Velké české banky napadli Rusové. Požadují, aby přestaly podporovat Ukrajinu

Největší české banky se dnes ocitly ve velkých problémech. Jejich webové stránky a přidružené služby, jako je internetové bankovnictví nebo mobilní bankovnictví, jednoduše nefungovaly. Klienti se do nich nemohli celé hodiny přihlásit. Podle dostupných informací byla postižena velká bankovní trojka v podobě České spořitelny, ČSOB a Komerční banky. Kromě toho hlásily problémy také Air Bank a Fio Banka.

Potenciálně velká hrozba

Ačkoliv některé banky zjevně nechtěly vzbuzovat paniku a informovaly tak neurčitě pouze o technických problémech, brzy se ukázalo, že šlo o masivní kybernetický útok. Ten nebyl sám o sobě nijak sofistikovaný. Měl formu takzvaného DDoS útoku, který spočívá v tom, že servery daných institucí jsou zahlceny obrovským množstvím požadavků, a jednoduše pak nefungují nikomu. Nešlo tedy o nějakou cílenou operaci, která by například mohla způsobit nabourání se do účtů apod.

Přesto však něco podobného dokáže být pro banky velmi nepříjemné, obzvlášť pokud to trvá dlouho. A hodiny jsou v tomto případě už poměrně významným časovým úsekem. Musíme si uvědomit, že na funkčním bankovnictví je závislá ekonomika této země i jednotlivé domácnosti. V tomto případě se to sice nestalo, ale velkým problémem by mohlo být, kdyby navíc ještě přestaly fungovat třeba platební karty nebo bankomaty. V době, kdy je hotovost silně na ústupu, by to způsobilo značné komplikace.

Foto: Shutterstock

Některé banky se tomu vyhnuly

Poměrně brzy se přitom ukázalo, kdo za dnešním útokem stojí. Jde o ruskou skupinu NoName057. Podle odborníka na kybernetickou bezpečnost Marka Nejedlého tato skupina usiluje o to, aby dané instituce přestaly s podporou Ukrajiny, jak uvedl pro server idnes.cz.

To do celkového obrázku velmi dobře zapadá. Dnešnímu útoku se totiž vyhnuly další velké české banky Unicredit Bank a Raiffeisenbank, které jsou naopak kritizovány v tuzemsku a Evropě za to, že dosud neopustily Rusko. Mnozí je obviňují z podpory tamního režimu, protože v zemi vydělávají pohádkové zisky a platí vysoké daně.

Čtěte více: Velká česká banka má pořádný problém. Češi od ní ve velkém utíkají, tohle se prostě nedělá

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments