V jezeře Titikaka objevili zapomenuté město. Zřejmě patřilo vyspělé civilizaci

Žijeme na této planetě již několik tisíc let. Člověk by řekl, že za tu dobu prozkoumáme každý kout a nic nás už nepřekvapí. Omyl! Stále nacházíme nová neobjevená místa zahalená do tajemství. Jedním z příkladu je nově objevené město pod hladinou jezera Titikaka.

Největší jezero Jižní Ameriky schovává nemalé tajemství. Titikaka, rozkládající se mezi Peru a Bolívií, nedávno odtajnilo jedno ze záhad. Potápěči objevili městečko obývané asi před tisíci lety. Překvapivé je, že nález vykazuje znaky velice vyspělé civilizace.

Kdy a jak průzkum začal?

Ztracené městečko v rozlehlém jezeře objevili potápěči v roce 2013. Některé zdroje však hovoří o začátku průzkumu skupinou potápěčů z Itálie již na počátku nového tisíciletí. Město se nachází přibližně 10 metrů pod hladinou. Odborníci odhadují, že zatopení se stalo vinnou zemětřesení či povodně. Nově nalezené vodní město je složeno z kamenných ruin. Jednou z nejmajestátnějších zatopených budov je chrám. Našly se i kuriozity jako jsou speciální terasy, které využívali k pěstování plodin, nebo kamennou zeď o délce jednoho kilometru.

Co je městečko zač?

Lidé, kteří městečko obývali, pravděpodobně vyznávali kulturu zvanou Tiwanaku. Ta na světě existovala mezi roky 300 p. n. l. až do konce 12. století n. l. Archeologové a historici se domnívají, že tato společnost měla znaky až nečekaně vysoké vyspělosti civilizace. Bylo zde velmi rozvinuté zemědělství, které podle všeho mělo pokročilý a složitý systém.

Nejfrekventovaněji pěstované plodiny byly quinoa, kukuřice, ale také brambory. Nezaháleli ani v oblasti architektury či inženýrství. Za jejich stavitelské mistrovské dílo lze považovat pyramidu Akapana. Patnáct metrů vysoká budova postavená z materiálů, které tehdy měli – hlíny a kamenů.

Zdroj: Pinterest

Proč je nález významný?

Nově objevené zatopené město dává jasné indicie o vyspělé civilizaci i několik stovek let dříve, než je očekáváno. S nálezem získají odborníci neuvěřitelné množství nových informaci, ale zároveň několik desítek nezodpovězených otázek.

Foto: Shutterstock, zdroj: Sacredland, TheVintageNews, Britannica

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments