Důchody v Česku byly dlouhou dobu něčím, co se považovalo za podfinancované a nedostatečné. Čeští penzisté mohli jen smutně sledovat své západní souputníky, kteří na důchod vyráželi na drahé dovolené a dopřávali si pravidelných jídel v restauraci. To tady rozhodně možné nebylo. Jenže pak se něco změnilo a důchodci se stali prioritou tohoto státu. Začalo se jim přidávat neuvěřitelným tempem, až jsme to dopracovali do stavu, kdy se celý systém začíná hroutit.
Velké potíže
Ono nakonec není divu. Jak se totiž ukazuje, české důchody se v podstatě vyrovnaly těm německým, které byly dlouhou dobu považovány za něco nedostižného. Jistě, nelze to vzít úplně paušálně, ale pár čísel o něčem skutečně vypovídá.
Předně si musíme uvědomit, že důchodci v Německu se také nemají tak zázračně, jak se někdy tvrdí. Některé věci jsou spíše zažitou představou, než realitou. Německý list Frankfurter Allegemeine Zeitung tak nedávno upozornil na skutečnost, kolik Němců ve skutečnosti pobírá důchod přesahující 3000 euro, tedy přibližně 70 tisíc korun. Jde o pouhých padesát jednotlivců. Ale pozor, podobné množství lidí pobírá takto vysokou penzi i v Česku. A to jsme přitom osmkrát menší zemí.
I když tu porovnáváme jen naprostou špičku, už z toho je docela patrné, jak moc se stavy vyrovnaly. Tak pokračujme. Máme tu 45 % Němců, tedy téměř polovinu, která pobírá důchod kolem 900 euro. Dá se tedy říct, že to je velmi častá penze. To je přibližně 21 tisíc korun.

Co musíme udělat
Že se vám to při pohledu na český průměrný důchod nezdá zase tak moc? To máte pravdu, vždyť v Česku důchod po červnové valorizaci přesáhne 20 tisíc korun. Jenže to není všechno. V Německu se penze daní, a to 10 %. Reálně tak nedostanete plnou výši. Pokud bychom si to srovnali, už jsme vlastně na stejno.
Pokud jste ekonomicky znalejší, něco vás trkne. Jak je možné, že se důchody v obou zemích natolik vyrovnaly, a to v absolutní výši, když obě ekonomiky jsou stále na hony vzdálené? Pokud porovnáme třeba platy, potom ty české jsou někde na jedné třetině až polovině toho, co berou Němci. Stejně tak HDP na hlavu je v Německu o poznání vyšší.
Ukazuje se tedy jasně, že jsme to s růstem penzí přehnali. A pokud nechceme, aby na to doplácely příští generace, je nutné to zase nějak upravit. Ideální by bylo důchody osekat, což je zřejmě neprůchozí. Minimem by však mělo být jejich zamrazení po dobu, než je zbytek ekonomiky zase dožene.
Foto: Shutterstock, zdroje: My Stipendium, ČSSZ, MPSV