Houfnice CAESAR s podvozkem Tatry nahání Rusům strach. Když udeří, stojí to za to

Není tomu dlouho, co se ukrajinští bojovníci pyšnili novým typem zbraně, který jim byl dodán až ze samotného Dánska. Jde o houfnici CAESAR 8×8.

Houfnice CAESAR

Standardní houfnice CAESAR je francouzský vůz zkonstruovaný s dělostřeleckým systémem. Verze 8×8 se však od tohoto prototypu odlišuje. Díky jinak sestrojené konstrukci zvládají náročnější bitevní prostředí, a jejich šance na přežití, včetně osazenstva, je tak výrazně vyšší.

O houfnicích CAESAR 8×8 se vedly debaty již nějaké měsíce, a to přibližně od loňského podzimu. Teprve však v první polovině února 2023 bylo potvrzeno, že se tyto stroje z Dánska dostaly na ukrajinské území a budou vyslány do bojů proti jejich nepříteli. Celkem těchto osmikolových platforem bylo Ukrajině dodáno 19 kusů.

Změna používaného podvozku

Až do této doby výrobní Francie a další odběratelské státy využívaly služby houfnic s šestikolovým podvozkem Unimog anebo Renault Sherpa 10. Nicméně pro Ukrajinu, kde jsou bojové zbraně vystavovány velké zátěži, bylo rozhodnuto použít podvozek jiného typu. Jedná se o osmikolový od české Tatry.

Úpravy

Předchozí a stále využívané francouzské houfnice byly původně konstruovány pro méně náročné zátěže, a navíc takové, které by se daly letecky snadno přemístit z jednoho státu do dalšího. Proto jsou tyto konstrukce citlivější na zásah.

Kabina houfnic CAESAR 8×8 je pancéřová podle nejaktuálnější norem, muniční zásoba je uzpůsobena na množství 36 nábojů, a co je zásadní úprava, tak je nový systém nabíjení, který byl zpoloautomatizován.

Dá se vystřelit až 6 ran za jednu minutu, přičemž vzdálenost doletu je závislá od použité munice, jedná se však o vzdálenosti 30 až 60 km. Jako takový doplněk navíc se dají využít protitankové střely typu Bonus, samy vyhledávající cíle, tedy ty obrněné.

Foto: Shutterstock, zdroj: Armyrecognition, MilitaryLeak

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments