Řidiči už mají dost cyklistů na silnicích. Jejich sdružení žádá zákaz

Cyklistika se v českých luzích a hájích těší stále větší oblibě. Ne všichni to ale kvitují s povděkem. Existuje naopak velká skupina lidí, kteří jsou na cyklisty vyloženě vysazení. Jde především o časté řidiče, kteří se s cyklisty dnes a denně potýkají na silnicích, kdy mnohdy dochází k velmi nebezpečným situacím.

Sdružení řidičů CZ teď volá po zákazu cyklistů na silnicích I. třídy. Má jít o opatření, které pomůže předcházet nebezpečným situacím, do kterých se cyklisté na těchto silnicích nezřídka dostávají. “Na dálnici cyklisté nesmí, ale na silnici první třídy, kde se také platí mýto a kamiony jezdí rychle, ano. Dostávají se tím do nebezpečí,” uvedl pro server TN.cz předseda Sdružení řidičů CZ Pavel Lukáš.

Řidičské sdružení se snaží tento zákaz prodat tak, že jde vlastně o ochranu cyklistů, byť jsou to pochopitelně primárně řidiči, kdo se jízdních kol na těchto silnicích chtějí zbavit. Naopak cyklisté jsou proti a rádi by tyto komunikace nadále používali. “Cyklisti jsou součástí dopravního provozu, samozřejmě jsou nebezpečné oblasti, ty jsou podle nás však řešitelné cyklopruhy,“ má jasno Daniel Mourek z České cyklofederace. Dodává, že silnice první třídy jsou cyklisté nuceni využívat především ve městech, kde je nedostatek cyklostezek.

Podle dopravního experta Romana Budského není takový zákaz úplně správným řešením. Mělo by však být zajištěno, aby cyklisté dodržovali pravidla silničního provozu a především se drželi u krajnice a netvořili pelotony. Tyto faktory považuje za hlavní problém také Lukáš ze Sdružení řidičů. “Spousta cyklistů jezdí po silnicích I. třídy slušně, jiní se ale zbytečně vystavují nebezpečí,” dodává.

Faktem je, že zejména v posledních měsících zažívá cyklistická doprava obrovský boom, na čemž se v mnoha ohledech podepsala koronavirová epidemie. Bude tak zapotřebí přinejmenším zvýšené ohleduplnosti ze strany řidičů i cyklistů, ale zároveň i větší důraz na budování cyklostezek.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
165 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments