se můžete mít hezky
Teď se přinejmenším v rétorické rovině tvrdí, že je s přebujelým sociálním systémem nutné něco dělat, ovšem je otázkou, zda nezůstane pouze u slov. Na co všechno máte nárok, se dnes můžete podívat na přehledném webu Deštník proti drahotě, který dává dohromady nejrůznější systémy pomoci, které může člověk čerpat.
Jednou z nejvyužívanějších pomocí tvoří takzvaný příspěvek na bydlení, který je až nečekaně velkorysý. Pravdou je, že se v loňském roce poměrně osvědčil a řadě lidí skutečně pomohl. Mělo by však jít vždy o krátkodobou pomoc, například v případě, kdy se nečekaně navýší ceny energií a člověk je nemá z čeho poplatit. Bohužel, mnozí tento příspěvek čerpají dlouhé roky, což v podstatně znamená, že jim ostatní jejich bydlení dotují.
Pokud jsou vaše výdaje za bydlení vyšší než 30 % příjmů domácnosti, můžete si o příspěvek na bydlení požádat. Když je někdo přihlášen na úřadu práce a má třeba dvě děti, může si přijít na slušný peníz. Jestliže jeho nájem činí 20 tisíc korun, dostane až 16 tisíc korun od státu. Prakticky celé bydlení mu tedy zaplatí stát, respektive ostatní daňoví poplatníci.

Stačí natáhnout ruku
Opravdu často využívanou pomocí jsou potom přídavky na děti, které se mohutně vyplácí zejména těm, kdo mají dětí větší množství. Stačí mít přitom nízké nebo dokonce žádné příspěvky a přídavky se začnou doslova sypat. Roli zde hraje životní minimum, které je třeba u jednoho dospělého a dvou dětí stanoveno na deset tisíc korun. Ty tedy můžete dostat. Pak jsou tu také jednorázové příspěvky na děti.
Málokdo také ví, že alimenty za jednoho z rodičů může převzít stát. Pakliže váš bývalý partner neplatí výživné na děti, můžete od státu dostat až tři tisíce korun na dítě, a to po dobu dvou let.
Pokud si myslíte, že to už musí být všechno, potom vězte, že ani zdaleka. Seznam nejrůznějších příspěvků a dávek je velmi široký a mnozí se ho nebojí využívat naplno.
Komentář Tomáše Mrkvičky
Foto: Shutterstock, zdroje: Deštník proti drahotě, MPSV, Peníze