Velká česká banka má obří průšvih. Ve velkém ji opouštějí klienti, je to divoké. To nedopadne dobře

Je to naprosto neuvěřitelné, ale i v dnešní době, kdy je naprosto jasné, kde je pravda, se některé společnosti zdráhají opustit lukrativní ruský trh, a to navzdory tomu, že většina západních koncernů tak velmi rychle učinila. A to navzdory tomu, že zde měly velmi lukrativní byznys a kasírovaly zde obrovské zisky.

Už je to neúnosné

To platí také pro velkou evropskou banku Raiffeisenbank, jež má významné působení také v České republika. Prakticky jako jediná významná západní banka totiž z Ruska neodešla. A to přesto, že ji k tomu vyzývá Evropská centrální banka a americké ministerstvo financí ji už podezírá z porušování zavedených sankcí.

Raiffeisenbank se tlaku podvolila jakoby na půl a před časem informovala o tom, že zkoumá, jak ruský trh opustit. Stále více se však zdá, že tak činí pouze na oko a ve skutečnosti zde chce působit i nadále. Podle listu Moscow Times teď totiž odchod opět odložila. Původně platil termín konce roku 2023, kdy se mělo vše rozseknout. Ten už ovšem neplatí a vše se opět odsouvá. Ve hře je prý vydělení tamní pobočky do samostatné struktury, ale i prodej místního byznysu.

Ze všeho nejvíce to ale připomíná salámovou metodu oddalování rozhodnutí, přičemž Raiffeisenbank tam nadále vesele působí. A to dokonce takovým způsobem, že zpracovává už polovinu všech externích plateb v ruské ekonomice. Namísto toho, aby tamní pobočku utlumovala, tak na ni stále více spoléhá. Ostatně, na tomto trhu Raiffeisenbank loni vygenerovala celou polovinu svého zisku, což je skutečně významné.

Podobné počínání už se nelíbí ale klientům Raiffeisenbank v České republice. Zdůrazňují, že banka porušuje příkaz Evropské centrální banky, podle které měla tamní trh opustit s použitím jakýchkoliv nezbytných prostředků, což se ale nestalo.

Foto: Shutterstock

Klienti odchod neodkládají

U Raiffeisenbank jsem měla dva účty. Letos jsem je zrušila. Mrzí mě, že jich nemám stovky a každý den nemohu chodit na pobočky a rušit je. Vedení neovlivním, ale dávat lidem, co u nás pro ně dělají, najevo, co si o nich myslím, by mě naplňovalo,” uvedla na sociálních sítích jedna z diskutujících.

Já svůj odchod z Raiffky neodložil a úspěšně realizoval. Dělejte to jako já, je to dobrá zábava,” vyzval pro změnu Radovan Kratochvíl. “Jako zcela vážně, být exponovaným zaměstnancem této banky, tak se stydím, i kdybych měl 5 hypoték na krku,” míní Tim Rileys.

Čtěte také: Velká banka začala Čechům rušit účty. Neřekne vám proč, prostě okamžitě končíte

Na sociálních sítích se podobné vzkazy rychle množí. Další se potom pozastavují nad tím, že Raiffeisenbank masivně blokuje převody peněz na různé burzy, například kryptoměnové. Prý to odůvodňuje obavou z praní špinavých peněz. “Ale tak neperou ty špinavé peníze náhodou oni?” ptá se Vincent s poukazem na podnikání v Rusku.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments