Čas odejít z EU, odpálili bombu Maďaři. V Německu to vyvolalo znepokojení

V Maďarsku podle všeho odstartovala vážná diskuze o tom, zda by nebylo lepší opustit Evropskou unii. Startovním výstřelem se stal článek v jednom z největších maďarských deníků Magyar Nemzet, který bývá někdy označován jako oficiální vládní médium, v němž vláda Viktora Orbána často nastiňuje vlastní program.

Je čas začít mluvit o huxitu,” zní titulek komentáře listu Magyar Nemzet. Pokud by toto téma přitom ve společnosti nerezonovalo, těžko by vyvolalo tak masivní odezvu. Článkem se začala zabývat prakticky všechna média v zemi, ať už provládní či opoziční.

Nastal čas, abychom vážně zvážili možnosti našeho vystoupení z unie států, která má tisíc krvácejících ran, projevuje imperiální znaky a chová se neuvěřitelně arogantně vůči zemím středí a východní Evropy,” je možné si přečíst v oficiální anglické verzi textu. “Naše cesty se rozešly, protože Západ se teď vědomě rozchází s křesťanskou morálkou a hodnotami. Namísto toho se pokouší vybudovat kosmopolitní světovou společnost bez tváře, která je založena na nekonečném potěšení a sebedestrukci jednotlivce. Oproti tomu my Maďaři, Poláci a lidé ze středí a východní Evropy se držíme svých kulturních a náboženských základů.

Se znepokojením hledí na tato slova jinde v Evropě, zejména potom v Německu. Zdejší veřejnoprávní stanice Deutsche Welle už se tématem také zabývala. Hostem na jejích vlnách byl budapešťský politolog Peter Krenko, podle kterého není vystoupení z EU v Orbánově zájmu, což ale neznamená, že nepůjde až na hranu kvůli tomu, aby občany své země vůči Evropské unii popudil. “Chce obrátit veřejné mínění proti EU s cílem vydírat Brusel možným huxitem,” uvedl Krenko. “Stále častěji mluví o tom, že Maďarsko dostává z EU málo peněz. Tím naznačuje, že země nemůže získat další výhody z členství v EU.

Faktem je, že Evropská komise Maďarsko vytrvale kritizuje, a to jak za podkopávání základů demokratického státu, tak za to, že evropské dotace nejdou do široké maďarské ekonomiky, ale kasíruje je klika podnikatelů napojených na Viktora Orbána. Řadu z nich s ním pojí dokonce příbuzenské vztahy.

Na druhé straně je také pravdou, že se Evropská unie rychle mění a ne všem je to po chuti. Teprve před pár týdny odsouhlasila takzvaný “Green deal”, jehož cílem je v příštích desetiletích zcela proměnit evropskou ekonomiku. Kromě toho se v EU stále více prosazují progresivistické myšlenky namísto konzervativních. Viktor Orbán přitom už před mnoha lety vyhlásil boj takzvanému liberálnímu státu.

Spory s Evropskou komisí má také Česká republika. Zde je na stole především střet zájmů Andreje Babiše, který coby premiér zprostředkovaně ovládá obří zemědělský holding a vlivná média. Dosud tak šlo spíše o politicko-ekonomický spor, nikoliv ideologický, jako v případě Maďarska. Ale i v Česku začínají zaznívat hlasy, že Evropská unie se reformuje až příliš rychle a zda by nebylo lepší zvolnit.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
368 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments