Ellořin jeskynní chrám nedokáže vysvětlit vůbec nikdo. Nebylo by ho možné postavit ani s dnešními technologiemi

Indie. Země s více než miliardou obyvatel rozkládající se v jižní Asii, kterou můžete milovat nebo nenávidět. Země plná bohatství i chudoby, krásy i odpadků na každém rohu a řekou Gangou, kterou Indové uctívají jako posvátnou a do které by běžný Evropan pro její neuvěřitelnou špínu nestrčil ani palec u nohy. Přesto má Indie něco, co již několik let vábí turisty z celého světa. Obrovský jeskynní komplex Éllora, jehož chrámy jsou tak neuvěřitelné, že ani dnešní technologie by je nedokázaly stvořit.  

Symbióza tří náboženství

Tento archeologický skvost se nachází ve střední Indii a nedá spát nejen turistům, ale především vědcům a milovníkům záhad. Je tvořen množstvím buddhistických, hinduistických a džinistických staveb a od roku 1983 patří na Seznam světového dědictví UNESCO. Už vědomí, že tři různá náboženství stavěla své svatostánky na jednom místě, je pozoruhodné. Do skály je zde vytesáno 34 svatyní a chrámů, a s celkovou délkou dva kilometry se Éllora řadí mezi největší náboženské komplexy na světě.

Podle odhadů bylo třeba odvézt přibližně 400 000 tun horniny, které se ale nikde v okolí nenašly. A jakmile dojdete až k chrámu Kailás, největší stavbě svého druhu na světě, vyvstane vám na mysl další otázka- jak mohl tohle někdo před dávnými lety a bez současných moderních technologií postavit?

Foto: Shutterstock

Mimozemšťané opět na scéně

Chrám Kailás byl zasvěcen bohu Šivovi a byl vytesán do jediné skály asi před 1200 lety. Má hloubku více jak 50 metrů a je 30 metrů široký. Práce na stěnách chrámu i nádvoří jsou zdobeny obrovským množstvích sochařských skvostů- slony, lvy a erotickými postavami z různých pověstí. Díky preciznosti, s kterou jsou evidentně zhotoveny, můžeme usuzovat, že jen práce na výzdobě trvala několik staletí. Bohužel ani dnes nejsou informace o autorech tohoto pozoruhodného díla.

Existuje několik legend, kterak svatyni nechal vystavět jakýsi mocný muž, ale důkazy chybí. Opřít se s určitostí nelze ani o povídačky, ve kterých se při stavbě chrámu po obloze proháněly tajemné létající stroje. Že by mimozemšťané pomáhali nejen s pyramidami? Ať už Élloru vystavěl kdokoli, nestačí, než před ním smeknout a obdivovat všechnu krásu a majestátnost, kterou oplývá.

Foto: Shutterstock, zdroj: Unesco, Britannica

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments