Bez respirátoru byl v Karlových Varech i epidemiolog Petr Smejkal. Čechům přitom ordinoval ta nejtvrdší opatření

Festivalem v Karlových Varech otřásá skandál. Tento filmový svátek měl být symbolem toho, že i za poměrně přísných protiepidemických opatření lze uspořádat akci podobného rozsahu bezpečným způsobem. Jenže organizátoři a účastníci selhali při první možné příležitosti. Už na zahajovacím ceremoniálu byl v podstatě celý sál bez respirátorů a o moc lepší to nebylo ani na dalších místech. Bez ochrany dýchacích cest přitom byli k vidění celebrity, ministři, ale také epidemiolog Petr Smejkal, který vedl skupinu MeSES, která ještě před pár měsíci tvrdě kritizovala rychlé rozvolňování opatření. Předtím se jejími radami řídilo ministerstvo zdravotnictví a výsledkem byla velmi tvrdá nařízení, jež pak zčásti shodil ze stolu soud.

Nařízení na filmovém festivalu v Karlových Varech přitom zní jednoznačně. Návštěvníci kinosálů musí mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy buď ukončené očkování nebo negativní test, ale k tomu si ještě musí zakrývat ústa a nos respirátorem.

Mnohé tak překvapilo, když viděli záběry z Karlových Varů, kde to i v uzavřených prostorách vypadalo, jakoby žádná epidemie neexistoval. Bavil se tu také epidemiolog Petr Smejkal, kterého novináři přistihli při řadě příležitostí bez respirátoru, a to tam, kde ho měl mít nasazený. “Já jsem ji asi v některých chvílích neměl, za což se hluboce omlouvám, ale ne že by to bylo po celou dobu,” uvedl Smejkal pro Blesk Zprávy.

Následně už se Smejkal pustil do typického rozebírání toho, jak všechno vlastně probíhá v pořádku a že šlo o ojedinělé excesy. “No jasně, nás to mrzí, protože jsme prostě chtěli a strávili jsme tím hodně času, aby ten festival byl co nejbezpečnější, jaký v téhle době může být. Včetně bezinfekčnosti, kterou máme všichni na rukou testovaní, dokonce se tady i očkuje. Hostesky, přestože vyzývaly, že si lidé mají nasadit respirátory, tak někteří si je nenasadili. A já přiznávám, že jsem si ho také nasadil pozdě, takže mě to hrozně mrzí. Ale musím říct, byl jsem ještě na dvou dalších filmových představeních a všichni mají roušky, všichni to dodržují, tak snad to byl jen ten úvodní večer,” uvedl Smejkal.

Epidemiolog byl také konfrontován se slovy prezidenta Miloše Zemana, který účastníky festivalu, kteří nerespektovali opatření, označil za “snobské nadlidi”. Smejkalovi se však nechtělo tato slova komentovat, protože měl evidentně sám máslo na hlavě.

Je skutečně velmi problematické, když občany o nutnosti dodržovat nepříjemná protiepidemická opatření poučují lidé, kteří jsou pak při první příležitosti přichyceni, jak na ně sami kašlou. Smejkal dnes sice už nezastává žádnou veřejnou funkci, ale jeho názory by měly být napříště brány s rezervou, protože svá slova následně není schopen ani sám naplnit.

Foto: IKEM

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments