Delta likviduje mladým lidem plíce, je to katastrofa, hlásí česká zdravotní sestra z USA. Vzduch jim proudí do hrudního koše

Situace ve Spojených státech amerických se z hlediska koronavirové epidemie rychle zhoršuje. Do jisté míry je to překvapení, protože významná část americké populace už má po dokončeném očkování, a to zejména ti z rizikových skupin. Počítalo se přitom s tím, že mladší, méně proočkovaná část populace případnou infekci zvládne lépe a nebude v takové míře končit v nemocnicích.

Jak se ale ukazuje, realita je poněkud jiná. Nemocnice v USA se rychle plní a mezi nejčastější “obyvatele” covidových lůžek patří lidé mezi 30 a 50 lety, kteří mají jedno společné: dosud byli zdraví a netrápí je žádné komorbidity, tedy přidružené potíže, které průběh koronavirové infekce zhoršovaly.

To potvrzují i zkušenosti české zdravotní sestry působící v USA, Silvie Sauvé, která pracuje na jednotce intenzivní péče. “Momentální obraz našich pacientů s covidem vypadá jinak než v dřívějších vlnách. Pacienti jsou mladší, bez komorbidit, s průběhem nemoci takřka katastrofálním,” uvádí Sauvé na svém facebookovém profilu. Na její vyjádření upozornil lékař Jiří Štefánek.

Silvie Sauvé následně pro deník Blesk doplnila další podrobnosti. “Nejsem lékař a nepřísluší mi dělat přesnou analýzu té nemoci. Co pozoruji, je, že pacienti mají teď častěji komplikaci pneumotorax. Čili se zdá, že plicní tkáň je narušena takovým způsobem, že z ní vzduch prosakuje do hrudního koše. To jsme dříve jako průvodní jev nevídali,” uvedla zdravotní sestra s tím, že pacientům musí vzduch, který jim tlačí na plíce a další orgány, odsávat drénem, který je zaváděn mezi žebra.

Bohužel ti, kteří se dostanou až do takovéhoto stavu, většinou svůj boj s covidem prohrávají. “To je obzvlášť tragické a traumatizující i pro nás jako personál, protože se zpravidla jedná o původně zdravé třicátníky až padesátníky, jako jsme i my sami,” vypráví zdravotní sestra.

Zatímco v předchozích vlnách se ještě daly rozpoznat znaky, podle kterých některým lidem hrozil těžký průběh, dnes už to neplatí. Prý nelze říct, proč jinak zdraví lidé končí s tak závažnou formou nemoci.

Foto: Shutterstock

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments