Dojemná slova vdovy Petra Kellnera. PPF po smrti svého šéfa poprvé v historii prodělala

Že už PPF nikdy nebude taková jako dříve, to bylo po odchodu jejího zakladatele a majoritního akcionáře jasné všem. Že se však ztráta Petra Kellnera na podnikání této obří společnosti projeví tak rychle, to čekal málokdo.

PPF teď vydala svou tradiční výroční zprávu, která neobsahuje pouze finanční atributy jejího podnikání, ale tradičně i určitý osobní vhled. Ten už však neobstarává sám Petr Kellner, který výroční zprávy své firmy považoval v posledních letech za jedinou platformu, na které je ochoten mluvit k veřejnosti. Tentokrát úvodní slovo sepsal Ladislav Bartoníček, který je pověřen řízením veškerých aktiv PPF.

Osobní vzpomínku však připojila také vdova Renáta Kellnerová. Té oficiálně připadl manželův podíl ve firmě, byť není jasné, zda se nebude dále dělit mezi potomky. Aktuálně je tak Kellnerová nejen nejbohatší ženou, ale i člověkem v České republice. “Petr celý svůj dospělý život věnoval rozvoji PPF. Celý svůj život spěchal, zkoumal, vzdělával se. Byl ohromnou silou, která dokázala inspirovat.  Hledal rovnováhu mezi svobodou, rizikem a odpovědností, a ve víru toho všeho se dokázal zastavit a udělat si čas na rodinu, na mě, na naše děti. Petr nám velmi chybí, ale PPF musí fungovat dál,” napsala Kellnerová ve výroční zprávě PPF za rok 2020. V té byla zveřejněna také dosud nepublikovaná fotografie Petra Kellnera, kterou vidíte v úvodu článku.

Loňský rok přitom pro PFF nebyl zrovna snadný. Poprvé v historii se tato skupina propadla do celoroční ztráty, která navíc dosáhla nezanedbatelné výše 291 milionů eur, tedy přibližně 7,5 miliardy korun. Pro srovnání: v roce 2019 přesáhl zisk společnosti miliardu eur.

Faktem ale je, že samotný odchod Kellnera výsledky ovlivnit nemohl, protože k jeho úmrtí došlo až letos, zatímco ztráta byla zaznamenána v loňském pandemickém roce. Je však symbolické, že první takto negativní výsledek PPF přichází právě několik měsíců po odchodu jejího zakladatele.

Největší problémy PPF loni dělal široce rozkročený Home Credit. Segment spotřebitelských úvěrů pochopitelně zasáhla koronavirová krize, ale firma měla určité potíže už dříve. Ty souvisely se zvýšenou regulací podnikání v Číně.

Letos se pak PPF nepodařilo dotáhnout obchod, který Petra Kellnera v době před jeho smrtí zaměstnával asi nejvíce. Šlo o spojení Air Bank s Moneta Money Bank. To však odmítli akcionáři druhé jmenované banky.

Foto: PPF

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments