Velké české banky čelí masivnímu útoku. Lidé se nemohou dostat ke svým penězům

Miliony Čechů se dnes nemohou dostat ke svým penězům uloženým na bankovních účtech. Když se totiž zkouší přihlásit do internetového nebo mobilního bankovnictví své banky, pravděpodobně uvidí pouze chybovou hlášku nebo budou vystaveni nekonečnému čekání. Banky totiž čelí jednomu z nejmasovějších kybernetických útoků, jaké Česká republika pamatuje.

Komerční banka nápor neustála

Pravdou je, že banky jsou častým cílem těchto aktivit, ovšem většinou si tyto nebezpečné skupiny vyberou třeba jen jednu, do které se pustí. V tomto případě jsme ale svědky koordinovaného útoku na většinu významných bank v Česku.

Vůbec nefunguje například Komerční banka, na jejímž webu se od rána objevovalo upozornění, že web je z technických důvodů nedostupný. Momentálně se ale na něj nejde vůbec dostat, případně se načte v nepřijatelné podobě. Mluvčí banky pro server iRozhlas.cz potvrdila problém, ale nespecifikovala jeho původ.

Kybernetický útok pomocí DDoS metod naopak potvrdila Česká spořitelna, která ho však zvládá o poznání lépe. Její web a služby mohou být pomalejší, avšak dle mluvčího se daří situaci zvládat, aby se lidé ke svým účtům mohli přihlásit. Je však otázkou, zda útok ještě nezesílí, což by mohlo představovat problém.

Foto: Shutterstock

Které banky fungují?

O problémech své klienty informovala také ČSOB, která přiznala, že některé její služby mohou být nějakou dobu nedostupné. Smůlu mají také klienti Fio Banky, jejíž web je už nějakou dobu úplně nedostupný.

Mrzí nás to, ale právě se potýkáme s výpadkem mobilního a internetového bankovnictví. Na nápravě už pracujeme,” uvádí pak na svém webu Air Bank. Naopak bez problémů podle všeho fungují Raiffeisenbank, Unicredit Bank, Banka Creditas nebo Maxbanka.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments