V Chorvatsku tvrdě zakročili proti velkému zlozvyku Čechů. Tuhle věc už si příště nesmíte dovolit

Je až s podivem, jak rychle se v turistických destinacích rozšíří nejrůznější nešvary, které obtěžují nejen místní, ale také ostatní turisty. Jedním z těch největších, který v posledních letech zažil doslova “rozkvět”, je jednoznačně rozmísťování ručníků za účelem zabrání lehátek na pláži.

Pozor na rozmisťování ručníků

Rostoucí potřeba pohodlí turistů totiž vede k tomu, že z lehátek je velmi žádané zboží, a to přesto, že na některých místech se za ně musí v páru se slunečníkem platit až 40 euro. I takovou částku jsou lidé ochotni zaplatit, a navíc stejně vzniká přetlak poptávky, kterou lidé řeší právě tím, že si na lehátka dávají ručníky, aniž by je v dané chvíli potřebovali.

Pravdou je, že tento nešvar je rozšířen především v hotelových resortech, kde jsou lehátka k dispozici zdarma, a skutečně tu existuje v letních měsících velký přetlak hostů na jejich kapacitu. Ovšem i v Chorvatsku tento problém řeší, a to na některých místech dosti radikálně.

Například v oblíbeném letovisku Gradac, které leží na Makarské riviéře, spousta turistů, kteří se chovali tímto nepřístojným způsobem, o své ručníky jednoduše přišla. Nikdo s nimi nediskutoval, jak je zvykem, protože to nikam nevedlo. Kdo měl ručník na lehátku nebo na jiném místě na pláži přes noc, tomu ho sebrali a vyhodili.

Na svých webových stránkách potom správa města informovala o tom, že došlo k velké akci, na které se podíleli zaměstnanci města a dobrovolníci. Ti odstranili veškerý nepořádek z pláží, přičemž se zaměřili právě na ručníky. “Je zakázáno nechávat ručníky a další podobné předměty na pláži přes noc,” stojí v prohlášení.

Foto: Shutterstock

Ubude také lehátek

Aby toho nebylo málo, městu leží v žaludku také samotná plastová lehátka, která ve skutečnosti zmenšují kapacitu městských pláží, protože zabírají příliš mnoho místa. Mělo by dojít k jejich významné redukci, přičemž na některých plážích budou zakázány, jak informuje deník Danas.

Každopádně, Chorvatům jsou podobné akce po chuti. Pod příspěvkem na sociálních sítích se hromadí pochvalné komentáře o této akci, kdy se to “neukázněným turistům konečně spočítalo”. Místní jednoznačně vyjadřují názor, že mnozí turisté mají pocit, že si mohou dovolit úplně cokoliv, a teď pocítili, že tomu tak není. Není přitom vyloučeno, že k podobné akci přistoupí i další oblíbené destinace.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 3SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

8 názorů k článku “V Chorvatsku tvrdě zakročili proti velkému zlozvyku Čechů. Tuhle věc už si příště nesmíte dovolit

  1. Ahoj. Jezdím do Chorvatska dlouho a pravidelně. Nemyslím si, že je to zlozvyk Čechů. Již dávno do místa kam jezdíme jezdilo spousta Rusů a to byla jejich specialita. Ráno se pak divili, že bylo všechno co tam nechali pryč. Ono se na pláži v noci dost důkladně uklízí.
    Tak si myslím, že už je to jen přežitek doby minule a ne Český výmysl.

  2. V Chorvatsku jsem byl dvakrát . Naposledy asi před deseti lety v Podgoře. Jeli jsme na pasblind a ubytování nebyl problém !! Mě osobně se líbilo modré moře ale vadily mi kamínky na plážích. Chtěl jsem se tam vrátit protože odcházím do důchodu ale podle všech zpráv si radši připlatit a poletím na Rodos! Už nebude ” Dobro došli na Jadran!!

  3. Od Brely po Makarskou rivieru k podobným krokům přistoupili již před několika lety a nikomu, kdo do téhle destinace jezdí, tato opatření nevadí.

  4. Chorvati sou hovada zakázal bych Čechům tam jezdit aby zdechli na chudobu.jen vymýšlí sračky a šikanují doslova cizince.aby někdo dostal pokutu,že jede bez trička v autě je vrchol.vše drahé a ve finále to stojí za hovno.chorvatsko bych doporučil nenavštěvovat všem aby se vzpamatovali dementi chorvatští a začali se chovat k lidem podle zakladni listiny práv a svobod.přeju jim vlny migrantů a záplavy za tohle chování vůči nám.ale nejsou jediní,němci to samé skoro.poděkujme vládě a Ukrajině že musíme jezdit jak socky na nejlevnější dovolené a buďte lidí rádi někteří ze vůbec máte peníze někde jezdit.spis se vzpamatujte a začněte řešit chemtrail co nás zabíjí a vrátit ceny všeho kde mají být.

  5. Nějak mě nenapadá proč bych měl jezdit do země která si mě neváží. Raději si zaletím na řecké ostrovy. Krásné písčité pláže, čisté a teplé moře, spousta personálu který se může přetrhnout aby splnil každé mé přání, nikde žádní policajti, prostě pohoda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *