Banka je jednou z nejdůležitějších institucí v životě každého z nás. Svým způsobem její služby využíváme každý den, když například platíme kartou. Zároveň se nám stará o finance, které tam máme uložené. A když potřebujeme půjčit na větší investici, například na dům nebo auto, opět se obrátíme na bankéře. Mezi bankou a klientem se tak předpokládá dosti vysoká míra důvěry. Pakliže tato zmizí, je na místě se s danou bankou rozloučit.
Už se to vyhrocuje
Důvody přitom mohou být různorodé. Ty z poměrně nečekaného ranku teď často zaznívají na přepážkách Raiffeisenbank, kam chodí její klienti rušit své účty. S bankou jim totiž definitivně došla trpělivost. Nelíbí se jim, že Raiffeisenbank International, která českou pobočku vlastní, nadále působí také v Rusku. To je pro řadu lidí zcela nepřekročitelná linie. “Je pro nás nesnesitelná představa, že obrazně řečeno platíme stejnou kartou jako například dodavatel vojenského vybavení pro ruskou armádu,” uvedl jeden z končících klientů banky Ladislav Pelcl.
To ale zdaleka není všechno. Situace se v posledních týdnech značně vyhrotila, a to poté, co se ukázalo, že Raiffeisenbank vlastně nemá v úmyslu Rusko opustit, ačkoliv to v minulosti naznačovala. Uplynul však už rok a půl od invaze a tamní pobočka nadále vesele působí, ačkoliv její vlastník tvrdí, že utlumuje činnost. Přinejmenším z výkazů zisků to ale nijak nevyplývá. Raiffeisenbank má totiž z této země rekordní příjmy, o které pochopitelně nechce přijít.
Češi už toho ale mají opravdu dost. Poté, co v bance skončila řada klientů, a to i těch velmi významných včetně firemních, došlo i na trestní oznámení, které na Raiffesenbank podala Asociace za práva občanů a podnikatelů. A jde o velmi těžký kalibr. Banku viní z podpory terorismu. Může se to zdát být přestřelené, ovšem banka skutečně je na takovémto seznamu sestavovaném Ukrajinou a řadou dalších organizací. České orgány už to začaly vyšetřovat.

Klienti toho mají dost
Samotní klienti včetně Pelcla volí jiné řešení. Sepsali petici, ve které banku vyzývají, aby činnost v Rusku konečně ukončila. Pravdou totiž také je, že z vysokých příjmů tam Raiffeisenbank odevzdává nemalou část na daních, čímž financuje veškeré aktivity tamního státu, který přitom přechází na polovojenskou ekonomiku.
Raiffeisenbank už k danému kroku vyzvaly evropské i americké úřady, ovšem zatím s ní nehnulo vůbec nic. V nejnovějším prohlášení banky k této věci, které se datuje do června tohoto roku, se neurčitě píše o tom, že banka bude usilovat o prodej nebo oddělení této divize. To však ze všeho nejvíce připomíná pokračování v taktice “vysedíme to”.
Foto: Shutterstock