Válka o nejvyššího žalobce. Babiš zuří, Benešové za její nominaci hrozí vyhazov z vlády

Ve vládě těsně před volbami možná vybuchne bomba. Jde o nového nejvyššího státního žalobce, který má být jmenován po končícím Pavlu Zemanovi. Mezi vládními politiky na jménu jeho nástupce nepanuje shoda, a to podle všeho dokonce nepřekonatelná.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová už informovala, že podle ní se má novým šéfžalobcem stát dosavadní první náměstek Pavla Zemana, Igor Stříž. Toho také navrhla vládě jako jedinou nominaci. Premiér Andrej Babiš se ke jménu zatím nevyjádřil. Ale podle serveru Lidovky.cz, který má k Babišovi tradičně blízko a z okolí vlády přináší personální informace jako první, není premiér s nominací Igora Stříže spokojen.

Andrej Babiš měl Marii Benešovou údajně varovat před tím, aby do funkce jmenovala někoho ze soustavy státního zastupitelství. Podle jeho představ se měl novým šéfžalobcem stát někdo zvenku. Pokud by tak neučinila, pohrozil jí vyhazovem z vlády. Premiér své ministryni spravedlnosti totiž vyčítá už to, že se s Pavlem Zemanem nebyla schopna dohodnout a že tak třeskutou věc, jako je jmenování nového šéfžalobce, musí řešit před volbami.

Já jsem veřejně přislíbila, že to bude člověk ze soustavy – a holt půjdu proti zdi – a bude to člověk ze soustavy,“ řekla Benešová pro server Seznam zprávy a jednoznačně tak potvrdila, že jde do konfrontace. „Ať se kočky pudrují, třeba mne i odvolají.

S Igorem Střížem není spokojena ani opozice. Například Marek Benda z ODS upozornil na jeho problematickou minulost. Stříž totiž před rokem 1989 působil jako vojenský prokurátor a má na svědomí řadu problematických rozsudků. Zajímavé přitom ale je, že Igor Stříž vadí i předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi.

Kritika opozice by však Benešovou mohla nechat chladnou. Větším problémem je nesouhlas premiéra Babiše. Ten totiž pro Nejvyšší státní zastupitelství žádá nový směr, zatímco Igor Stříž byl nejbližším spolupracovníkem Pavla Zemana, který úřad vedl posledních deset let. Babiš měl podle Lidových novin představu, že by se šéfžalobcem mohl stát bývalý politik ČSSD Jeroným Tejc, který dnes dělá Benešové náměstka. Měl dokonce jednat s kontroverzním právníkem Zdeňkem Koudelkou, který byl náměstkem nejvyšší státní zástupkyně Vesecké. Se jménem Koudelky však měla Benešová obrovský problém. Právě on ji totiž s Veseckou nahradil, když byla v roce 2005 z postu hlavní žalobkyně odvolána. S Veseckou se následně soudila poté, co ji a její okolí, tedy i Koudelku, nazvala justiční mafií.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments