Vědci našli kvasinku, která odolá všemu. Může se z ní stát vážná hrozba pro svět

Nejsou sice vidět, ale mají v sobě velkou sílu. Mnohé mikroorganismy jsou mnohem rafinovanější a schopnější, než si mnozí z nás doposud uvědomovali. Umí se často například přizpůsobit i těm nejextrémnějším podmínkám.

Důkazem takových mikroorganismů jsou super odolné bakterie, které ohrožují zejména oslabené pacienty v nemocnicích. Vědce nyní zaujala kvasinka, která je vysoce odolná vůči jakýmkoli dostupným lékům a neví si s ní rady.

Našla cestu i do Evropy

Vědci na odlehlém ostrově objevili kvasinku, která pro nás může představovat dokonalou globální hrozbu. Kvasinka s názvem Candida auris byla poprvé identifikována v roce 2009 v Japonsku. Tehdy ji izolovali z ušního kanálku ženy ve věku 70 let v geriatrické nemocnici. Kvasinku se od té doby navíc podařilo najít i v některých částech Evropy, Ameriky a Asie. Hrozba je větší, než se očekávalo.

Rychle se adaptuje

Vědci v čele s mykoložkou Anuradha Chowdhary odebrali a analyzovali několik vzorků z písku, půdy a vody v oblasti Andamanských ostrovů. Kvasinka přežije dokonce i ve slaném bahenním prostředí. Ve velké části vzorků odebraných z pláže se nacházely právě vysoce odolné kvasinky, které nelze vyhubit za pomoci běžně dostupných metod.

Foto: Shutterstock

Na žádné léky nereaguje

Velká problém představuje zejména zjištěný fakt, že kvasinka zatím nereaguje na žádnou běžně využívanou léčbu. Navíc je tuto kvasinku poměrně náročné vůbec najít a identifikovat, následkem toho zůstává tato kvasinka v těle hostitele nezpozorovaná i několik měsíců. Značné obtíže způsobuje i její nesprávná identifikace, která je příčinou rychlého rozšíření kvasinkové infekce v nemocnici.

Dlouhodobě přežije i bez hostitele

Kvasinka se vyskytuje hlavně v klinickém prostředí a vytváří kolonie na lidské pokožce i na těle zvířat. Studie provedená na vzorcích z Andamanských ostrovů je důkazem, že Candida auris přežije i mimo nemocniční prostředí. Je mimořádně odolná a dokáže přežít i bez lidského hostitele i dlouhodobě. Do nemocničního prostředí se dostala asi následkem klimatických změn a zvykla si na vyšší teploty.

Foto: Shutterstock, zdroj: CDC

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments