Padající Piráti se zaměřili na důchodce. Slibují jim důchod, o kterém se jim ani nesní

Koalice Pirátů a Starostů byla donucena k restartu své předvolební kampaně, která dosud neprobíhala zrovna tak, jak si představitelé tohoto uskupení představovali. Zatímco ještě před pár měsíci neohroženě vévodili předvolebním průzkumům, dnes jsou až na třetím místě, a to s přibližně desetiprocentním odstupem za vedoucím hnutím ANO. Čtěte více: Babiš už zase drtí konkurenci. Pokud PirStan a Spolu budou nadále stejně zoufalé, získá ve volbách nejlepší výsledek v historii

Přestože zejména Pirátská strana byla vnímána jako strana mladých, její představitelé si uvědomili, že pokud chtějí ve volbách uspět, musí připravit také program pro seniory. A to se teď také stalo. Dokument nese název Stříbrný program a své prezentace se dočká ještě tento týden. Server Lidovky.cz z něj už však cituje.

Když se mluví o důchodcích, pochopitelně je třeba začít tím nejdůležitějším, a to jsou důchody. V tomto ohledu chce PirStan navázat na práci současné koalice, která důchody každým rokem významně zvyšovala. Na konci příštího volebního období by tak průměrný důchod měl dosahovat výše, o které se dnes důchodcům ani nesní. “Trváme na změnách, díky kterým v roce 2025 průměrný důchod vzroste na 18 až 19 tisíc korun,” uvádí program. Průměrný důchod přitom letos poprvé překročil hranici 15 tisíc korun. Za čtyři roky by tak mělo jít přibližně o čtvrtinové navýšení.

To ale není vše. Piráti se Starosty se chtějí vypořádat také s tím, že někteří lidé na průměrný důchod zdaleka nedosáhnou. Málo se přitom ví, že nejnižší částka, kterou stát může seniorovi vyměřit, činí aktuálně 4310 Kč, což je od průměru skutečně velmi daleko. Piráti a Starostové přitom chtějí docílit toho, aby minimální důchod činil 10 tisíc korun.

PirStan by nicméně důchodce rád udržel v pracovním procesu, pokud o to budou mít zájem. Koalice proto chce zjednodušit pravidla pro uzavírání zkrácených pracovních úvazků a zároveň snížit odvody, které pracující důchodci musí platit.

Předvolební program bohužel neřeší zřejmě tu hlavní otázku, od které se bude vše odvíjet, tedy, kde na to vzít peníze. Pokud by PirStan ve volbách přeci jen nakonec uspěl, zdědí po Babišově vládě vybrakovanou státní kasu s vysokým strukturálním zadlužením, které bude jen obtížně možné nadále prohlubovat.

Foto: Pirátská strana

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments