Velká změna na dálnicích. Startuje prodej elektronických dálničních známek, který přináší mnoho novinek

Kontroverzní projekt, který stál místo ministra dopravy Vladimíra Kremlíka, se nakonec podařilo dotáhnout do konce. Od příštího roku už tak nebudeme na čelní sklo vozu vylepovat tradiční dálniční známky, ale pouze si zakoupíme elektronickou licenci k využívání dálničních cest. Do systému tak bude zanesena státní poznávací značka vozu a kontrola bude automatická.

Moderní technologie má vést k efektivnějšímu provozu, úspoře nákladů na administraci a pro samotné řidiče potom přináší jednodušší pořízení a úhradu dálničního poplatku. Vše je totiž možné vyřešit z pohodlí vozidla a není tak třeba jezdit na čerpací stanici, kde navíc kupony ani nemusely být k dispozici.

Kde lze dálniční známku pořídit?

Nejjednodušším způsobem, jak elektronickou dálniční známku pořídit, je nákup prostřednictvím webového portálu eDalnice.cz, který byl zřízen za tímto účelem. Zde pouze vyberete platnost kuponu (10 dní, 30 dní, rok), zadáte SPZ a zemi, kde je vozidlo registrované a vyberete si počátek platnosti. Pak už stačí jen zaplatit a počkat na potvrzení, které vám přijde do emailu.

Aktuální poznámka: Ministerstvo dopravy sice portál eDalnice.cz k 1. prosinci 2020, kdy je možné začít elektronické dálniční známky kupovat, spustilo, ale záhy ho poté přepnulo do pracovního režimu. Podle slov Karla Havlíčka chce bránit přetížení a bude ho spouštět postupně. Jde o zjevnou chybu na straně provozovatele, který musí zajistit dostatečnou infrastrukturu, aby server požadavky ustál.

Elektronickou dálniční známku ale můžete pořídit i na jiných místech. Do systému vaše vozidlo nahrají například na pobočkách České pošty, čerpacích stanicích Čepro a dalších obchodních místech. Obsluze opět nadiktujete pouze výše uvedené údaje, zaplatíte a obdržíte příslušný doklad.

Ministerstvo dopravy počítá také s rozmístěním samoobslužných kiosků, které by se měly vyskytovat především v příhraničních oblastech před vjezdy na zpoplatněné úseky dálnice. Známku zde pořídíte pouze prostřednictvím platební karty bezhotovostně.

Jak dlouho po zaplacení mohu vyrazit na dálnici?

V případě, že zvolíte nejjednodušší způsob a na portálu eDalnice.cz nebo na obchodním místě zaplatíte bezhotovostním způsobem, obdržíte potvrzení do emailu, případně fyzicky okamžitě. To znamená, že tím okamžikem můžete vyrazit na dálnici. Systém o vás bude vědět. Pokud ale poplatek budete hradit bankovním převodem, je třeba vyčkat, až platba dorazí na účet poskytovatele. Ten odešle potvrzení a vy můžete jet na dálnici.

Ceny elektronických dálničních známek

Platnost dálničních známek, které si můžete pořídit, se nemění. Kromě klasické roční známky za 1500 Kč si tak můžete pořídit oprávnění používání dálnic na 30 dní (440 Kč) a 10 dní (310 Kč). V případě ekologicky šetrného vozidla ušetříte. Pokud vaše auto jezdí na zemní plyn nebo biometan, zaplatíte pouze poloviční poplatek.

Ceny elektronických dálničních známek. / Zdroj: edalnice.cz

Změna platnosti u roční známky

Zatímco dosud roční známka platila na kalendářní rok plus jeden měsíc po a jeden měsíc před, v případě elektronické dálniční známky se rokem rozumí 365 dní ode dne pořízení, respektive aktivace. Pokud si tak známku pořídíte kdykoliv v průběhu roku, bude vám platit celý následující rok.

Všechny tři druhy elektronických dálničních známek umožňují odklad platnosti až o tři měsíce. Můžete si tak nastavit, že začnou platit v budoucnu a nikoliv už v den platby. Začátek platnosti je však třeba stanovit při nákupu známky.

Je nutné mít elektronickou dálniční známku od 1. ledna?

Tady se vyplatí trochu počítat. V případě, že máte standardní roční známku na rok 2020, vyplatí se vám počkat. Vaše známka totiž platí až do konce ledna 2021. Můžete tak měsíc ušetřit tím, že si elektronickou známku pořídíte až od 1. února 2021. Zde se ukazuje výhodnost klouzavé platnosti dálničního kuponu.

Konec platnosti elektronické dálniční známky

Na potvrzení, které dostanete po zaplacení známky, je jasně vyznačen také den, do kterého je platná. V obchodě eDalnice.cz můžete přitom zadat také kontakt (email nebo telefon) a pak vás na končící platnost elektronické dálniční známky upozorní systém zprávou. V případě nákupu na obchodním místě bude možné s využitím QR kódu o toto upozornění rovněž zažádat. Na eshopu eDalnice.cz budete také moct kdykoliv ověřit platnost aktuálního kuponu.

Špatně zadané údaje

Nový způsob prodeje dálničních známek vyžaduje také trochu větší pozornost při nákupu. V případě, že budete dálniční známku pořizovat na eshopu nebo v samoobslužném kiosku s okamžitou platností a zaplatíte kartou, měli byste si údaje raději dvakrát ověřit. Systém vás vždy vyzve k potvrzení údajů – tehdy je čas na jejich kontrolu. Jakmile je potvrdíte, už je následně nemůžete měnit ani stornovat.

Pokud nakoupíte na eshopu s odloženou platností, můžete do začátku platnosti elektronické známky provést opravu špatně zadaných údajů. Nelze to ale činit neomezeně. Je možné provést pouze jednu změnu SPZ a jednu změnu počátku platnosti známky.

Po nákupu na obchodním místě máte 15 minut čas provést změnu právě na daném místě.

Ztráta registrační značky

Pokud řidič na svém vozu ztratí SPZ, má v případě elektronické dálniční známky problém. Sice i stávající kupony byly vázány na registrační značku, ale policie je kontrolovala především zvenku, a pokud by náhodou chtěla vidět ústřižek známku, dalo se ztrátu značky doložit.

Podle některých informací ministerstva dopravy bude možné registrační značku po doložení její ztráty změnit.

Jaké hrozí bez elektronické dálniční známky sankce?

Pokud jde o pokuty za jízdu bez platné dálniční známky, nic se nemění. Pokud řidič kupon nemá nebo ho má neplatný, může dostat pokutu až 5 tisíc korun. Ve správním řízení činí sankce až 100 tisíc korun.

Pokud jde o pokuty za jízdu bez platné dálniční známky, nic se nemění. Pokud řidič kupon nemá nebo ho má neplatný, může dostat pokutu až 5 tisíc korun. Ve správním řízení činí sankce až 100 tisíc korun.

Foto: edalnice.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments