Velká česká banka napálila klientku. Zkusila na ní nepěkný trik, aby ji připravila o peníze

Ačkoliv už se o tomto tématu přestalo mluvit, ono v žádném případě nezmizelo. České domácnosti aktuálně čelí a ještě nějakou dobu budou čelit tomu, jak refinancovat své hypotéky, u kterých jim postupně končí výhodný úrok. Je totiž stále jasnější, že doby, kdy bylo možné nemovitost financovat úrokem pod dvěma procenty, jsou nenávratně pryč.

Hodně šťavnatá hypotéka

A ačkoliv se zdá, že jde stále jen o nějaká nízká procenta a není přeci takový rozdíl, když budete platit namísto dvou procent třeba šest, ale struktura hypotečního financování vám to ve skutečnosti opravdu hodně prodraží. Je třeba si totiž uvědomit, že peníze máte půjčené na dvacet až třicet let a každé jedno procento je v této kalkulaci velmi důležité. A když vám sazba poskočí rovnou o čtyři procenta, můžete být najednou ve velkých problémech. Namísto měsíční splátky 20 tisíc korun totiž budete muset najednou uhradit třeba 30 tisíc a více.

Mnozí, kteří do této situace směřují a budou muset uzavírat další fixační období s již vyšším úrokem, se přitom utěšovali, že banky jim nějakým způsobem vyjdou vstříc a pomohou jim složitější fázi zvládnout. Ostatně, i samotní představitelé bankovních domů to deklarovali v médiích. Jenže realita je odlišná, jak ukazují příběhy jednotlivých klientů.

Od včerejška jsem v šoku. S koncem fixace hypotéky mi přišla nabídka na novou s úrokem přes 8.5 %,” uvedla na Twitteru jedna z uživatelek. “To se snad zbláznili, doufám, že finanční poradce něco vymyslí.

Banky to prý zkouší běžně

Načež se pochopitelně rozjela diskuze, ve které mnozí dosvědčují, že to české banky na své klienty skutečně tímto nehorázným způsobem zkouší. Namísto toho, aby se jim ve složité situaci pokusili nabídnout co nejvýhodnější sazbu, které jsou schopni a která se aktuálně pohybuje někde kolem 5,5 %, prostě je nejprve zkusí vyždímat a počkají, zda na to náhodou neskočí. A pochopitelně se najdou tací, kteří si to nespočítají a vezmou takovou nabídkou zavděk.

S refinancováním hypotéky je vhodné se neunáhlit. Jinak můžete platit zbytečně více. / Foto: Shutterstock

Dotyčná by se však zřejmě skutečně nedoplatila. Pravděpodobně měla dosud úrok někde kolem 2 % a teď by musela platit více než čtyřnásobek. Její měsíční splátka by se tak klidně mohla zdvojnásobit. A jaký člověk by něco takového utáhl, že?

Bohužel se ukazuje, že lidé musí mít v současné době ostré lokte a nebát se je použít. Rozhodně nemohou počítat s tím, že by jim jejich banka vycházela vstříc, naopak se s ní budou muset popasovat. A pokud nevyhoví, porozhlédnout se někde jinde. Konkurence v tomto ohledu naštěstí ještě funguje, byť pochopitelně jen do určitého rámce a s vyšší sazbou je v tomto prostředí zkrátka nutno počítat. To ale neznamená, že musíte přistoupit na každou nehoráznost.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments