Vědci odhalili záhadný starověký obrazec. Neshodnou se ale na tom, co znamená. Co připomíná vám?

Jižní Amerika je bohatá na historii a archeologické nálezy. Některé z nich působí vysoce mysteriózně. Jednou ze záhad je, příhodně pojmenovaný, Paracaský svícen neboli Svícen And, nacházející se v zátoce Pisco, v Peru. O co se jedná a proč byl právě takto označen?

Vícero výkladů

Tento geoglyf je rozlehlý jev, u kterého je jen těžko představitelné, že jej mohl obyčejný člověk umístit a stvořit do takovýchto poloh a současně v takovém měřítku. Tento signifikantní obraz je situován na svahu písečné hory. Výkladů, které by pomohly objasnit tento úkaz, je více. Co v něm bývá nejvíce viděno, tak je svícen, a to rovnou trojramenný. Někteří v něm spatřili samotný trojzubec, zatímco další ho přirovnávají k určitému druhu rostliny, halucinogenní a jedovaté, s názvem durman obecný. Jednou z debatovaných tezí je i kaktus.

Stále zahalená pravda

Původ geoglyfu zůstává obestřen tajemstvím, největší podporu však má teorie vztahující se k paracaské kultuře. Jak se povedlo jej umístit tam kde je, v místech, odkud ho je vidět až z dálky 19 km od mořských vod? Má jeho lokalita snad spojitost přímo a jen s námořníky, jelikož pro něj je nejlépe viditelný? Měl sloužit jako orientační bod pro jejich plavby?

Zdroj: Twitter

Možné teorie

Záchytný a cílový bod by měli potřebovat ti Peruánci, kteří se vydávali plavit za sběrem durmanu obecného, praví jedna teorie. Proto podoba durmanu. Další předpoklad, který je zároveň nejvíce novodobým, je znázornění stromu života, který uctívaly všechny tamní civilizace. Samozřejmě se geoglyfu nevyhýbají příběhy o pirátech a všelijakých vandalích.

A co se týče jeho velikosti? Ani ta nebyla přesně určena. Hrubý odhad je mezi 180 a 240 metry. Vybudován měl být výkopem příkopů a zvěsti ho nejvíce pojí k paracaskému rodu žijící v období jednoho tisíce let před naším letopočtem. Nicméně se jedná o nijak potvrzené hypotézy.

Foto: Shutterstock, zdroj: Hows, MessageToEagle, AtlasObscura, Twitter

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments