Piráti padají nejvíce ze všech. Lidé se přiklánějí k nečekaným stranám

V Pirátské straně už musí zvonit poplach. Poté, co jejich koalice se Starosty a nezávislými nechala uchlácholit slibně rostoucím trendem, teď začala nečekaně rychle padat. Sice by stále vyhrála volby, ale už jen s minimálním náskokem v rámci statistické chyby. Na záda jim podle červnového průzkumu Kantar překvapivě nedýchá Hnutí ANO, nýbrž koalice Spolu, která působila dlouho nenápadně, ale teď poměrně rychle stoupá.

Je podivné, že koalice Pirátů a STAN začala ztrácet voliče poté, co oficiálně odstartovala kampaň. Ukazuje se, že její letošní model se voličům příliš nezamlouvá. Zatímco před čtyřmi lety vyrazili Piráti do voleb jako rebelové, kteří chtěli vymést staré politiky z jejich funkcí, teď se snaží jako politici snad až příliš formálně působit. Vystupují v dobře střižených oblecích a objíždějí globální konference. Snad ve snaze získat voliče, na které předtím působili příliš rozevlátě. To se ale nedaří a naopak ztrácí voliče, kteří oceňovali jejich svobodomyslnost.

Volební průzkum červen 2021. / Foto: Česká televize / Kantar

Piráti by svůj propad v žádném případě neměli podceňovat. Jde už o několikátý průzkum, který ho potvrzuje. V tomto případě je navíc propad skutečně citelný. Žádná jiná ze stran neklesla o dvě procenta jako právě oni. Naopak všechny, s výjimkou KSČM, posílily.

Významně opět přidala Přísaha Roberta Šlachty. Strana už se dostala spolehlivě nad pětiprocentní hranici a podle Kantaru by si nyní přišla na 6 %. Nebývalý nárůst, a to ve výši 2,5 % však zaznamenala nečekaná strana, která přitom svou kampaň teprve plánuje naplno rozjet. SPD Tomia Okamury má podle průzkumu 12,5 % a je spolehlivě čtvrtou nejsilnější stranou. Její odstup na první tři se přitom stále ztenčuje. Strana přitom není v žádné koalici. Tento zisk by měla sama za sebe.

Foto: Pirátská strana

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments