Ačkoliv se řada věcí vrátila do normálu, ve skutečnosti jsme stále až po uši ve velkých ekonomických potížích, které způsobuje hned několik faktorů. Vzhledem k velkým změnám na poli udržitelnosti potom do budoucnosti hledíme s nemalým otazníkem. Je totiž možné, že v důsledku proměn ekonomiky tu budou lidé ve velkém přicházet o práci.
Je to hodně nepříjemné
To však přijde zřejmě až v příštích letech. O co už nicméně přicházejí teď, to jsou jejich celoživotní úspory. Smutné na tom je, že spousta lidí to neví, a tudíž ani neřeší. Děje se to totiž značně nenápadně, a to působením inflace. Ta nejenže zdražuje zboží, ale v důsledku toho také znehodnocuje vaše úspory.
Pokud vám vám teď někdo řekl, že z milionu korun musíte zaplatit 300 tisíc jako daň, zřejmě byste se hodně cukali a vyústilo by to pravděpodobně v obrovské protesty. Něco takového si nikdo netroufne. A přesto se to v důsledku působení inflace děje. Právě k dani přirovnal inflační působení ekonom Tomáš Havránek ve svém komentáři pro Hospodářské noviny.
Za poslední tři roky se lidem jejich úspory znehodnotily přibližně o třetinu. Na bankovním účtu sice stále budete mít ten milion, ve skutečnosti si ale za něj koupíte v průměru to samé, co před třemi lety za 700 tisíc. To je nepříjemné, že? Obzvlášť, když těch zmizelých tři sta tisíc jste spořili třeba deset let.

Jak na to vyzrát?
Spousta lidí má přitom své úspory uloženy tím nejhorším možným způsobem, a to na běžném účtu. O něco lepší alternativou je spořicí účet, případně termínovaný vklad, které poskytují v současnosti úrok kolem 5 % ročně. Oproti 15% inflaci je to ale stále málo.
Bohužel, v České republice není zvykem, že by lidé své volné prostředky investovali, což sice přináší určité riziko, ale pokud se zvolí rozumné instrumenty, v dlouhodobém hledisku je to asi jediná možnost, jak inflaci překonávat. Dejte si však pozor na nejrůznější bankovní fondy, které účtují vysoké poplatky.
Foto: Shutterstock