Chlouba ukrajinského letectva v akci. Podívejte se, jak řádí stíhačka MiG-29 v ostrém boji

Zbraní aktivně využívaných při bojích na ukrajinském území je nespočet. Během těchto bojů se některé kladně osvědčily, jiné oproti tomu dostaly neoblíbený cejch propadáku tisíciletí. Zároveň u mnoha z nich bylo poukázáno na mezery, které bylo nutné upravit tak, aby na bitevním poli ustály a nepříteli napáchaly ty největší možné škody.

Jak Ukrajina, tak i Rusko je podporováno svými příznivci, a není žádným tajemstvím, že jiné státy stojí za dodávkami nových, zákeřných a hojně upravených zbraní. Některé zbraně mají svůj původ v Sovětském svazu a stále platí za vrcholné nástroje.

Z historie stíhačky MiG-29

Mezi těmi nejvíce opěvovanými mající kořeny v samotném SSSR jsou i stíhačky MiG-29. Přestože se může jevit, že tyto stroje už musí být zastaralé a nesplňující aktuální požadavky, pravdou je, že jejich schopnosti dokážou předčít současné stíhačky obdobného typu.

Pro západní státy je MiG-29 známý spíše jako Fulcrum. Celkově tohoto typu bylo vyrobeno na 1600 kusů, z toho jich ale více než polovice byla ze země vyvezena. Velkou roli tyto stíhačky sehrály v íránsko-irácké válce, kdy se dokázaly rovnat svým leteckým protivníkům a tím se zapsaly jako stíhačky protiletadlové obrany.

Foto: Shutterstock

Radar N-019

MiG-29 působí jako král ve vzduchu a postrach pro všechno na pevnině. Co mu navíc bylo svěřeno, tak převážení jaderných pum. O co je navíc obohacen a co sehrává obrovskou úlohu při bojích, tak to je speciální radar N-019 a konstrukce zhotovená na aerodynamické bázi. Radar je propojen se sledovacím zařízením a vyhledáváním za pomocí infračerveného světla.

Každý stroj je uzpůsoben konkrétnímu boji, tato stíhačka byla zhotovena pro boj zblízka, nejlépe s použitím střel R-73.

V čem spočívá nevýhoda této mašiny, tak to je slabý dolet. Proto byly sestrojeny upravené Fulcrumy, zvané Fulcrum-C nebo 9-13. Tato varianta měla odlišnou konstrukci v oblasti trupu, kam se umístilo palivo, rušič a avionika.

Foto: Shutterstock, zdroj: Airforce-technology, MigFlug

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments