Zlaté časy důchodců v Česku jsou u konce. Přichází úsporná doba

Dnes už je naprosto jasné, že minulé roky představovaly pro důchodce v České republice jakousi zlatou fázi. Pravdou je, že po finanční krizi a nutných úsporách byl stav penzí v Česku velmi tristní a vyjít z nich bylo pro lidi problematické. Skončit tak v důchodu bez vlastních úspor znamenalo výrazné živoření. Rozhodně nebylo na nějaké vyskakování si.

Takhle to dál nejde

Nikdo tedy nic nenamítal proti tomu, když se někdy kolem roku 2015 začala situace obracet. Důchodcům se po letech přidávaly významnější částky a bralo se to tak, že se tímto způsobem dohání určitý deficit, který v této oblasti panoval. Jak už tomu tak ale bývá, když se tento vlak rozjel, už ho nikdo nedokázal zastavit.

Představitelé státu si naopak všimli jedné zajímavé věci. A to volebního potenciálu důchodců, kteří přitom velmi dobře reagovali na zvyšování penzí a pamatovali si, kdo pro něj hlasoval a kdo ne. Mnozí tak odevzdávali své hlasy podle toho, jak si mysleli, že se budou mít dobře nebo naopak špatně pod tím kterým panstvem.

Došlo to nicméně tak daleko, že je důchodový systém aktuálně v obrovských problémech a je naprosto jasné, že se bude muset začít škrtat. Tady však narážíme na doslova zásadní dilema. Zatím se totiž má za to, že celou zátěž budou muset nést příští generace, které budou mít výrazně nižší penze vůči reálným mzdám než současní důchodci. Ti přitom ve velkém těží z toho, že jim chodí důchody de facto na dluh, který budou muset zaplatit jejich děti.

Foto: Shutterstock

Musí se něco dělat

Optimální by proto bylo, aby byl proveden určitý kompromis. Jistě, do budoucna důchody nebudou moci být tak vysoké jako dnes, to už je naprosto jasné, protože bychom to zkrátka neufinancovali.

Neměly by se však penze snížit i aktuálním důchodcům, a to minimálně na takovou úroveň, aby se důchodový systém nemusel zadlužovat? Dávalo by to smysl a rozhodně to není nic proti seniorům. Jen je potřeba vyvážit rovnováhu tak, aby to bylo spravedlivé a udržitelné. Čím déle s tím však bude stát váhat, tím to nakonec bude bolestivější.

Komentář Tomáše Mrkvičky

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice brzy zmizí velmi důležité platidlo, které zároveň představuje významnou součást naší historie. Lidé by se na to měli připravit, a pokud ho mají ještě doma, jelikož ho z různých důvodů potřebovali, měli by se ho co nejrychleji zbavit. Zanedlouho s ním totiž nikde nezaplatí. Konečně se to vyřeší Nejde o nic menšího než kolkové známky, takzvané “kolky”. Kolikrát se vám na nějakém úřadu stalo, že po vás chtěli vaši žádost okolkovat. Právě k tomu tyto kolkové známky sloužily. Jejich odpůrci nicméně dlouhodobě namítají, že tento pozůstatek ještě z Rakouska-Uherska by měl z českého systému platidel vymizet. Pravdou je, že Česká republika byla v tomto ohledu anomálií. Všude jinde, kde kolky dříve platily, už se totiž dosti dlouho nepoužívají. Například Slovensko tento způsob platby zrušilo již před deseti lety. A teď je tedy na řadě i Česko, jakkoliv se to mnoha lidem nelíbí. Kolkové známky by pravděpodobně platily dále, jen kdyby nevznikl takzvaný konsolidační balíček, v rámci kterého se stát snaží o nejrůznější úspory. Jde o soubor stovek nejrůznějších opatření, jejichž dopady odhalujeme postupně. Zrušení kolků je jedním z nich, jelikož podle státu s jejich vydáváním, prodejem a používáním vznikají pouze dodatečné administrativní náklady. Ještě máte možnosti V době, kdy je možné platit elektronicky kartou nebo bezhotovostně převodem na účet už něco takového zkrátka není potřeba. Dalším důvodem je také skutečnost, že právě na kolky se v poslední době zaměřili podvodníci. Snažili se je falšovat a potom různě směňovat, jelikož předpokládali, že na tomto poli je menší znalost a tedy i kontrola. Čtěte také: Češi musí fofrem do své banky. Kdo si tam tohle nevyřídí, přijde v roce 2024 o velké peníze V tomto roce ještě platí určité přechodné období, v rámci kterého se budete moci bezproblémově zbavit starých kolků. Můžete je využít, odprodat, případně vyměnit na některých pobočkách České pošty. Od příštího roku už se ovšem budou správní poplatky hradit pouze peněžní formou, ať už hotovostní či bezhotovostní. Foto: Shutterstock 7SdíleníSdíletTweet [...]
Velkými změnami prochází aktuálně společnost Zásilkovna, která spadá do skupiny Packeta Group. Po dlouhých letech totiž přichází o svou výkonnou ředitelku a zakladatelku, která ji vybudovala do současné podoby. Simona Kijonková ze společnosti po 13 letech odchází a bude nahrazena někým jiným. Musela odejít Jde o velký předěl, který souvisí s tím, že Packeta Group v nedávné době změnila majitele. Tím se stala investiční firma CVC Capital Partners a také společnost Emma, která patří českému miliardáři Jiřímu Šmejcovi. Ti měli za Zásilkovnu a další přidružené firmy spojené ve skupině zaplatit skutečně horentní cenu, jež mnohým zájemcům připadala až příliš vysoká. Prodej se přitom podle dostupných informací odehrál proto, že mezi spolumajiteli Zásilkovny začaly narůstat rozpory a takzvaný exit byl zřejmě jedinou možností, jak je vyřešit. Někdo nicméně mohl předpokládat, že tu nejdůležitější figuru celé společnosti si noví majitelé ponechají. Obvykle je tomu tak, že zakladatel firmy musí při takovémto prodeji ještě alespoň několik let zůstat a předávat své know-how. Jenže v tomto případě se tak nestalo a Kijonkovou si noví majitelé pravděpodobně nechat nechtěli. Novým ředitelem se stane zkušený manažer Erich Čomor, který pomáhal rozjíždět například úspěšnou Air Banku, jak firma informuje v tiskové zprávě. Přišly velké problémy Zásilkovna vznikla již v roce 2010 a po nesmělých začátcích se z ní stala společnost, bez které se český trh ecommerce v podstatě neobejde. Byznys vzala především České poště, jejíž služby byly postupem času horší a horší, zatímco Zásilkovně se dařilo budovat zákaznickou spokojenost, byť v posledních letech ve špičkách také nestíhala a docházelo k určitým problémům. V loňském roce přitom řešila velkou reputační komplikaci, kdy jeden z jejích logistických partnerů zadržel tisíce zásilek, které odmítal vydat. Ty se tak k lidem nakonec nedostaly a Zásilkovna je musela finančně kompenzovat. Čtěte také: Zásilkovna v obrovských problémech. Balíky lidem nedodala už 3 měsíce. Co se to děje? Ikonické se každopádně staly výdejní místa a v poslední době také výdejní boxy, které Zásilkovna provozuje. V loňském roce přitom firma dosáhla obratu 7,25 miliardy korun a v poslední době jí hodně pomáhá doručování pro velké čínské eshopy, jako je Temu. Foto: Shutterstock 1SdíleníSdíletTweet [...]
O čem už se nějakou dobu mluví, je teď definitivně vidět i na číslech. Důchodový systém v České republice je naprosto vyčerpaný a reálně se příliš neví, co s tím dělat. Chystá se sice určitá podoba důchodové reformy, ovšem odborníci už teď tvrdí, že je to nedostatečné, a to její hlavní náběh přijde teprve za celou řadu let. Rychle to roste Těžko ale říct, co se bude dít v nejbližší budoucnosti. Dá se totiž usuzovat na to, že na důchodce v Česku jednoduše docházejí peníze. V loňském roce totiž celý systém skončil v rekordním schodku ve výši 72,8 miliard korun. To jsou peníze, které z důchodového systému odplynuly navíc oproti tomu, kolik do něj přiteklo. Dalo by se nad tím mávnout rukou s tím, že v dalších letech se to určitě zlepší. Jenže ono se to samo od sebe nezlepší. Naopak, bude se to zhoršovat. To už je daná věc na základě demografické křivky, která je na příštích pár desítek let rozjetá opravdu hodně špatně. S každým dalším rokem budeme ve větší a větší krizi, až nakonec můžeme dojít do stavu, kdy na důchody skutečně peníze nebudou, jelikož by to ohrožovalo hospodářskou stabilitu státu. Ostatně, tímto už se argumentovalo loni, když stát nečekaně zarazil mimořádnou valorizaci penzí, a to podle mnohých protizákonně. Jednoduše oznámil, že na takové navýšení důchodů na základě zvýšené inflace jednoduše nejsou peníze. Je třeba tvrdý zásah Opravdu hodně si Česká republika zavařila tím, že v posledních deseti letech se na důchodech přidávalo příliš mnoho. Vždyť loni oproti roku 2022 vzrostly výdaje na penze o neuvěřitelných 97,2 miliardy korun. Celková částka na penze dosáhla téměř 700 miliard korun. Jen ono navýšení tak tvořilo přibližně sedminu celkové částky. Za jeden jediný rok. Letos už to bohužel zase začíná a je pravděpodobné, že deficit celého systému bude ještě vyšší. Jen za leden totiž skončil ve schodku ve výši 8,1 miliardy korun. A takto to bude pokračovat po celý rok, jelikož tu není žádný faktor, který by to zvrátil. Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré Řešení je spíše dlouhodobé. Lidé budou muset chodit do důchodu výrazně později než dnes, a to proto, aby déle pracovali a kratší dobu pobírali penzi. Zároveň je nutné výrazně přibrzdit růst důchodů, případně ho dokonce zcela zmrazit. Jinak by se také jednou mohlo stát, že bude nutné přistoupit dokonce ke snížení důchodů, a to už by byla skutečně citelná rána, kterou si nikdo nepřeje. Foto: Shutterstock 6SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

39 Replies to “Zlaté časy důchodců v Česku jsou u konce. Přichází úsporná doba

 1. Stát si na ně pořádně posvítí a peníze jim proškrtá – to myslíte jako vážně?!?

  Stát si nepostí na neplatiče, dlužníky, zloděje a podvodníky, ale posvítit si na důchodce. Na ty co celý život pracovali a platili daně a pojištění.

  Fakt dobrý. Je mi z toho článku pěkně hnusně.

  1. Důchodci se měli lépe v roce dvatisicedvacetdva,je třeba se podívat i na výdajovou stránku.Pokud důchodce má oproti loňskému roku nájem vyšší o sedum tisíc korun a další výdaje navýšeny o nějakých šedesát procent,kde vidí pisatel článku že si důchodci nezřízeně polepšili.Jen ať si spolu s politiky dá na jednu stranu o kolik korun se navýšil důchod a na druhou o kolik se zvýšily výdaje a teprve poté mohou hodnotit.Má snad někdo dojem že se starobní důchod navýšil o více než sedm tisíc korun? A to je jen jedna položka, dále je tu velké navýšení cen potravin, energií atd.K tomu vláda zdražuje kde co.Holi všechny občany tohoto státu, všech velkých podnikatelů se bojí na markety si ani netroufnou.Vydaje státu i zákonodárců se nestydatě navyšují.Precedkyne poslanecké sněmovny slíbila ušetřit čtyřicet milionů korun na provozu sněmovny a výsledek – stoctyricet milionů propad.Spani má,ale dobré, troufá si jak šéf strany navrhovat úsporu státního rozpočtu stopadesát miliard korun.tedy jaký bude mínus? Ovšem klídek prioritu pro naše politiky má úkol dostat se do europarlamentu!

 2. Mrkvičko, nech si Ty svoje žvásty na mítink ODS. Kdyby vláda nekontrolovaně nefinancovala nefachcenky, tzv.: sociálně slabé netáhla, Ukrajince válejici se místo v zákopech doma v našich hospodách , nenazranou církev, byla by situace úplně jiná.

 3. Neměli by rovnou skrouhnout důchod a výsluhy prezidentovi ?? Snad pobírá oboje. Už ten prezidentský plat bude až moc. A navíc já si musím nový nábytek zaplatit. Politručce nábytek jistě zaplati Stát.

 4. Už jsem to tu zmiňoval. Vše je manipulace a nelze čekat posun k lepšímu, pokud lidé nepřestanou tak hluboce spát. Nechoďte po hospodách a do nevěstinců a studujte. Zajímejte se. Jde o budoucnost vašich dětí. Muži by se měli stát znovu opravdovými chlapy a ne tragikomické, nagelované postavičky na elektrokoloběžkách. Proboha ženské, jak si tohodle můžete vážit?
  Vždycky nás bude systém brát u huby. V historii, kterou nám předkládají zkreslenou nám pozměnili směr na materiálno. A to je co dnes sklízíme.
  Vypůjčím si text. Čtěte.
  Dnešní obraz vidíme kolem sebe, tedy parazitický způsob života společnosti díky tomu, že nám změnili cíle a mohou nás ovládat, vysávat z nás energii, brát nám výsledky naší práce.

  Lze to vidět i na posunu významu slova Istina – Jistina. Staré slovo Istina znamená něco jako absolutní pravda, souhrn všech pravd o daném tématu. Tj. Něco co je jisté. Ten obraz se v dnešní parazitické společnosti ztratil, zato ale máme slovo Jistina, které znamená základ dluhu – půjčená částka, z které se splácí úrok. Vida kam se posunul obraz toho, co je JISTÉ. A právě touto záměnou obrazů nás Matrix ovládá.

 5. Nechte už důchodce napokoji, ať si vláda raďeji posvítí na ty co nemakají, na věčné studenty ,na firmy které daňe neplatí nebo je uměle snižují, Toto je nejohavňejší činnost teto neschopné vlády bojovat proti důchodcům a místo šetření vybírat kapsy všem ale pozor sobě joooo to si už přidali!!

 6. Milý pane Tomáši Mrkvičko,

  a nebylo by dobré také snížit plat současným poslancům, senátorům, ministrům a to třeba na úroveň průměrné mzdy (jiní se za ni musí také uživit)? Přestat posílat dary, a rozdávat štědré dávky těm, co si na ně ani nevydělali? Tím by se také mohlo snížit zadlužování státu, To by dávalo také smysl nebo ne?

  1. Souhlasím s Vámi,ať se první vláda podívá na své platy a různé doplatky na cestovné,bydlení,levné jídlo v jejich ,,kantýně,,sníží si je a ne ze zákona,každý rok platy zvyšovat.

 7. Vážený pane Mrkvičko važte slova, jen se navážíte do lidí kteří pro naši zemi pracovali a řádně odváděli daně po více než 40 let. A vy namísto toho abyste poukazoval na nešvary anebo věci které se podařily jen “kalíte vodu” a štvete generace proti sobě. Myslíte si že toto je úkolem novinářů? Přeji si, abyste se dožil důchodového věku a mladí novináři se k vaší generaci chovali stejně tj arogantně a s despektem kak to děláte vy.

 8. Tak že tato rádoby vláda chce snižovat důchody. A co oni kolik si zase přidají po novém roce. l . Co stojí jejich mlacani pusou za rok státní kasu. Je mě z nich na nic. Kolik rozdají těm co si chodí na sociálku. Ty nemakacenka budem pořád živit!!!!!!!! Co nemohu pochopit je ta jejich kantýna. Levné papu a ještě tam mají alkohol . V zaměstnání je všude zakázán. Chce se mě blejt velebnosti. Ještě jedna věc kolik miliard se dává na ty aminy patre.

 9. Nechte důchodce v klidu. A když už chcete o důchodcich psát, tak pište o těch, co mají 40,000 – a vynechte nás co máme pod 20,000,- když mělo být přidáno 700,- tak jsem dostal 400,- a teť až se někdy bude přidávat 400,- tak nedostanu nic. Beru 18, 000,- a když musím platit energii, plyn, koncesionářský poplatek což je celkem 6,000+ 8,000 nájem a se zbytkem musím vystačit. A to neberu léky. Do práce mě nikdo neveme, protože jsem už moc starý. Je mi 75. No kde je ten rájsky život. A zbytek peněz mám na 30 dní. Takže zhruba 1, 00kc na týden. Tak tomu se říká blahobyt.

 10. V poslední době mám pocit, že za vše špatné v současnosti můžou důchodci, i takový idioti jako pan Mrkve…..by jsi měli uvědomit že za vše co v této zemi za něco stojí jsou právě Ti důchodci o které se dnes kdejaký nýmand otírá. Jsem zklamán jak média celý postoj současné vlády k této skupině obyvatel uchopila aniž by si plně uvědomovala co tito lidé pro svoji zemi udělali jak se o ní starali, což se bohužel nemůže říct o současné generaci. Je mně smutno kam jsme se dostali a posunuli v myšlení společnosti jako celku.

 11. Dokud bude u koryta ten Jurečkovič šmejd, kterej je schopnej okrást i vlastní rodiče, tak se důchodci v ČR nebudou mít dobře….Jurečko ty bezpáteřní hajzle, táhni zpázky na traktor a nech důchodce v ČR konečně dýchat….

 12. Pane redaktore , pobavil mě Váš článek.Ráda si s vámi vyměním ty zlaté časy důchodce. Zkuste alespoň půl roku žít z důchodu v lepším případě z průměrného Zajímalo by mě jak to dokážete z běžného důchodu. Vzhledem k Vaší profesí by bylo fęr napsat o tomto článek s rozkladem výdajů. Děkuji.

 13. A to jako vážně?A co kdyby si všichni ve vládě také posvítili na své platy a odměny ,lidi co jsou dnes v důchodu si slušné důchody zaslouží.

 14. a jak bychom se asi měli, kdyby lukrativní podniky, všechny ty “zlaté slepičky” neskončily v rukách cizích podnikatelů. (např. Minerální vody nám tečou že země, já si je musím kupovat za velkej peníz ale zisky jdou pryč. Ale asi za všechnu tu zlodějinu můžou důchodci a tak je potřeba je setřít. Je to jednodušší než skončit s živením všech těch nepřizpůsobivých nemakačenků, církevní obludy a rozdáváním “dárků”.

 15. To, že při dnešních cenách bydlení
  a základních potřeb, je i současná výše obecně většiny důchodů nedostačující, to nejspíše nejen naši vládnoucí elitě a autorovi článku nevadí. Když zůstane člověk sám, protože partner zemřel, má co dělat, aby s důchodem vyšel. Hlavně, že má naše ČR na rozdávání.
  .

 16. Je to nefér k těm co celý život odvádí sociální a zdravotní a platí daně a potom mají ještě doplácet na to jak vláda rozhazuje .

 17. MRKEV 🥕 ty curaku ja si posvitim na tebe ty kokote vyjebanej. Tvoje máma tě měla utratit demente

 18. MRKEV ty že máš vysokou školu…ty demente jakou…ekonomickou no tak teď mi to je jasné další fialová svinska barva. Podle mě máš tak vysokou bacovskou tzn.vyhanani a zahanani dobytka jako jseš ty. Ty si dezinformační prase a podle toho také bude velmi brzo zachazeno. Běž na UA bojovat tam takový šmejdy hledají tam můžeš psát ty svoje moudra ty cype

 19. Pane Mrkvičko, Vy nejdete “pracovat” tam, kde Vám dají větší výplatu za Vaše štvavé komentáře?
  Tato vláda si troufne jen na bezmocné důchodce, jen jim sebere co jen to jde. Proč nesebere peníze stálým nepracujícím této republiky? Protože se jich bojí. To by byla revoluce, že by vládní úřadníci nestačili zírat. A proč neponížila církevní restituce tak jako důchody? Někde jsem se dočetla, že kvůli zákonu, podle něhož se v případě církevních restitucí musí řídit. Tak se Vás ptám, proč ten zákon nešel ohnout tak dobře a rychle jako v případě důchodů?

 20. Kdyby vlada nedavala na zbrane pro Ukrajinu, tak by penize byly. Vsichni duchodci cely zivot platili na duchod 9% a vlada to utratila za Ukrajince, tak ted duchodci budou zivorit. Vlada nestoji za nic, hanba ji.

 21. Jdi se.podivat do hospod, retauraci, bufetu západním stylu v Praze a uvidíš kdo tam cetuje,hlasta ty drahé nápoje a zere obložené housky. Důchodce oblitava markéty a sl ji si to doma, aby vyzll. Ještě si hodn vaz těch důchodců,je to velka drzava, až ti od jsou poznáš. Možná i narukujes a půjdeš chrattiit vrahy a zlod je do zahraničí. To tak, jak když ti zemře máma a táta

  1. JA MAM POSTIZENOU DCERU , KTERA TRPI OD 2 LET EPILEPSII A PECUJI O DCERU X LET, VCERA JSEM SI CHTELA ZAZADAT O PREDCASNY DUCHOD , ALE NARAZILA SEM. PRY MUZU ZA 2 ROKY, ALE STAT CHCE ODCHOD DO DUCHODU PRITVRDIT. TAK KDE TO JSME KDYZ SE MAJ NEJLIP UKRAJINCI APOD. KDO KOUKA NA SAMOZIVITELKY A ROZVEDENE KTERE SE STARAJI O POSTIZENE. SAMY SOBE PRIDAVAJI NA PLATECH. AT SI PRESTANOU PRIDAVAT TISICE K PLATU A POMUZOU DUCHODCUM, POSTIZENYM A NENATAHUJOU ODCHOD DO DUCHODU. SNAD MUZOU UDELAT VYJIMKU U TECH CO PECUJOU O POSTIZENE. TY DO PRACE NIKDO NEVEME.

 22. Ať jde celá vláda do pr…. a nechá napokoji. A uberou sami sobě. Jo vlastně oni jsou strašně sedřeni prací. 🤘

 23. Chodila jsem 45 let do práce, z toho čistého času skoro 37 let každodenního času. Nerozumím tomu že žiju na dluh vůči budoucí generaci. Za ty roky jsem přispívala na důchod starší generaci a to se ho moje matka ani nedožila a teď jsem zločinec, který okrádá ty, kteří pro tuto společnost ještě nic neudělali. Důchod jsem si představovala jako období klidu a důstojného dožití. Místo toho se nervuji zda si můžu nastavit topení, bez toho abych si musela obstarat dva svetry, prat a mýt nádobí v době kdy není cena elektřiny vysoká a podobné radosti. Přeji vám taky tak úžasný závěr života, i když vás se to asi netýká.

 24. A co takhle svoje platy že by si proškrtaly. Pořád říkají že důchodci zadlužuji stát. Co takhle příživnici co nedělají a berou dávky. Proč náš stát si bere půjčky od EU a ne na naše lidi ale dá to Ukrajině kde jsou všechny ty peníze.

 25. Naše vláda je naprosto k ničemu a týká se to úplně všech. Tohle už je nehorázný vrchol. Zloději a neplatiči mají všechno, cigáni a sociálně slabí taktéž a proč protože za celý život nehnuli prstem? Proč posílají peníze na Ukrajinu když na to nemají, proč mají Ukrajinci všechno za darmo a ukrajinské dítě má přednost před českým dítětem při vstupu do školky? V čem je jiné? Vracíme se do období 2. světové války? Kdy byli německé děti vyzdvihovaný nad ostatní? Protože v zásadě je to totéž my jsme dominantní stát v první řadě se musí postarat o České občany děti, důchodce , pracující. A Ukrajinci buť ať se zapojí do pracovního procesu nebo ať se vrátí na Ukrajinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *