Velkou Británií se šíří nová mutace koronaviru, která může obejít očkování. Je velmi agresivní, varoval ministr zdravotnictví

Sotva začala Velká Británie jako jedna z prvních zemí světa očkovat proti koronaviru, objevuje se první komplikace, která ukazuje, že to možná nebude tak jednoduché, jak si mnozí malovali. Tedy, že bude stačit zajistit očkování většiny populace a koronavirus se stane neškodným.

V Londýně a na dalších místech Spojeného království se totiž rychle začala šířit nová mutace koronaviru. Právě toho se lékaři v souvislosti s očkováním obávali nejvíce. Pokud se koronavirus přizpůsobí nové situaci a dokáže zmutovat tak, že na něj současná očkování nebudou platit, znamenalo by to obrovský problém.

Mutace v choulostivé části

Zatím jsme identifikovali více než tisíc případů,” uvedl ministr zdravotnictví Matt Hancock v britské sněmovně. Přiznal, že nová mutace se šíří velmi agresivně a exponenciálně. Zasažen není pouze Londýn, ale také hrabství Kent a Essex. Právě v těchto oblastech země přitom epidemie v posledních dnech nabrala na rychlosti, což pravděpodobně souvisí právě s novou mutací.

Vědci se nyní snaží zjistit, zda tato mutace může způsobit ještě silnější šíření nákazy v populaci. Z dostupných informací přitom vyplývá, že mutace se odehrála v takzvaném spike proteinu, kterým virus proniká do hostitelské buňky.

Změny této části spike proteinu mohou způsobit, že se virus bude šířit rychleji a bude více nakažlivý,” uvádí Britský zdravotnický systém.

Musíme zakročit, vyzývají lékaři

Kromě toho je otázkou, jak v tomto případě zafungují vakcíny. Všechny tři látky, které jsou v současné době nejslibnější, se totiž zaměřují právě na tento protein a připravují imunitní systém očkovaného, aby na virus s tímto proteinem zareagoval.

Podle expertů by nicméně imunita měla zafungovat na různé části tohoto proteinu. Zatím proto doufají, že očkování bude nadále efektivní.

Podle ředitele zdravotní organizace Wellcome je však objevení této mutace koronaviru velmi závažným zjištěním. “Musíme zakročit, abychom byli před virem napřed,” apeluje.

Foto: Adobe Stock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments