Babiš už zase drtí konkurenci. Pokud PirStan a Spolu budou nadále stejně zoufalé, získá ve volbách nejlepší výsledek v historii

Pokud by nám někdo před třemi měsíci řekl, že Hnutí ANO bude mít v polovině srpna podporu více než třiceti procent voličů, nevěřili bychom mu. Jenže právě to se teď děje. Podle nejnovějšího průzkumu agentury STEM by volby vyhrála strana Andreje Babiše, a to rovnou s 31,1 %. ANO se tak vrátilo nad hranici třiceti procent, což už se zdálo být, zejména kvůli zformování dvou silných koalic, takřka nemožné. Aktuální podpora hnutí je tak vyšší, než jaký byl už tak velmi dobrý výsledek minulých voleb v roce 2017.

Nejde přitom o ojedinělý průzkum. Tento trend potvrzovaly i průzkumy dalších agentur. Nejde přitom jen o to, že Andrej Babiš posiluje. Problém je především v tom, že koalice Pirátů a STAN neustále padá. V tomto průzkumu by skončila třetí s 18,7 %. Stále více se přitom ukazuje, že z této koalice voliči preferují spíše Starosty a Piráti sami o sobě propadají ještě rychleji.

Kdovíjak zázračně si nevede ani koalice Spolu, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Tato koalice sice neklesá, ale sotva přelezla hranici dvacet procent, její růst se zastavil a nechce se dále pohnout. Podle pozorovatelů je zde problém především v nevýrazné předvolební kampani, která je s tou Hnutí ANO nesrovnatelná. Na pozici lídra potom Petr Fiala vykazuje o poznání menší “drajv” než Andrej Babiš.

Hnutí ANO potom hraje do karet také posilování SPD, tedy strany, která se aktuálně jeví jako nejpravděpodobnější koaliční partner Andreje Babiše v příští vládě. Strana Tomia Okamury si v průzkumu přišla na velmi slušných 11,2 % a zjevně dokázala setřást dalšího ze svých konkurentů. Kromě Trikolóry se zdá, že velké ambice možná nenaplní ani Přísaha Roberta Šlachty, která má aktuálně pouze 3,3 % a nedostala by se do Poslanecké sněmovny. Tam už by proklouzli pouze Komunisté s 5,8 %. Naopak ČSSD by zůstala těsně před branami.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments