Politici se snaží přiživit na katastrofě, kterou způsobilo tornádo. Jeden z nich ale pozitivně vyčnívá

Na sociálních sítích se to hemží vtipy, které jsou postaveny na snaze politiků ukázat, jak moc chtějí lidem postiženým tornádem pomoci. Tato pomoc má obvykle podobu příslibu milionů od stolu, případně snahy působit akčně. Také proto se Babiš, Schillerová či Hamáček okamžitě vydali na místo, aby následně zjistili, že je tam nikdo nepotřebuje, a tak je fotografové zachytili, jak smutně sedí na patníku a za nimi jsou k vidění pozůstatky katastrofy.

Stát na řešení škod vzniklých působením tornáda vyhradil 420 milionů korun. Částka se však mnohým zdá velmi nízká a srovnávají ji například s tím, kdy holding Agrofert neoprávněně čerpal dotaci ve výši 100 milionů, která přitom pokryla jen výstavbu nové linky na toustový chleba. Teď je přitom nutné řešit kompletní rekonstrukci několika obcí včetně zničených podniků.

Přesto jeden z politiků ve všem tom zmaru příjemně vyčnívá. Když tornádo udeřilo a objevily se první informace o tom, jakou škodu napáchalo, předseda KDU-ČSL Marian Jurečka neváhal, vzal svůj traktor, který naplnil stavebním materiálem, a vyrazil směr Hrušky, tedy do jedné z nejspostiženějších obcí.

Jistě, někdo to může brát jen jako další politické gesto. U jedné cesty ale nezůstalo. Jurečka se sice první večer vrátil zpět domů, ale následně vyrazil na místo znovu a teď je k vidění v ulicích Moravské Nové Vsi, jak se svým traktorem a valníkem odklízí trosky pobořených domů. K sobě domů už se nevrací, nocuje na ubytovně, aby čas vynaložil co možná nejefektivněji. V práci mu pomáhá i jeho syn.

Když jsem to viděl, koupil jsem ještě stavební materiál jako latě a prkna, skočil do traktoru a za dvě a půl hodiny jsem tu byl,” uvedl Jurečka pro MF DNES. “Pamatuji si povodně v roce 2013 u nás na Přerovsku, ale tohle je nesrovnatelně větší katastrofa.”

Teď má Marian Jurečka k dispozici spoustu materiálu, který může umisťovat na své sociální sítě. Na rozdíl od jiných politiků, kteří se s následky katastrofy snaží fotit, což mnohdy působí komicky až necitlivě, však jeho snaha působí autenticky.

Zatímco tak ostatním silné téma opět uniklo mezi prsty, Jurečka před volbami ukázal to, co obvykle rozhoduje: že je normálním člověkem, který je připravený kdykoliv pomoci ostatním. Zatímco další politici dost možná už vymýšlí, jak se na katastrofě obohatit.

Foto: KDU-ČSL

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments