V těchto dnech se rozhoduje o tom, jaké budou Vánoce. Zůstaňte doma, vyzval znovu premiér Babiš

Podle premiéra Andreje Babiše se v následujících dnech bude rozhodovat o tom, jakým způsobem budou v České republice probíhat Vánoce. Tedy, zda budou pod rouškou tvrdých protiepidemických opatření, nebo už bude moct přijít určité uvolnění. Babiš to uvedl v projevu, který tradičně zveřejňuje na svých sociálních sítích. Už tuto středu by měla vláda zhodnotit, jestli přijatá opatření fungují, případně zda je bude zapotřebí přitvrdit.

Nejlepší je zůstat doma

Ve středu, pravděpodobně ve středu, se rozhodne, zda ta opatření, která vláda přijala, jestli fungují. Jestli se nám podaří zbrzdit ten obrovský nárůst pandemie, nebo budeme muset přemýšlet o dalších opatřeních,” uvedl Andrej Babiš. “Rozhodne se, jak to bude dál, jak to bude na Vánoce. Všichni bychom si přáli, abychom měli alespoň trochu normální Vánoce. Já v to pevně věřím. Je to na nás.

Andrej Babiš po vzoru svého ministra zdravotnictví Romana Prymuly už po několikáté vyzval občany, aby zůstali doma. “Já vás prosím, zůstaňte doma, zůstaňte s rodinou. Pokud můžete, pracujte z domu.” Právě to je podle všeho nejúčinnější cestou, jak šíření epidemie omezit. Pokud lidé nebudou mít tolik kontaktů jako doposud, koronavirus se zákonitě přestane tak rychle šířit. “Nejdůležitější je nemít ten kontakt, to znamená nikam nechodit, necestovat, být s rodinou, a když jste s rodinou, tak vlastně nepotřebujete ani tu roušku,” vysvětlil premiér. Toto pravidlo zopakoval o víkendu i Roman Prymula.

Jak by mohly vypadat Vánoce?

Andrej Babiš několikrát zdůraznil, že právě tento týden bude pro vývoj druhé vlny epidemie koronaviru klíčový. Prosí tak občany, aby zůstali doma a zachraňovali tak lidské životy. Jediné, kam mají chodit, je do práce, pokud nemohou zůsta na home officu. Pak už jen na nákup a zařídit neodkladné věci. Jinak by měl každý zůstat doma. “A můžete chodit o přírody, to je jasný, já jsem taky včera byl v parku,” připustil premiér.

Jak by Vánoce mohly vypadat, nastínil už v neděli vicepremiér Karel Havlíček v Otázkách Václava Moravce. Podle něj by obchody měly zůstat otevřené, ale bude zapotřebí dodržovat určitá pravidla. “Aby nenastala třetí vlna, musíme řešit předvánoční období. Potřebujeme, aby se utrácely peníze v maloobchodě a potřebujeme, aby to splňovala určitá hygienická kritéria. Každopádně nechceme uzavírat obchodní centra a obchody,” uvedl Havlíček.

Foto: Facebook A. Babiše