Epidemiolog Maďar se neudržel. Lidé se známým obličejem opět ukázali, že pro ně pravidla neplatí

Letošní ročník filmového festivalu v Karlových Varech měl být kromě tradičního svátku filmových nadšenců také svým způsobem důkazem, že se život po vyčerpávající epidemii vrací k normálu. Někteří to ale vzali přeci jen až příliš na lehkou váhu. Epidemie ještě zdaleka není zažehnána, po Evropě se objevují nová ohniska a hrozí vznik dalších mutací.

Přesto se však zahájení festivalu odehrávalo v dnešní době nezvyklým způsobem. V naplněném sálu hotelu Thermal, který nedávno prošel nákladnou rekonstrukcí, nebyl k vidění téměř nikdo s ochrannou dýchacích cest. Snad až symbolicky v tomto prostředí působil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s manželkou, kteří respirátor měli.

Proti přesile se však Vojtěch na odpor nezmohl, a tak zůstal v hledišti pouze tiše sedět a kolem sledoval něco, co zavánělo velmi slušným průšvihem. V dobách vysoce nakažlivé mutace delta stačí v takovém prostoru jeden nakažený člověk a záhy je na světě velké ohnisko. K tomu si navíc připočtěte skutečnost, že hosté se následně rozprchnou po celém festivalu a mohou nákazu šířit velmi efektivně dále.

Když to viděl epidemiolog Rastislav Maďar, nevěřil vlastním očím a ve svém vyjádření si nebral servítky. “Když máte jít příkladem ostatním, ale nějak to nevyjde. Když máte ukázat, že jsme v tom všichni společně, ale zase nic… Díky všem, kteří tam poctivě respirátory nosí, i když to příjemné není nikomu. Za 10 dní se otevírají školy, fakt nepotřebujeme dávat deltě tolik prostoru,” napsal epidemiolog na svůj Twitter. “Lidé s mediálně známým obličejem měli šanci ukázat běžným lidem, že s nimi sounáleží, že když je nepříznivá situace, umí s nimi snášet i nepohodlí v podobě respirátoru, tak jako musí ve vnitřních prostorách všichni ostatní.

Pravdou je, že chování celebrit se ukazuje být velmi nezodpovědným. Filmový festival v Karlových Varech se tak snadno může stát momentem, na který se za pár týdnů bude ukazovat coby na ohnisko, které rozjelo další vlnu epidemie, jež se České republice v poslední době naštěstí vyhýbají. Nelze však spoléhat na to, že se tak bude dít i nadále, obzvlášť když tomu nepůjdeme naproti.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments