V Česku otevírá nový americký řetězec. Lidé už se staví do fronty, nemohou se dočkat. Tohle tady dlouho chybělo

V minulém roce jsme byli svědky, jak nejrůznější mezinárodní řetězce opouštěly Českou republiku se slovy, že nejde o dostatečně lukrativní trh a že se zde jednoduše neuživí. Mnozí to brali jako počátek určitého trendu, kdy se bude tuzemský trh konsolidovat a přežijí zde pouze ti nejsilnější hráči, kteří potom shrábnou všechno. Z hlediska konkurence to přitom není vůbec pozitivní, jak už jsme se v mnoha segmentech mohli přesvědčit.

Konečně něco nového

Tímto způsobem tu skončil například oblíbený řetězec rychlého občerstvení Nordsee nebo také obchodní řetězec s potravinami Iceland. Experti pak poukazovali na problémy dalších velkých jmen. Jednu dobu se spekulovalo dokonce o tom, že své tuzemské operace chce prodat gigant Tesco, který od toho ale nakonec podle všeho ustoupil.

A teď se zase blýská na lepší časy. Ačkoliv není všechno zažehnáno, do České republiky vstupuje velmi významný americký řetězec s rychlým občerstvením, který může výrazně rozčeřit místní vody. Nejde o nic jiného než Popeyes, což je jeden z nejoblíbenějších fastfoodů na celém světě.

Češi si přitom všeobecně myslí, že segment rychlého občerstvení končí u McDonalds, KFC a Burger Kingu, které jsou zde zastoupeny. Kdo však někdy navštívil Spojené státy americké, dobře ví, že ve skutečnosti na tomto trhu operují desítky nejrůznějších řetězců, které na svůj vstup do Evropy nebo dokonce České republiky teprve čekají.

Popeyes to teď zkouší a svou první restauraci otevře rovnou na lukrativní adrese na Václavském náměstí, a to v bývalém Domě módy. Stane se tak již 3. listopadu, přičemž následovat mají další restaurace. V plánu je velká expanze a v příštích deseti letech nějakých 60 restaurací, což není vůbec malé číslo.

Foto: Shutterstock

Lidé mají radost

Popeyes pochází z Louisiany a ze všeho nejvíce konkuruje KFC, jež je pro změnu z Kentucky. V USA jsou přitom oba řetězce na podobné úrovni a servírují také obdobný sortiment, který sestává převážně z kuřat. Ovšem v každém případě je používána odlišná receptura, která má za následek dosti různorodou chuť.

Na Popeyes se opravdu těším. Jednou jsem jejich kuře ochutnal v USA a hned jsem si říkal, jaká je škoda, že nejsou v České republice. Chutná totiž fantasticky. Mají také bramborovou kaši jako přílohu, kterou nedávno zrušili v KFC, takže tam už si musíte dávat jenom nezdravé hranolky nebo lupínky,” líčí pan Karel z Prahy, který chce být přítomen slavnostnímu otevření restaurace na Václaváku.

Čtěte také: Velký obchodní řetězec v Česku oznámil obrovské změny. Zákazníkům se to vůbec nelíbí, přijdou o výhody

Dnes tento fastfood představuje jednu z největších sítí restauračních zařízení po celém světě. Podobně jako jeho konkurenti sází na provoz formou franšíz, které si může otevřít každý podnikatel, který má dostatečné prostředky na investice a splní požadované podmínky.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 3SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

One Reply to “V Česku otevírá nový americký řetězec. Lidé už se staví do fronty, nemohou se dočkat. Tohle tady dlouho chybělo”

  1. Skvělé! Další řetězec s jídlem, které má ke zdravému stravování hodně daleko. A Češi ho radostné vítají! Když už jim děláte reklamu, proč tak primitivně?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *